Zarówno samo miasto, jak i jego okolice oferują sporo atrakcji. Wśród nich znajdziemy oczywiście obiekty UNESCO - Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga, muzea, spokojne i rozległe parki, a także infrastrukturę sportową. Tarnowskie Góry znane są ze swojej rozwiniętej bazy gastronomicznej: restauracji, barów, kawiarni, lodziarni. Odległości między najważniejszymi obiektami w centrum nie są duże, a do bardziej odległych bez trudu dojedziemy transportem publicznym. Gdzie warto się wybrać?
Dla dziadków i wnuków - Park Repecki
Szukacie miejsca na spokojny spacer w bezpiecznej okolicy? W takim razie z pewnością zadowoli Was Park Repecki. Znajduje się on na obrzeżach Tarnowskich Gór w Dolinie Dramy. W parku znajdują się obiekty UNESCO, między innymi Sztolnia Czarnego Pstrąga. Długie alejki w cieniu potężnych drzew świetnie nadają się na spacery w słoneczne letnie popołudnia. Jeśli w wyprawie towarzyszą maluchy, warto zaprowadzić je do ogrodu doświadczeń. Znajdują się tam urządzenia pozwalające na przeprowadzenie prostych eksperymentów w formie zabawy. Niedaleko znajdziemy także siłownię plenerową. Infrastruktura zlokalizowana jest przy GCR Repty.
Adres: ul. Śniadeckiego, Tarnowskie Góry
Na kawę i ciasteczko - centrum Tarnowskich Gór
Spotkanie ze znajomymi albo spacer z małżonkiem? "Wyjście na miasto" to dobry pomysł w każdym wieku! W Śródmieściu nie brakuje klimatycznych lokali o zróżnicowanych cenach. Zadowoleni będą zarówno miłośnicy lokalnych smaków, jak i kuchni bardziej egzotycznych: japońskiej, meksykańskiej, wietnamskiej czy gruzińskiej. Na deser warto wybrać się do jednej z tarnogórskich kawiarni, cukierni czy lodziarni. Uwaga: wybór jest tak szeroki, że czasami aż trudno się zdecydować, dlatego przygotowaliśmy kilka podpowiedzi:
Dla miłośników Nordic Walking - Zalew Pniowiecki
Mamy także propozycję dla amatorów marszów z kijkami. Jeśli chcecie odkryć nową malowniczą trasę, wybierzcie się na granicę Pniowca i Strzybnicy. Między tymi dzielnicami Tarnowskich Gór znajduje się Zalew Pniowiecki - miejsce wypoczynku wędkarzy, ale także bardzo dobra lokalizacja na Nordic Walking. Trasa wypróbowana przez lokalnych sporowców z sekcji NORDICUS Strzybnica.
Adres: ul. Armii Krajowej, Tarnowskie Góry
Sportowo, ale bez wysiłku - boule w Tarnowskich Górach
Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się Pétanque, tradycyjna gra rodem z Francji. Rozgrywki nie wymagają dużej sprawności i nie są męczące, a dają pretekst do spotkania na świeżym powietrzu. W Tarnowskich Górach znajduje się kilka boisk przygotowanych do gry w boule. Znajdziemy je w następujących lokalizacjach:
- ZSP nr 4, ul. Powstańców Warszawskich 42
- skwer przy ul. Morcinka
- SP nr 10, ul. Zaciszna 17
Wiedza w zasięgu ręki - Uniwersytet Trzeciego Wieku
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Tarnowskie Góry to jeden z większych ośrodków akademickich. W mieście organizowane są regularne zajęcia dla osób 60+. Co prawda nie uzyskuje się po nich tytułu licencjata czy magistra, ale nie ma też kolokwiów, egzaminów i innych mniej przyjemnych aspektów studiowania. Co w takim razie czeka na słuchaczy UTW?
Uniwersytet oferuje wykłady oraz równego rodzaju zajęcia. Wśród nich znajdziemy kursy informatyczne, gimnastyczne, florystyczne czy taneczne. Oprócz tego studenci biorą udział w konkurach, zawodach sportowych, wycieczkach oraz aktywnie udzielają się podczas tarnogórskich wydarzeń.
Więcej informacji znaleźć można na stronie Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku. Telefon kontaktowy: 513 191 176.
Relaks wśród przyrody - Ogród Botaniczny w Brynku
W okolicach Tarnowskich Gór również nie brakuje ciekawych miejsc dla seniorów. W miejscowości Brynek (gmina Tworóg) znajduje się malowniczy ogród botaniczny. Wstęp jest bezpłatny. W pobliżu znajduje się pałac i stare zabudowania kompleksu należącego kiedyś do rodu Donnersmarcków. Sam ogród jest świetną lokalizacją na sesję fotograficzną czy romantyczny spacer. Najmłodsi mogą bezpiecznie pobiegać wśród alejek, a starsi - odpocząć na jednej z ocienionych ławek.
Adres: ul. Park 9, Brynek
Na ryby i na miód - Ichtiopark w Kaletach
Niebanalną propozycją na ciekawe spędzenie popołudnia jest wyprawa do Kalet. Znajdujący się tam Ichtiopark to nie tylko miejsce zarezerwowane dla wędkarzy. Wiele osób lubi je ze względu na walory spacerowe. Jednak miłośnicy wędkowania z pewnością będą zadowoleni. Na terenie parku znajduje się wypożyczalnia sprzętu. Jest otwarta dla zainteresowanych w każdą sobotę i niedzielę w godzinach 13:00–18:00.
Swoje drzwi przed gośćmi otwiera także kaletańska pasieka. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających od czerwca, w soboty i niedziele w godzinach 14:00–19:00. Goście mogą spróbować różnych gatunków miodu, a także dowiedzieć się ciekawostek na temat pszczół i pracy pszczelarza.
Adres: ul. Powstańców Śląskich, Kalety
Może Cię zainteresować: