Anaberg, czyli święta góra Ślązaków. Miejsce, które przyciąga pielgrzymów i turystów. Zdjęcia!

Świyntô Ana, Anaberg, Sankt Annaberg. Góra św. Anny. Najwyższe wzniesienie grzbietu Chełma na Wyżynie Śląskiej. Kiedyś – miliony lat temu – wulkan, dziś miejsce, do którego przychodzą pielgrzymi i turyści. Święta góra Ślązaków. Zobaczcie, jak Świyntô Ana prezentuje się na zdjęciach Tymoteusza Stańka. Bo na Górze św. Anny jest co oglądać.

Wzniesienie ma 408 m n.p.m. i znajduje się w gminie Leśnica, w województwie opolskim. Na stokach Góry św. Anny znajduje się wieś o tej samej nazwie.

Sanktuarium świętej Anny

Na samym szczycie Anabergu znajduje się Sanktuarium św. Anny, czyli zabytkowy zespół kościelno-klasztorny. Początki kultu religijnego datowane są na XV wiek, kiedy wybudowano tu drewniany kościół. Kiedy na Górę św. Anny przybyli franciszkanie, rozbudowali kościół i wybudowali klasztor. Z czasem powstała też kalwaria. W sanktuarium znajduje się pochodząca z XV wieku i słynąca łaskami rzeźba św. Anny Samotrzeciej (która trzyma Maryję na lewym ramieniu, a Jezusa na prawym), wykonana z drewna lipowego. Ma 54 cm wysokości.

Niedaleko bazyliki znajduje się powstała na początku XX wieku Grota Lurdzka (na wzór groty z Lourdes), jest też kilkadziesiąt kaplic tworzących annogórską kalwarię. Ich budowa rozpoczęła się na w 1700 roku, a zakończyła w 1709.

Najpierw mauzoleum, potem pomnik

Świyntô Ana to dziś także pomnik Xawerego Dunikowskiego i amfiteatr. Amfiteatr, którego projektantami byli architekci berlińscy Franz Böhmer i Georg Petrich, Niemcy – zasypując dawny kamieniołom – zaczęli budować na początku lat 20. XX wieku. W 1938 roku zakończyła się z kolei budowa mauzoleum, poświęconego pamięci kilkudziesięciu Niemców poległych nie tylko w bitwie o Górę Świętej Anny (do walk powstańców z niemieckim Freikorpsem doszło podczas III powstania śląskiego 21-26 maja 1921 roku), ale i pobliskich starciach. Zaprojektował je Robert Tischler.

Po II wojnie światowej mauzoleum zostało wysadzone, a szczątki niemieckich żołnierzy trafiły na pobliski cmentarz. W miejscu mauzoleum wybudowany został Pomnik Czynu Powstańczego zaprojektowany przez Xawerego Dunikowskiego – oficjalnie otwarto go w czerwcu 1955 roku. Pomnik ma kształt czterech pylonów, które powstały z bloków granitowych o wymiarach 100 x 80 x 40 cm i wysokości 11 metrów. Na pomniku znajdują się płaskorzeźby.

Park krajobrazowy i rezerwat

Na Górze św. Anny jest punkt widokowy, z którego – przy dobrej widoczności – zobaczyć można...hałdę w Czerwionce-Leszczynach, Babią Górę, Sudety, a nawet Tatry! Powstały tu Park Krajobrazowy Góra św. Anny, obszar Natura 2000 „Góra świętej Anny”, jest też utworzony w 1972 roku rezerwat przyrody nieożywionej o powierzchni 2,69 ha. Rezerwat obejmuje fragment nieczynnego kamieniołomu nefelinitu i wapienia. Można tu znaleźć pozostałości zjawisk wulkanicznych.

Dodajmy, że jest tu też Muzeum czynu Powstańczego, działające jako oddział Muzeum Śląska Opolskiego.

Zobaczcie na zdjęciach, jak dziś wygląda Świyntô Ana.

Góra św anny

Może Cię zainteresować:

Marcin Nowak: Co łączy chomika z zajączkami? I Jerozolimę z Górą Św. Anny? Te miejsca istnieją naprawdę

Autor: Marcin Nowak

16/04/2022

Joanna Schaffgotsch została patronką szkoły w Kopicach

Może Cię zainteresować:

Joanna Schaffgotsch, spadkobierczyni Karola Goduli, została patronką szkoły w Kopicach. W uroczystości uczestniczył prapraprawnuk hrabiny

Autor: Redakcja

22/05/2024

Opole w 1973 roku

Może Cię zainteresować:

Opole z lat 70. XX wieku - sentymentalna podróż w czasie... Uliczny handel, zdjęcia rynku, ratusza, motoryzacja i nie tylko

Autor: Grzegorz Lisiecki

02/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon