7 tirów bytomskiej opery pojechało do Estonii na festiwal Saaremaa Opera Festival 2022

Opera Śląska stała się częścią kulturalnego lata w Estonii, dzięki występom na najstarszym i prestiżowym festiwalu, Saaremaa Opera Festival 2022. Z Bytomia do Estonii wyjechało 7 tirów z 20 tonami dekoracji i kostiumów.

Opera Śląska na Saaremaa Opera Festival 2022 w Estonii, w Kuressaare na wyspie Saaremaa, na dziedzińcu zamku biskupiego,
zaprezentowała przez 5 dni aż 7 produkcji. Prawie 200-osobowy zespół był oklaskiwany przez estońską publiczność. W czasie trwania wydarzenia Kuressaare staje się stolicą kraju, czego dowodzi obecność najważniejszych przedstawicieli władz państwowych. Bilety na festiwal cieszą się ogromną popularnością i są wyprzedane z rocznym wyprzedzeniem.

Opera Śląska na festiwalu w Estonii

Bytomski teatr wyruszył w podróż 19 lipca, aby dzień później zainaugurować jeden z najważniejszych festiwali operowych w krajach bałtyckich.

Z Polski wyjechało 7 tirów z 20 tonami dekoracji i kostiumów:

  • 2500 par butów,
  • 700 sztuk kostiumów,
  • 1250 wyciągów nutowych,

to wszystko po to, żeby ponad 15-tysięczna publiczność mogła zobaczyć najlepsze spektakle operowe i muzyczne w wykonaniu artystów Opery Śląskiej.

Większość przedstawień, które zostały zaprezentowane podczas festiwalu to realizacje cenionego reżysera teatralnego i operowego Michała Znanieckiego, który w tym roku obchodzi 30-lecie pracy artystycznej. Nad całością artystyczną wydarzenia czuwało dwóch dyrygentów:

  • Przemysław Neumann,
  • Maciej Tomasiewicz.

Estońska publiczność z entuzjazmem przyjęła realizacje Opery Śląskiej

- Udział w festiwalu to wielki zaszczyt dla Opery Śląskiej - mówi Łukasz Goik dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu. - Saaremaa Opera Festival to prestiżowe wydarzenie, cieszące się dużą popularnością przede wszystkim w krajach bałtyckich. Organizowany jest od 1999 r. na wyspie Saaremaa. Dzięki tradycji stał się integralną częścią kulturalnego lata w Estonii, zrzeszając rokrocznie wszystkich miłośników opery na koncertach i spektaklach w wykonaniu najlepszych teatrów operowych z całej Europy i ze świata. W tym roku nasz teatr mógł zaprezentować swoje produkcje, które zostały docenione w Polsce zarówno przez recenzentów, jak i publiczność. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że estońska publiczność z wielkim entuzjazmem przyjęła nasze realizacje, a na widowni znaleźli się wyjątkowi goście jak prezydent Estonii Alar Karis z małżonką, była prezydent Kersti Kaljulaid oraz ambasador RP Grzegorz Kozłowski, który wraz
z małżonką był obecny na każdym spektaklu - dodaje Łukasz Goik.

- Opera Śląska nie tylko wystawiła spektakle ale również stworzyła możliwość zaprezentowania się estońskiej artystce w polskim spektaklu, a naszym solistom zaśpiewania w języku estońskim - informuje dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.

Pięć dni niesamowitych wrażeń

Saaremaa Opera Festival 2022 rozpoczął się spektaklem „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda, z Eweliną Szybliską i Andrzejem Lampertem w rolach tytułowych; w kolejny dzień odbyła się Noc
z Mozartem, podczas której został zaprezentowany spektakl Sekret Requiem Michała Znanieckiego oraz widowisko baletowe Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta dedykowane ofiarom wojny w Ukrainie. Tuż przed północą w tajemniczej atmosferze średniowiecznego zamku solistki Opery Śląskiej wraz z estońską śpiewaczką Juuli Lill zaprezentowały Czekając na Chopina; w piątkowy wieczór estońska publiczność gromkimi brawami oklaskiwała Traviatę Giuseppe Verdiego z Ruslaną Koval i Andrzejem Lampertem w rolach głównych. Ostatni wieczór melomani wysłuchali najpiękniejszych arii podczas Wielkiej Gali Operowej w wykonaniu Solistów, Chóru, Baletu i Orkiestry Opery Śląskiej pod kierownictwem Przemysława Neumanna. Artyści pożegnali się z publicznością polskim akcentem, operą Flis Stanisława Moniuszki. To było pięć dni pełnych niesamowitych wrażeń i doświadczeń.

Chleb i sól

Może Cię zainteresować:

Śląski film „Chleb i sól” w konkursie 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji

Autor: Katarzyna Pachelska

26/07/2022

Spółdzielczy Dom Handlowy Zenit Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowicki powiew luksusu, czyli SDH Zenit. Tak się robiło zakupy w PRL. Zobaczcie unikatowe zdjęcia

Autor: Katarzyna Pachelska

02/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon