35 lat temu na Lhotse zginął Jerzy Kukuczka, legendarny himalaista urodzony w Katowicach

35 lat temu w Nepalu zginął Jerzy Kukuczka - legendarny himalaista, drugi na świecie wspinacz, który zdobył wszystkie ośmiotysięczniki. Zginął w wieku zaledwie 41 lat, w miejscu od którego zaczęły się jego największe sukcesy.

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Jerzy kukuczka 35 rocznica smierci himalaisty

Legenda polskiego himalaizmu

Urodzony w Katowicach Jerzy Kukuczka jako drugi człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie czternaście ośmiotysięczników. Pierwszy dokonał tego Włoch - Reinhold Messner, któremu zajęło to jednak ponad 16 lat, a Kukuczce niespełna 8 (1979 - 1987).

Kukuczka uważany jest za jedną z najważniejszych postaci w historii himalaizmu. Słynął z silnej wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Często podejmował nowe, trudniejsze trasy, w ekstremalnych warunkach zimowych.

Jerzy Kukuczka w namiocie podczas wyprawy na Manaslu; 1986 r.
Jerzy Kukuczka w namiocie podczas wyprawy na Manaslu; 1986 r.; fot. Śląska Biblioteka Cyfrowa

W 1988 roku podczas igrzysk olimpijskich w Calgary został odznaczony srebrnym orderem olimpijskim.

- W alpinizmie, jak w szachach, jest miejsce na swego rodzaju twórczość i sportową rywalizację. Gdyby jej zabrakło, być może nigdy bym się nie
wspinał - powiedział Kukuczka odbierając medal.

Jak dodał później: ,,Mnie nie wystarczy być tylko w górach, nie wystarczy być na wyprawie. Uważam, że jeżeli się podchodzi pod górę, to z jakimś celem, a tym celem jest wejść na tę górę".

Tragiczna śmierć Kukuczki na Lhotse

Jerzy Kukuczka zginął tragicznie 24 października 1989 roku, podczas próby wejścia na Lhotse (8516 m n.p.m.), słynny szczyt na pograniczu Nepalu i Chin. Na wysokości 8300 metrów pękła lina, a wspinacz spadł w dwukilometrową przepaść. Jego ciała nigdy nie odnaleziono.

Kukuczka wspinał się wspólnie z Ryszardem Pawłowskim. Chcieli zdobyć szczyt nową drogą, przez niezdobytą wówczas południową ścianę. 10 lat wcześniej, w 1979 r. Jerzy Kukuczka zdobył Lhotse drogą klasyczną. Był to jego pierwszy ośmiotysięcznik.

Zginął w wieku zaledwie 41 lat, w miejscu od którego zaczęły się jego największe himalajskie sukcesy.

Upamiętnienie Jerzego Kukuczki

Upamiętniają go nazwy obiektów fizjograficznych w Mirowie: Turnia Kukuczki i Grupa Turni Kukuczki. W 1996 roku, z inicjatywy żony wspinacza - Cecylii Kukuczki, w jego rodzinnej Istebnej otwarto Izbę Pamięci.

Jerzy Kukuczka jest patronem kilkunastu szkół podstawowych i średnich w całym kraju, w większości w województwie śląskim. Jest również patronem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, która corocznie organizuje Katowicki Festiwal Biegowy im. Jerzego Kukuczki.

W 2019 roku w katowickich Bogucicach, na ścianie jednej z kamienic, nieopodal domu w którym Kukuczka urodził się i żył, powstał ogromny mural z jego wizerunkiem autorstwa Wojciecha Walczyka.

Mural w Bogucicach z wizerunkiem Jerzego Kukuczki; fot. UM Katowice
Mural w Bogucicach z wizerunkiem Jerzego Kukuczki; fot. UM Katowice
Wizualizacja Centrum Himalaizmu Katowice

Może Cię zainteresować:

16 firm chce wybudować Centrum Himalaizmu im. Kukuczki w Katowicach Bogucicach

Autor: Katarzyna Pachelska

01/08/2024

Cecylia Kukuczka

Może Cię zainteresować:

Kobiety pytały o nasze prywatne życie. Cecylia Kukuczka o książce „Listy z pionowego świata. Wspomnienia żony himalaisty”

Autor: Michał Wroński

03/02/2024

Mural Jerzego Kukuczki Katowice

Może Cię zainteresować:

Śląski himalaizm to kopalnia tematów na filmowe superprodukcje

Autor: Michał Wroński

11/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon