Adaptacja starego spichlerza w Górkach Wielkich. Nowa instytucja ma być centrum kultury Śląska Cieszyńskiego

Trwają prace na terenie starego spichlerza w Górkach Wielkich. Obiekt będzie zaadaptowany na powiatową instytucję kultury. Miejsce ma upamiętniać Zofię Kossak i stać się nowym centrum życia kulturalnego regionu.

Adaptacja starego spichlerza w Górkach Wielkich

Adaptacja starego, dworskiego spichlerza przy ruinach Dworu Kossaków w Górkach Wielkich to aktualnie jedna z największych inwestycji w powiecie cieszyńskim. Po zakończeniu prac w tym miejscu powstanie nowa, powiatowa instytucja kultury. Jej głównym zadaniem będzie pełnienie funkcji centrum życia kulturalnego całego regionu Śląska Cieszyńskiego, ze szczególnym naciskiem na twórczość, postać oraz etos Zofii Kossak.

- Już teraz wygląda to imponująco i wydaje się, że prace w obiekcie zostaną ukończone w terminie. Ciekawostką jest piękne, zabytkowe sklepienie znajdujące się na parterze obiektu. Zostało ono odtworzone ze starych cegieł i uzupełnione nowymi - mówi Janina Żagan, starosta cieszyński.

Koszt inwestycji to około 15 milionów złotych, z czego sama sama część budowlana będzie kosztowała prawie 11 mln 400 tys. zł. Zgodnie z harmonogramem obiekt ma zostać oddany do użytku w połowie 2025 roku.

Miejsce spotkań i eventów kulturalnych

Użytkownicy spichlerza będą mieli do dyspozycji dużą salę konferencyjną oraz mniejsze salki z przeznaczeniem np. na spotkania czy szkolenia. Powstanie również część historyczna, z ekspozycją przedstawiającą dzieje regionu. Dodatkowo w obiekcie znajdzie się miejsce na część gastronomiczną, z przeznaczeniem do obsługi różnych wydarzeń.

- Ponadto, ponieważ tam jest ponad hektar gruntu, mamy zamiar postawić zadaszenie (wiatę), gdzie będą odbywały się plenerowe imprezy. Stworzymy doskonałe miejsce na wielkie koncerty, których głównym organizatorem będzie powiat cieszyński - mówi Mieczysław Szczurek, wicestarosta cieszyński.

Powiat przygotowuje się także do zadaszenia znajdujących się w Górkach ruin Dworu Kossaków oraz remontu Domku Ogrodnika, czyli Muzeum Zofii Kossak. Na ich zabezpieczenie starostwo pozyskało środki z Polskiego Ładu.

Bielsko biala rynek

Może Cię zainteresować:

Bielsko-Biała ,,cudem Polski"? Trwa głosowanie w plebiscycie National Geographic. Miasto zachęca do wzięcia udziału

Autor: Szymon Karpe

26/05/2024

Niezwykle artefakty w trzyncu odkryto po 140 latach 1

Może Cię zainteresować:

Niezwykłe odkrycie w kościele w Trzyńcu. Po 140 latach znaleziono cenne dokumenty i fotografie

Autor: Szymon Karpe

22/05/2024

Prince polo

Może Cię zainteresować:

Wystawa „Na słodkim szlaku Cieszyna” z okazji 100-lecia fabryki OLZA, gdzie do dziś są produkowane m.in. wafelki Prince Polo

Autor: Katarzyna Pachelska

19/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon