ArcelorMittal Poland wznowił produkcję walcówki w Sosnowcu. Ile węgla weźmie od JSW?

Wznowiono produkcję walcówki w sosnowieckim oddziale ArcelorMittal Poland. Nie na długo, bo kolejny przestój planowany jest w grudniu. Koncern tłumaczy to trudną sytuacją rynkową. Ten sam argument zaważył na decyzji o postawieniu w stan gorącego postoju baterii koksowniczej w Krakowie. To w niewygodnej sytuacji postawiło Jastrzębską Spółkę Węglową.

fot. mat JSW
JSW

Przemysł hutniczy znalazł się w trudnej sytuacji. Według szacunków Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej zużycie jawne wyrobów stalowych w Polsce w ciągu zaledwie roku spadło o 17 proc. W dodatku wykorzystywana w naszym kraju stal pochodzi głównie z importu – dość powiedzieć, że w pierwszej połowie tego roku import pokrył 83 proc. krajowego zużycia tego produktu.

Trudna sytuacja rynkowa wymusiła postój linii walcówki w Sosnowcu

To właśnie „trudną sytuacją rynkową” ArcelorMittal Poland uzasadniał decyzję o postojach linii walcówki w sosnowieckim oddziale koncernu. Pierwszy trwał od 18 do 26 listopada 2023 r. Pracownicy mieli w tym czasie odbierać zaległe urlopy, bądź też wykonywać prace remontowo-utrzymaniowe. Jak potwierdzili nam przedstawiciele AMP od poniedziałku (27 listopada) linii walcówki w Sosnowcu wznowiła produkcję, choć wiadomo, że nie na długo. W połowie grudnia ma znowu stanąć.

- Konkretne decyzje zostaną podjęte w oparciu o poziomy zamówień – słyszymy w spółce.

Kilka dni po ogłoszeniu przestojów linii walcówki w Sosnowcu ArcelorMittal Poland zapowiedział, że z początkiem nowego roku rozpocznie gorący postój baterii koksowniczej w Krakowie. Jak tłumaczy koncern, decyzja ta wynika:

  • po pierwsze z niskiego popytu na koks (HIPH szacuje, że zużycie jawne koksu w Polsce spadło o 36 proc. rok do roku),
  • po drugie zaś z trendów związanych z relacją ceny węgla koksującego do koksu.
- Mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu w koksownictwie – cena węgla koksującego oscyluje w granicach ceny koksu, co sprawia, że produkcja staje się nieopłacalna – wyjaśnił Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Ile węgla weźmie ArcelorMittal od JSW?

Wiadomość ta postawiła w niewygodnej sytuacji Jastrzębską Spółkę Węglową, która dostarcza AMP węgiel koksowy. Nerwowo zareagowali inwestorzy na Giełdzie Papierów Wartościowych, dla których informacja o decyzji AMP wraz z podaniem wyników JSW za trzeci kwartał (nałożona na koncern tzw. danina solidarnościowa przełożyła się na 1,2 mld zł straty) stały się pod koniec zeszłego tygodnia sygnałem do masowej wyprzedaży akcji tej spółki.

Przedstawiciele JSW na konferencji prasowej w ubiegły czwartek (23 listopada) przekazali, że prowadzone są rozmowy z Mittalem mające doprowadzić do tego, by wielkość zamówienia na przyszły rok została utrzymana (przy okazji wskazano jednak na możliwe szanse, jakie dla JSW mogą wynikać z takiej sytuacji, gdyż górnicza spółka posiada także własną koksownię, która nie musi kupować węgla koksowego na rynku i w ten sposób zyskuje przewagę nad konkurencją).

Huta ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Zielona transformacja czeka nie tylko energetykę i górnictwo. Miliardów euro potrzebuje hutnictwo

Autor: Michał Wroński

21/09/2023

Huta Arcelor Mittal Poland Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

ArcelorMittal Poland szykuje się do modernizacji wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej

Autor: Michał Wroński

24/03/2023

Kopalnia JSW

Może Cię zainteresować:

W JSW związki chcą podwyżki pensji. Sierpień 80 gotowy na protesty przed ministerstwem

Autor: Michał Wroński

09/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon