27-latka z Bielska-Białej zdobyła srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich. Paulina Paszek z reprezentacją Niemiec spełniła swoje marzenie

Polskie kajakarki zajęły czwarte miejsce w konkurencji K4 na dystansie 500 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Srebrny medal z reprezentacją Niemiec wywalczyła jednak urodzona w Bielsku-Białej Paulina Paszek. Wychowanka czechowickiego Górnika jeszcze kilka lat temu reprezentowała Polskę.

Paulina Paszek z koleżankami z reprezentacji Niemiec

Polki zajęły czwarte miejsce, ale 27-latka z Bielska-Białej zdobyła srebrny medal

W czwartek, 8 sierpnia, w finale konkurencji K-4 na dystansie 500 m, reprezentantki Polski zdobyły czwarte miejsce. Drużyna w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto była o krok od zdobycia brązowego medalu, ale zabrakło 0,24 sekundy. Ostatecznie na trzecim miejscu uplasowała się reprezentacja Węgier: Noemi Pupp, Sara Fojt, Tamara Csipes i Alida Dora Gazso.

Złoty medal wywalczyły zawodniczki z Nowej Zelandii: Lisa Carrington, Alicia Hoskin, Olivia Brett i Tara Vaughan. Ze srebra cieszyły się z kolei reprezentantki Niemiec: Jule Marie Hake, Pauline Jagsch, Sarah Bruessler oraz urodzona w Bielsku-Białej Paulina Paszek, wcześniej z sukcesami reprezentująca Polskę.

Na zdjęciu od lewej: Paulina Paszek, Jule Marie Hake, Pauline Jagsch i Sarah Bruessler. Fot. FB/ Paulina Paszek

Paulina Paszek spełniła swoje marzenie

Paulina Paszek jest wychowanką klubu KS Górnik Czechowice-Dziedzice. Pierwszy raz jako reprezentantka Polski wystąpiła w 2013 roku, podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Poznaniu, gdzie wywalczyła dwa brązowe medale. W kolejnych latach zdobywała kolejne krążki podczas juniorskich mistrzostw Europy i świata. Największym sukcesem było zdobycie złotego medalu na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Belgradzie, w konkurencji K-2 1000m. Z reprezentacją Polski pożegnała się przez kontuzję.

W 2020 roku Paulina Paszek przeprowadziła się do Hanoweru, gdzie znalazła pracę i zamieszkała na stałe. Jak wspominała, początkowo nie myślała o powrocie do kajakarstwa. Do sportu wróciła w 2021 roku, już jako obywatelka Niemiec.

- W kadrze Polski przeżyłam naprawdę fajne lata. Odczuwam ogromną wdzięczność, że mogłam tego doświadczyć. Że mogłam stawać na podium z orzełkiem na piersi. Ale mimo to jestem szczęśliwa w miejscu, w którym jestem teraz - mówiła Paulina Paszek w 2023 roku, w wywiadzie dla TVP Sport.

W niemieckich barwach osiągnęła spore sukcesy. Zdobyła trzy medale mistrzostw świata: dwa srebrne i jeden brązowy. W 2023 roku wybrano ją Sportowcem Roku Dolnej Saksonii. Największym marzeniem Paulin Paszek był jednak medal olimpijski.

- Po wyścigu byłam w innym świecie i chyba dopiero teraz wracam na ziemię. Nie potrafię opisać tego, co czuję. Jest we mnie bardzo dużo wzniosłych emocji, które po prostu się czuje i trudno je ubrać w słowa. To coś niesamowitego. Mówię też o całej drodze do olimpijskiego podium. Można na niej odnaleźć siebie, to kształtuje charakter - powiedziała w wywiadzie dla TVP Sport, już po zdobyciu srebrnego krążka.
Radoslaw piesiewicz pkol

Może Cię zainteresować:

Igrzyska Olimpijskie w Polsce, także na Stadionie Śląskim? Radosław Piesiewicz, szef PKOl: „Jako Polska jesteśmy na to gotowi”

Autor: Szymon Karpe

31/07/2024

Ewa Swoboda

Ewa Swoboda gŏdŏ po ślōnsku! Żorzanka promuje Diamentową Ligę: „Jo jŏ zrobiã szoł, wy zrobicie larmo!”

Autor: Arkadiusz Szymczak

27/07/2024

Ewa Swoboda

Nasi olimpijczycy w Paryżu. Sportowcy z województwa śląskiego powalczą o medale?

Autor: Wojciech Sontowski