Bieg Po Nowe Życie to idea zapoczątkowana przez wybitnego boksera Przemysława Saletę. On sam w 2007 roku przeszedł zabieg usunięcia nerki, która została przeszczepiona jego córce - Nicole.
- To miała być jednorazowa inicjatywa. Mieliśmy się po prostu spotkać jeden raz i zwrócić uwagę na problem. Problem niewystarczającej liczby narządów do przeszczepień. Teraz jesteśmy razem 11 lat i cieszymy się na kolejne spotkanie. To wielka wartość Biegu Po Nowe Życie, który cały czas niesie ważny przekaz, walczy z mitami dotyczącymi transplantologii narządów, edukuje i uświadamia - uważa Przemysław Saleta.
80 osób po transplantacjach, 40 autorytetów medycznych...
W tegorocznym Biegu Po Nowe Życie weźmie udział ponad 80 osób po transplantacjach. Na trasie znajdzie się m.in. Mariusz Mrozowicz, który przeszedł przeszczep serca w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.
- Mariusz urodził się z wrodzonym blokiem przedsionkowo-komorowym, ale przez kilkanaście lat żył normalnie, nie miał żadnych dolegliwości. Z czasem zdiagnozowano u niego kardiomiopatię rozstrzeniową, a jego stan coraz bardziej się pogarszał. Rozwinęła się niewydolność serca, każdy wysiłek, nawet codzienne czynności, takie jak umycie się, były ponad jego siły. Transplantacja dała mu nowe życie - tłumaczy Tomasz Furtak, rzecznik Biegu Po Nowe Życie.
Do Wisły przyjedzie także ponad 40 autorytetów polskiej medycyny transplantacyjnej - lekarzy transplantologów,
kardiologów, nefrologów i koordynatorów transplantacji. Wśród
nich m.in.:
- prof. Alicja Dębska-Ślizień, prezeska Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego,
- prof. Roman Danielewicz, przewodniczący Polskiej Rady Transplantacyjnej,
- dr hab. Jarosław Czerwiński, dyrektor ds. medycznych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant,
- prof. Mariusz Kuśmierczyk, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
- prof. Sławomir Nazarewski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Na starcie staną również gwiazdy kina, sportu oraz mediów. Wśród dziennikarzy wystąpi przedstawiciel redakcji ŚLĄZAG.
Bieg odbędzie się później, aby przyciągnąć kibiców
Jubileuszowy 20. Bieg Po Nowe Życie odbędzie się w sobotę, 14 maja, w Wiśle. Przywitanie uczestników zaplanowano na godz. 15.00, a start marszu na godz. 15.45. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni o godz. 17.40.
- Postanowiliśmy, że 20. Bieg po Nowe Życie rozpocznie się o godz. 15.00, czyli trzy godziny później niż zwykle. Dlaczego? Liczymy, że popołudniową porą jeszcze więcej kibiców przyjdzie zobaczyć nasze wydarzenie - wyjaśnia Arkadiusz Pilarz, dyrektor Biegu Po Nowe Życie.
Kolejne sztafety będą startować co minutę.