Adam Kowalski: O Kazimierza Kutza w Panteonie trzeba się upominać tak samo jak o inne postacie, których tam nie ma

Kazimierz Kutz jest elementem żywej pamięci Górnego Śląska i my musimy o ten mit Kutza dbać, bo to element dbania o własną tożsamość - powiedział Adam Kowalski, Dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Kazimierz Kutz

W czwartek, 16 lutego Kazimierz Kutz obchodziłby swoje 94 urodziny. Wybitnego reżysera nie ma z nami już cztery lata, ale pamięć o nim jest wciąż żywa. Jego twórczość wciąż wzbudza emocje, wciąż jest ważnym elementem historii Śląska i śląskiej tożsamości.

- Irlandzki pisarz Brendan Behan powiedział kiedyś, że pierwszym obowiązkiem artysty jest sprawić, żeby jego własny naród się na niego obraził. I myślę, że za to powinniśmy Kazimierza Kutza szanować. To drażnienie własnej tożsamości i opuszczenie tej strefy komfortu to jest rola artysty. Kutz swoją twórczością i obrazoburczym gestem wytrącił właśnie nas z tej tożsamościowej strefy komfortu - powiedział Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie na antenie Radia Piekary.

Kowalski był pytany o to czy na Śląsku dobrze jest wykorzystywana pamięć o reżyserze.

Cztery lata to chyba nie jest wystarczający dystans. Pamiętajmy, że Kazimierz Kutz jest jednym z nielicznych rozpoznawalnych przedstawicieli górnośląskich elit z epoki powojennej. Mamy problem z dziedziczeniem pamięci, a Kutz to jest postać o której pamięć możemy sobie jeszcze przekazywać, ale wciąć potrzebujemy tego dystansu - odpowiedział Kowalski. Dodał, że w temacie uwiecznienia w pamięci młodych Ślązaków twórczość Kazimierza Kutza jest jeszcze wiele do zrobienia.

- Ale dobrze, że staramy się cały czas uchwycić tę energię Kazimierza Kutza, póki ona jest żywa. Bo też trzeba wiedzieć o tym, że to pokolenie dzisiejszych 40-50 latków jest pierwszym pokoleniem w historii powojennej Górnego Śląska, która musi wytworzyć pamięć o Śląsku - stwierdził Adam Kowalski w programie Rozmowa Dnia.

Kutz w Panteonie Górnośląskim to obowiązek

Zdaniem Adama Kowalskiego fakt, że postać Kazimierza Kutza wciąż nie została w żaden sposób upamiętniona w Panteonie Górnośląskim jest nie do zaakceptowania, ale jego zdaniem o Kutza w Panteonie trzeba upominać się tak samo jak o inne postacie, których tam nie ma.

- Kazimierz Kutz jest tylko takim listkiem figowym w całej tej sprawie - powiedział dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Kowalski był też pytany o to, co można jeszcze zrobić, aby Kutza upamiętnić. Pomnik?

Czy my potrzebujemy pomników? Nie. Jest wiele innych sposobów upamiętnienia pewnych wydarzeń i postaci. Potrzebujemy czegoś co wzbudza emocje, wywołuje dyskusje - odpowiadał Kowalski

Cała rozmowa do zobaczenia i posłuchania poniżej

Anna Dymna

Może Cię zainteresować:

Kto otrzyma tegoroczną Nagrodę im. Kazimierza Kutza? Poznaliśmy pięcioro nominowanych

Autor: Patryk Osadnik

02/01/2023

Kazimierz Kutz

Może Cię zainteresować:

Panteon Górnośląski nadal bez Kazimierza Kutza. Mistrz czeka na opinię rady programowej

Autor: Patryk Osadnik

10/02/2023

Huta Pokój. Ruda Śląska („Paciorki jednego różańca”)

Może Cię zainteresować:

Takiego Śląska już nie ma. Katowice, Świętochłowice, Ruda Śląska i Bytom uwiecznione w filmach Kazimierza Kutza

Autor: Redakcja

18/12/2023

Mural Kutz Szopienice

Może Cię zainteresować:

Spacer po Katowicach śladami Kazimierza Kutza. 16 lutego 2023 r. reżyser obchodziłby 94 urodziny

Autor: Katarzyna Pachelska

16/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon