Andrzej Sośnierz: W ochronie zdrowia pieniądze są ogromne. Trzeba zdecentralizować system

Trzeba całkowicie zmienić sposób zarządzania opieką zdrowotną. Nie może funkcjonować jak jedno wielkie przedsiębiorstwo, w którym minister wydaje rozkazy. Absolutnie decentralizacja – podkreśla Andrzej Sośnierz z koła poselskiego Polskie Sprawy (wcześniej w klubie PiS) i były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Jego zdaniem to powinien być pierwszy krok, a po dwóch latach „intensywnego wydawania wielu decyzji” system opieki zdrowotnej się uporządkuje.

fot. FB/Andrzej Sośnierz
Andrzej Sośnierz

Kto zostanie ministrem zdrowia w rządzie Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy? Podobno wciąż nie ma chętnych na to stanowisko. - Utarło się, że wiele stanowisk to są „fotele, synekury”, a w ochronie zdrowia trzeba coś wiedzieć – w Rozmowie Dnia Radia Piekary stwierdził Andrzej Sośnierz z koła poselskiego Polskie Sprawy (wcześniej w klubie PiS, do nowego Sejmu się nie dostał) i były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Andrzej Sośnierz: W ochronie zdrowia pieniądze są ogromne

Andrzej Sośnierz, pamiętany głównie jako szef Śląskiej Kasy Chorych, która wprowadziła elektroniczną kartę ubezpieczenia społecznego, stwierdził, że w ochronie zdrowia „pieniądze są ogromne” i chodzi o to, żeby te pieniądze rozdać „i nic więcej”.

- To Prawo i Sprawiedliwość mówiło jak bardzo wzrosły nakłady na ochronę zdrowia. I co? I nic! Każde pieniądze można tu zmarnować i będą marnowały. Niestety większość posłów myśli: Dołożymy pieniędzy, będzie lepiej. I co? Nie będzie lepiej! One będą zmarnowane, bo służba zdrowia cierpi na problem strukturalny. Wadliwa jest organizacja. Przewalimy każde pieniądze, jeżeli nie będziemy mieli sensownego systemu – podkreślił Andrzej Sośnierz.

Zdaniem byłego prezesa NFZ kulisy funkcjonowania służby zdrowia są inne niż oficjalne, gdy słyszy się, że jest mało pieniędzy i są kolejki. - Kolejki można wytworzyć, jak się chce, są potrzebne, żeby mieć uzasadnienie dla różnych roszczeń – zaznaczył Sośnierz. Podkreślił, że należy całkowicie zmienić sposób zarządzania opieką zdrowotną, która nie może funkcjonować jak jedno wielkie przedsiębiorstwo, w którym minister wydaje rozkazy.

- Absolutnie decentralizacja, przy zachowaniu kierowniczej roli ministerstwa zdrowia. Ministerstwo powinno jednak nadawać kierunki, a nie zarządzać w stylu tu dajcie kontrakt taki, a tam inny – mówił były szef NFZ.

Decentralizacja uzdrowi system opieki zdrowotnej?

Poza decentralizacją, co powinno być pierwszym krokiem w uzdrowieniu systemu opieki zdrowotnej, Andrzej Sośnierz wskazał także na inne konieczne zmiany. Mówił, że powinna zostać zmieniona technika ustalania cen czy zmienione zasady związane z konkursami w ochronie zdrowia. Dodał, że trzeba określić rolę poszczególnych ogniw opieki zdrowotnej i powołać nowy zawód – koordynatora opieki zdrowotnej.

- Taką rolę miał pełnić lekarz rodzinny, ale on tego już nie spełni, bo system opieki zdrowotnej się skomplikował i potrzebna jest osoba, która by koordynowała ruch pacjenta w tym systemie. Pacjent jest zagubiony, a nawet lekarze nie wiedzą często jak ten system funkcjonuje – zaznaczył Andrzej Sośnierz.

Były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia stwierdził, że „po dwóch latach intensywnego wydawania wielu decyzji” system opieki zdrowotnej się uporządkuje.

Andrzej Sosnierz Sejm 2016 2022 07 12 003909 epkx

Może Cię zainteresować:

Andrzej Sośnierz pogodził się z PiS. Dlaczego? „Toczy się walka o przyszłość Europy”

Autor: Patryk Osadnik

19/09/2023

Andrzej Sośnierz

Może Cię zainteresować:

Niemcy chcą wygranej Rosji na Ukrainie – twierdzi poseł Andrzej Sośnierz. To ma być element rywalizacji Niemiec z USA

Autor: Maciej Poloczek

02/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon