70 lat Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”: 9 tysięcy koncertów, 5 kontynentów, 27 milionów widzów. „Nasza historia jest fantastyczna, ale zespół jest ciągle młody”

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” imienia Stanisława Hadyny świętuje w tym roku piękny jubileusz – 70-lecie działalności artystycznej. Z tej okazji zaprasza od 30 czerwca do 2 lipca na obchody tego święta do swojej siedziby: pałacu i parku w Koszęcinie. – Mimo że istniejemy od siedmiu dekad, „Śląsk” to nadal młody duchem zespół, który żyje nie tylko tradycją, ale podejmuje również wyzwania artystyczne i flirtuje z różnymi gatunkami nowoczesnej muzyki – mówi Zbigniew Cierniak, dyrektor Zespołu „Śląsk”.

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk1 jpg

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” został powołany do życia 1 lipca 1953 roku przez Stanisława Hadynę. Dziś instytucja nosi imię swojego twórcy, który nie dość, że stworzył tak potężny zespół i kierował nim, to jeszcze zostawił mu setki opracowanych utworów muzyki ludowej, z których „Śląsk” korzysta po dziś dzień.

Siedem dekad działalności artystycznej „Śląska”

W czasie siedmiu dekad działalności artystycznej zespół stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek polskiej kultury na świecie, zyskując miano Ambasadora Kultury Polskiej. Widzowie i krytycy chwalą niezmiennie wysoki poziom artystyczny „Śląska” oraz jego umiejętne wykorzystanie zasobu polskich tradycji muzycznych. Warty zauważenia jest też fakt, że Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jest też trwałym łącznikiem Polonii z macierzą.

Zasługi Zespołu „Śląsk” na polu promocji polskiej kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz jego wybitne osiągnięcia artystyczne docenił wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, nadając Zespołowi Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny z okazji jubileuszu 70-lecia powstania Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Z kolei dyrektor zespołu „Śląsk” Zbigniew Cierniak otrzymał z rąk sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dery Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (drugie najważniejsze odznaczenie cywilne w kraju) w uznaniu zasług dla rozwoju i upowszechniania kultury narodowej oraz za inicjatywy charytatywne i społeczne.

Dyrektor zespołu „Śląsk” Zbigniew Cierniak otrzymał z rąk sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dery Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

9 tysięcy koncertów dla 27 milionów widzów

„Śląsk” to potężna instytucja kultury. Jest jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa muzycznych tradycji narodowych: tańców, pieśni, przyśpiewek, obrzędów i obyczajów. Wyróżnia go to, że nie zamyka się w ścianach pałacu w Koszęcinie, ale intensywnie koncertuje w Polsce i za granicą, niosąc kaganek polskiej kultury ludowej wszędzie tam, gdzie się pojawi. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” koncertował w 44 krajach na pięciu kontynentach. W sumie dał 9000 koncertów dla łącznie 27 milionów widzów.

– Nasza historia jest fantastyczna, ale zespół „Śląsk” jest ciągle młody, ciągle się rozwija – mówi Zbigniew Cierniak, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” imienia Stanisława Hadyny. – Traktujemy nasz jubileusz jako podsumowanie działalności. „Śląsk” to ciągle młodzieniaszek, pełen werwy, zapału do tworzenia, koncertowania, do działalności też edukacyjnej – dodaje dyrektor, który przez 20 lat był śpiewakiem w „Śląsku”. Z zespołem jest związana również jego rodzina.

Przykładem nowoczesnego podejścia do promowania polskiej kultury ludowej jest m.in. współpraca z katowickim raperem Miuoshem. Jej owocem jest pokryta już podwójną platyną płyta „Pieśni współczesne”, zawierająca 11 pieśni łączących współczesną muzykę miejską z tradycjami ludowymi Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego oraz liczne wspólne koncerty, gromadzące komplet widzów. Artyści zostali docenieni za ten unikalny projekt m.in. Fryderykiem w 2023 r. – w kategoriach „Zespół/projekt artystyczny roku”. Na tej samej Gali Fryderyków „Śląsk” otrzymał też statuetkę za „Album Roku – Muzyka Korzeni” za płytę „70-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Największe przeboje”. W sumie zespół może się pochwalić już trzema Fryderykami.

Stanisław Hadyna stworzył „Śląsk” w 1953 roku.

Jubileuszowy sezon artystyczny. Koncerty w całej Polsce i wielka impreza plenerowa w Koszęcinie

Wielki Jubileusz „Śląska” rozpoczął się już we wrześniu 2022 r. inauguracją 70. sezonu artystycznego i potrwa do końca 2023 roku. Zespół w tym sezonie w szczególny sposób popularyzuje i upowszechnienia dzieła swoich twórców Stanisława Hadyny oraz Elwiry Kamińskiej. Szeroką ofertę programową kieruje do wielopokoleniowej publiczności, włączając się również w ideę kultywowania historii Polski i Ziemi Śląskiej, walk niepodległościowych, kultury i tradycji regionu, umacniając więzi międzypokoleniowe i podkreślając znaczenie oraz rolę dziedzictwa narodowego w przestrzeni społecznej.

W ciągu jubileuszowego roku zespół „Śląsk” zaplanował wiele koncertów oraz przedsięwzięć artystycznych i edukacyjnych na terenie całego kraju. Wiele z nich już się odbyło. Kulminacja obchodów przypada na najbliższe tygodnie, najważniejsze jubileuszowe gale odbyły się:

  • 5 czerwca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej
    w Warszawie pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP,
  • 7 czerwca w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Na urodzinową imprezę Wielki Piknik Artystyczny „Święto Śląska” artyści zapraszają do swojej siedziby, zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie, od 30 czerwca do 2 lipca.

W Koszęcinie zaplanowano także jubileuszowe imprezy plenerowe, w maju odbyły się już Dni Dostępności Zespołu „Śląsk” dedykowane osobom niepełnosprawnym i seniorom oraz Dzień Edukacji Regionalnej, a latem zaplanowano wspominany już Piknik Artystyczny „Święto Śląska” (30 czerwca – 2 lipca) - integrujący pokolenia miłośników Zespołu oraz Piknik Leśno-Łowiecki „Cietrzewisko” (sierpień 2023). Wydarzenia te są połączeniem występów artystycznych, zajęć edukacyjnych, rekreacyjnych, wystaw, pokazów i zwiedzania siedziby Zespołu. Ich nieodłącznym elementem jest koncert artystów „Śląska”.

W ramach jubileuszowych wydarzeń edukacyjnych, w 2023 roku odbędzie się także Regionalny Przegląd Pieśni im. Prof. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie” wraz z koncertem finałowym (wrzesień 2023), który będzie stanowić prezentacje sceniczne śląskich tradycji muzycznych - pieśni, tańców i zabaw oraz wybranych utworów Stanisława Hadyny, wykonanych przez dzieci, młodzież i dorosłych z różnych środowisk twórczych.

Do końca roku, jubileuszowe koncerty odbędą się jeszcze:

  • 26 sierpnia w Teatrze Letnim w Szczecinie,
  • 3 września w Amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach,
  • 9 września w Operze Nova w Bydgoszczy,
  • 14 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Artystów Zespołu „Śląsk” będzie można także posłuchać podczas tegorocznej edycji festiwalu muzycznego „Męskie Granie”. Koncerty z projektem „Pieśni Współczesnych” odbędą się 4 sierpnia w Krakowie oraz 12 sierpnia we Wrocławiu.

Jubileuszowe przedsięwzięcia realizowane w 2023 roku są szczególnym podsumowaniem istnienia Zespołu „Śląsk” w procesie popularyzacji polskich tradycji ludowych oraz wyróżnieniem roli założyciela i twórcy – Stanisława Hadyny.

David Bowie

Może Cię zainteresować:

50 lat temu David Bowie kupił sobie płytę zespołu Śląsk. To z tej płyty pożyczył potem słynną piosenkę

Autor: Marcin Zasada

03/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon