Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego jest wydarzeniem, które już na stałe wpisało się w artystyczny kalendarz Śląska. Od kilkunastu lat konsekwentnie buduje swój wizerunek poprzez unikatowy repertuar, udział znakomitych artystów oraz zainteresowanie tysięcy słuchaczy.
Świetni soliści i orkiestry w miastach woj. śląskiego od 2 września do 1 października 2023
18. Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego to jedenaście koncertów od 2 września do 1 października 2023 roku z udziałem znakomitych polskich wykonawców. Tradycją stało się, że każda edycja Festiwalu posiada myśl przewodnią, zilustrowaną poprzez nadany tytuł, który stanowi inspirację dla realizowanych idei artystycznych i społecznych. W tym roku hasłem przewodnim są „Ewolucje”.
Festiwal chce pokazać największe przemiany w historii muzyki o charakterze ewolucyjnym. Ewolucja jest zjawiskiem ciągłym, to powolne zmiany, które wpływają na rozwój społeczny, kulturowy, artystyczny. W trakcie ewolucji pojawiają się innowacje, wpływające na przemiany społeczne, na twórców i ich dzieła. Na podstawie muzyki barokowej oraz współczesnej pokażemy ewolucję podejścia twórców i odbiorców muzyki do wprowadzanych stopniowo zmian, ewolucję form muzycznych i instrumentów.
Jednym z głównych zadań Festiwalu jest aspekt kulturotwórczy, a więc inspirowanie twórców do tworzenia. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu nastąpi prawykonanie trzech utworów polskich kompozytorów:
- Renāte Stivriņy,
- Leszka Kołodziejskiego,
- Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil
Podczas 18. edycji wystąpią takie zespoły, jak:
- Orkiestra Filharmonii Śląskiej,
- Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa,
- Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”,
- Fortis Quartet,
- Kwintet Śląskich Kameralistów,
- Warsztatowy Chór Chórtowni
oraz soliści i dyrygenci:
- Łukasz Długosz,
- Agata Kielar-Długosz,
- Piotr Baron,
- Anna Szostak,
- Aleksandra Gajecka-Antosiewicz,
- Leszek Kołodziejski,
- Marek Wroniszewski
- i wielu innych
Program 18. Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
Festiwal zostanie zainaugurowany w Bytomiu, w Kościele św. Jacka 2 września 2023 roku w wykonaniu Warsztatowego Chóru Chórtowni, Zespołu Instrumentalnego Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej oraz solistów. Wykonają oni Bogurodzicę oraz dzieła Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Georga Friedricha Haendla i Johanna Sebastiana Bacha. Wstęp wolny.
3 września 2023 r., w niedzielę, Festiwal zawita do Gliwic. Koncert odbędzie się w kościele pw. Wszystkich Świętych o godz. 16.00. Wystąpią Barbara Tritt – sopran, Daniel Oktawian Piotrowski – kontratenor, Bartosz Gorzkowski – tenor, Damian Suchożebrski – bas, Łukasz Łoboda – dyrygent, Warsztatowy Chór Chórtowni, Zespół Instrumentalny Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej. W programie m.in. Bogurodzica, ale też utwory Gorczyckiego (Laetatus sum), Bacha (Deposuit potentes) czy Händela (Sweet Rose and Lily). Wstęp wolny.
8 września 2023 roku o godz. 17.30 na Rynku w Tarnowskich Górach zabrzmi w ramach Gwarków koncert industrialny. Klawesynistka Aleksandra Gajecka-Antosiewicz oraz Orkiestra Filharmonii Śląskiej zaprezentują III Koncert Brandenburski w wersji industrialnej i Koncert klawesynowy d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz Sinfonię industrialną i Silver Concerto na klawesyn, orkiestrę smyczkową i dźwięki Zabytkowej Kopalni Srebra Adama Wesołowskiego. Wstęp wolny.
10 września 2023 roku o godz. 18 w kościele św. Wojciecha w Radzionkowie tenor ks. prof. dr hab. Zdzisław Madej oraz organista Klaudiusz Jania zagrają dzieła Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Idziego Ogiermana Mańskiego. Wstęp wolny.
16 września 2023 roku o godz. 18 organizatorzy zaproszą słuchaczy do Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, gdzie wystąpi znakomity FORTIS QUARTET, prezentując utwory Antonina Dvořáka, Astora Piazzolli, Beli Bartóka. Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Muzeum Hutnictwa.
17 września 2023 roku o godz. 18 w Chorzowskim Centrum Kultury obędzie się spektakularny koncert symfoniczny z wielkimi arcydziełami muzyki klasycznej. Usłyszymy Toccatę i fugę d-moll Johanna Sebastiana Bacha, V symfonię c-moll Ludwiga van Beethovena oraz malownicza kompozycję Adama Wesołowskiego Archaniołowie na flet, saksofon i orkiestrę symfoniczną w wykonaniu wybitnych artystów: Łukasza Długosza, Piotra Barona i Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego. Bilety: 40 zł (parter), 30 zł (balkon), do kupienia w ChCK.
23 września o godz. 18 w Katedrze Ewangelickiej w Katowicach, a 24 września 2023 roku o godz. 17 w kościele św. Jacka w Bytomiu Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak zaprezentuje wspaniałe dzieła Gorczyckiego, Dvořáka, Stivriņy, w tym prawykonanie utworu Tota pulchra est. Wstęp wolny.
27 września 2023 roku o godz. 18.45 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Raciborzu wystąpią tenor Tomasz Jedz oraz grający na organach Arkadiusz Popławski. Usłyszymy piękne utwory Bacha, Beethovena, Moniuszki, Karłowicza, Gorczyckiego, Schuberta. Wstęp wolny.
30 września 2023 roku o godz. 18 w Pałacu w Rybnej w Tarnowskich Górach wyjątkowi wykonawcy: fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, klawesynictka Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, akordeonista Leszek Kołodziejski oraz pianista Andrzej Jungiewicz przedstawią niezwykły program zawierający różnorodne dzieła Haendla, Bacha, Couperina, Piazzolli. Będziemy mieli okazję usłyszeć znakomite dzieła na klawesyn pisane w epoce baroku i tworzone współcześnie, jak również dzieła stworzone na akordeon. Koncert ukaże innowacyjne połączenie tych dwóch instrumentów. Usłyszymy też dwa prawykonania: Tango na akordeon i klawesyn Leszka Kołodziejskiego oraz Sonatę na 2 flety i fortepian Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Wstęp wolny.
1 października 2023 roku o godz. 18 18. edycję Festiwalu zakończy koncert zatytułowany Filmowo i industrialnie w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Wspaniały Kwintet Śląskich Kameralistów, któremu towarzyszyć będą multimedialne instrumenty – fortepian oraz perkusja zaprezentuje najpiękniejszą muzykę z filmów zarówno polskich, jak i zagranicznych. Na zakończenie zabrzmi innowacyjny utwór nawiązujący do historii ziemi śląskiej – Sinfonia industrialna Adama Wesołowskiego, po raz pierwszy w wykonaniu kwintetu smyczkowego. Koncert z pewnością będzie niepowtarzalnym wydarzeniem muzycznym, podsumowującym tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, której przyświeca, jak zawsze, idea promowania muzyki dawnej w najlepszych wykonaniach. Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Centrum Kultury Śląskiej.
Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie gorczycki.pl
Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Może Cię zainteresować:
Anna Cieplak, autorka powieści „Ciało huty”: Jestem Zagłębiaczką, która w sercu nosi też Śląsk
Może Cię zainteresować: