3 rodzaje usług bankowych, z których warto korzystać w 2024 roku

Sektor usług bankowych jest w Polsce bardzo rozwinięty i cieszy się dużym zaufaniem. Nie wszystkie produkty oferowane przez banki są jednak warte zainteresowania. Są też takie, z których po prostu opłaca się obecnie korzystać. Na jakie z nich zwrócić uwagę? Co powinno się o nich wiedzieć, aby czerpać z oferowanych w ich ramach korzyści?

Bankowość

Na rynku znajdziesz różne usługi bankowe skierowane do klientów indywidualnych i do przedsiębiorców. Każda z nich ma nieco inną specyfikę i przeznaczenie. Istnieją jednak takie, które mają uniwersalny charakter i z których warto obecnie korzystać.

Z jakich usług bankowych warto korzystać w 2024 roku?

W 2024 roku wybór odpowiednich usług bankowych może znacząco wpłynąć na Twoje finanse osobiste. Warto zwrócić uwagę na produkty, które nie tylko ułatwiają codzienne zarządzanie środkami, ale także umożliwiają oszczędzanie i pomnażanie kapitału. Konta osobiste oferują nowoczesne funkcje bankowości mobilnej, lokaty pozwalają na bezpieczne inwestowanie, a konta oszczędnościowe zapewniają elastyczność i możliwość regularnego odkładania środków z atrakcyjnym oprocentowaniem. Co jeszcze warto wiedzieć o tych usługach bankowych?

1. Konta osobiste

Konto osobiste to podstawowy produkt, który mają w ofercie banki. Umożliwia codzienne zarządzania finansami – na konto możesz przyjmować przelewy, ale również możesz je z niego realizować w tradycyjny sposób, za pomocą karty (jeśli jest podpięta do konta – obecnie to standard), przy użyciu kodu BLIK czy płatności telefonem. Dzisiaj większość kont zapewnia również dostęp do nowoczesnych narzędzi bankowości mobilnej i internetowej, co pozwala na wygodne zarządzanie środkami z dowolnego miejsca.

Dzięki dostępnym narzędziom można też z łatwością kontrolować swoje finanse i planować wydatki – wszystko jest bowiem rejestrowane w historii, do której masz stały dostęp. To znacznie ułatwia planowanie i modyfikowanie domowego budżetu. Dodatkowo wiele banków oferuje darmowe prowadzenie konta po spełnieniu określonych warunków, takich jak regularne wpływy czy wykonanie określonej liczby płatności kartą we wskazanym okresie rozliczeniowym. Konta osobiste mogą prowadzić osoby dorosłe, ale też nastolatkowie czy dzieci (po spełnieniu określonych wymogów).

2. Lokaty

Odkładanie pieniędzy i oszczędzanie jest bardzo ważne w kontekście budowania stabilnej sytuacji finansowej i dbania o swoją przyszłość. Odkładanie środków do tzw. skarpety wiąże się jednak po pierwsze z tym, że pieniądze tracą stale na wartości (głównie przez inflację), a po drugie z tym, że nie są odpowiednio zabezpieczone. Aby uniknąć tych problemów, można przelać środki na lokatę. Wiąże się ona z korzyściami dla właściciela kapitału. Pozwala pomnażać pieniądze, co jest bardzo ważne w myśl zasady money make money (z ang. pieniądze robią pieniądze) oraz rozsądnego podejścia do oszczędności – zapewnia im bowiem ochronę przed kradzieżą i stratą wynikającą z innych przyczyn (np. pożaru domu).

To, ile będziesz w stanie zarobić na lokacie, zależy od wyboru konkretnej opcji. Na rynku znajdują się bowiem różnorodne oferty. Wybierając jedną z nich, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • oprocentowanie,
  • okres trwania lokaty,
  • minimalną i maksymalną kwotę depozytu,
  • zasady wcześniejszej wypłaty środków,
  • dodatkowe opłaty i warunki.

3. Konta oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to elastyczny rachunek bankowy, który łączy cechy konta osobistego i lokaty, umożliwiając zarówno regularne odkładanie środków, jak i swobodny dostęp do nich. Z reguły w ofertach banków założenie i prowadzenie takiego rachunku nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. W odróżnieniu od lokat, pieniądze na koncie oszczędnościowym są oprocentowane, ale możesz z nich korzystać bez utraty naliczonych odsetek, co daje dużą elastyczność w zarządzaniu oszczędnościami. Aby zmotywować właściciela rachunku do tego, by nie wypłacał środków zbyt często, wiele banków nakłada jednak limity dotyczące wypłat – po ich przekroczeniu za kolejną wypłatę bank pobiera np. 5 zł z odłożonej kwoty.

Oprocentowanie na koncie oszczędnościowym jest zazwyczaj zmienne i zależy od wysokości zgromadzonych środków oraz warunków wynikających z umowy zawartej z bankiem, w którym ma się konto. Rachunek tego typu jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które chcą systematycznie gromadzić oszczędności, ale jednocześnie zachować do nich dostęp w razie potrzeby – np. nagłej awarii pralki, usterki w aucie czy problemów zdrowotnych. W 2024 roku wiele banków oferuje również promocyjne oprocentowanie na kontach oszczędnościowych, co może dodatkowo zwiększyć zyski, warto więc obserwować rynek i dopasowywać konkretne rozwiązania do swoich potrzeb.

Banki oferują szeroki wybór produktów, które służą realizowaniu bieżących płatności, zarządzaniu finansami, bezpiecznemu oszczędzaniu czy pomnażaniu kapitału. Konto osobiste i oszczędnościowe oraz lokata to uniwersalne opcje, z których warto korzystać na co dzień.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon