30 proc. górników Polskiej Grupy Górniczej chce odejść z kopalni. PGG przeprowadziła ankietę wśród pracowników

PGG w grudniu 2024 roku przeprowadziła ankietę wśród górników. Wynika z niej, że ponad jedna trzecia wszystkich pracowników Polskiej Grupy Górniczej gotowa jest odejść z pracy w górnictwie pod warunkiem uzyskania jednorazowej odprawy pieniężnej lub przejścia na pomostowy urlop do emerytury.

arc
Gornik kopalnia PGG

Wielka ankieta w PGG

Zarząd Polskiej Grupy Górniczej zapowiedział w październiku 2024 roku przeprowadzenie ankiety wśród wśród swoich pracowników. Udział w ankiecie był dobrowolny, pytania zadano blisko 37 tysiącom pracowników spółki. Zainteresowanie instrumentami osłonowymi zgłosiło 13394 zatrudnionych.

W sumie aż 10 755 osób zgłosiło gotowość do przejścia na urlop górniczy. W niektórych kopalniach liczba górników chcących przejść na urlop górniczy przekroczyła nawet tysiąc. Takie wyniki odnotowano w: KWK Piast - 1209, KWK Ziemowit - 1185, KWK Murcki-Staszic - 1170 oraz w Mysłowicach Wesołej - 1021. Jak podkreśla Damian Czoik – dyrektor HR w Polskiej Grupie Górniczej S.A., "Na dziś możliwość skorzystania z urlopów górniczych w PGG miałoby ok. 2000 pracowników. Systematycznie, z każdym rokiem kolejne osoby zatrudnione w naszej spółce będą nabywały potrzebne do tego uprawnienia."

Z tzw. urlopów "przeróbkarskich" chciałoby skorzystać 769 pracowników Zakładów Mechanicznej Przeróbki Węgla (najwięcej w ruchu Ziemowit – 140 i Chwałowice – 91). JOPem, czyli jednorazową odprawą pieniężną zainteresowanych jest w sumie 802 pracowników dołowych i 309 pracowników Zakładów Mechanicznej Przeróbki Węgla.

– Wyniki ankiety pokazują, że nasi pracownicy są gotowi odejść z pracy na korzystnych, co oczywiste, warunkach. To dla nas jasny sygnał, że przy odpowiednich instrumentach prawnych możemy systematycznie i, co bardzo istotne, zgodnie z oczekiwaniem oraz zgodą załogi zmniejszać poziom zatrudnienia w Polskiej Grupie Górniczej. Biorąc pod uwagę ograniczenie wydobycia węgla i realizację umowy społecznej czyli stopniowego wygaszania kopalń, redukcja zatrudnienia także musi mieć miejsce – mówi Bartosz Kępa p.o. Prezesa Polskiej Grupy Górniczej S.A.

PGG chce ułatwić pracownikom odejście z pracy

Latem ubiegłego roku Polska Grupa Górnicza S.A., razem z innymi firmami objętymi Nowym Systemem Wsparcia, na podstawie umowy społecznej z 28 maja 2021 roku (w tym Południowy Koncern Węglowy z kopalniami Sobieski, Brzeszcze i Janina oraz Węglokoks Kraj z kopalnią Bobrek), zaproponowała władzom zmianę przepisów na takie, które pozwoliłyby spółkom węglowym na bardziej elastyczne zarządzanie redukcją zatrudnienia i związanymi z tym kosztami.

Wśród postulatów zgłoszonych przez spółki do Ministerstwa Przemysłu była propozycja, by przedsiębiorstwa górnicze mogły uruchamiać Programy Dobrowolnych Odejść (z wykorzystaniem instrumentów osłonowych finansowanych z budżetu państwa) nie tylko w przypadku likwidacji kopalni. Ale także w trakcie całego procesu transformacji. W zależności od rzeczywistych potrzeb i możliwości spółek. Zdaniem spółek węglowych, taka zmiana jest kluczowa dla powodzenia transformacji sektora górnictwa w Polsce.

Projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego jest już dostępny na stronach rządowych. I obecnie podlega konsultacjom. Część postulatów PGG S.A. została uwzględniona. W projekcie przewidziano m.in. wprowadzenie pięcioletnich urlopów górniczych. A dwie inne formy wsparcia (trzyletnie urlopy "przeróbkarskie" i jednorazowe odprawy w wysokości 120 tys. zł) pozostały bez zmian. To jednak dopiero początek procesu legislacyjnego, a ostateczne rozwiązania mogą się jeszcze zmienić.

Gwarki 2024

Może Cię zainteresować:

Czas siąść do projketów. Ruszył konkurs na plakat Gwarków 2025

Autor: Urszula Ważna

23/01/2025

Kopalnia KWK Knurów-Szczygłowice

Może Cię zainteresować:

W KWK Knurów-Szczygłowice doszło do zapalenia metanu. Trwa akcja ratunkowo-gaśnicza

Autor: Aleksandra Szlęzak

22/01/2025

Policja tarnowskie gory kontrola

Może Cię zainteresować:

Dwóch kierowców wpadło w ręce stróży prawa w Szałszy. Sprawy zakończą się w sądzie

Autor: Redakcja TG

23/01/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon