Archispacery z cyklu „Architektura Nauki” po Katowicach. Architekci i edukatorzy oprowadzą po Bibliotece Śląskiej, Politechnice i Wydziale Teologicznym

Głód odkrywania ciekawych miejsc w najbliższej okolicy nie słabnie w społeczeństwie, dlatego - zachęcone sukcesem kwietniowego spaceru po Pałacu Młodzieży w Katowicach - Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (oddział Katowice) organizują kolejne trzy archispacery w czerwcu i lipcu. Udział darmowy, ale liczba miejsc ograniczonych, więc trzeba się spieszyć. Będzie można odkryć zakamarki miejsc na co dzień niedostępnych.

Autorstwa Fiflon - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73817819
Biblioteka slaska

Po kwietniowym sukcesie spaceru po Pałacu Młodzieży w Katowicach, zorganizowanym w ramach Tygodnia Architektury, Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (oddział Katowice) zapraszają do uczestnictwa w kolejnych archispacerach. Tym razem będą ujęte w cyklu „Architektura Nauki”. Spacery poprowadzą architekci oraz pracownicy instytucji związanych z edukacją.

- Archispacery są okazją do zapoznania się z wnętrzami budynków, które często są na co dzień niedostępne dla większości osób lub odkrycia tajemnic instytucji powszechnie uczęszczanych. To doskonała forma spędzenia wolnego czasu w angażujący sposób. Zapewniamy, że każde wydarzenie jest niepowtarzalne, a przygotowane programy spacerów pozwolą na poszerzenie wiedzy architektonicznej o katowickich budynkach. – mówi Dominika Śliwińska, zastępca kierownika Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej.

Spacer po budynku Biblioteki Śląskiej przy pl. Rady Europy 1

Już jutro (we wtorek, 18 czerwca 2024) o godzinie 17:00 odbędzie się pierwszy Archispacer - po budynku Biblioteki Śląskiej, zaprojektowanej przez pracownię „ARAR” - Architektoniczne Atelier Realizacyjne w składzie:

  • Jurand Jarecki,
  • Marek Gierlotka,
  • Stanisław Kwaśniewicz,

których upamiętniono tablicą przy wejściu do Biblioteki Śląskiej.

Oddany do użytku pod koniec XX wieku budynek kryje w sobie wiele ciekawostek, m.in. magazyn wysokiego składowania, do którego wstęp dostaną zwiedzający. Oprócz tego uczestnicy wysłuchają krótkiego wykładu o historii Biblioteki Śląskiej oraz wezmą udział w pokazie starodruków dotyczących architektury.

Spacer poprowadzą:

  • dr Agata Duda-Koza i dr Weronika Pawłowicz - Dział Zbiorów Specjalnych BŚ,
  • mgr inż. arch. Jakub Bródka - Instytut Dokumentacji Architektury BŚ.

Na ten, jak i każdy ze spacerów obowiązuje rejestracja przez formularz zgłoszeniowy dostępny w wydarzeniach na Facebooku IDA BŚ oraz na stronie internetowej. Na jutrzejszy spacer zostało kilka wolnych miejsc.

Spacer po Wydziale Teologicznym UŚ

W kolejnym tygodniu organizatorzy zapraszają na zwiedzanie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Spacer odbędzie się 24.06.2024 (poniedziałek) o godzinie 17:00, a poprowadzi go arch. Henryk Wilkosz wraz z pracownikiem Wydziału Teologicznego UŚ.

Architekt obiektu opowie o genezie projektu, koncepcji architektonicznej, a także przybliży specyfikę pracy nad realizacją. Podczas zwiedzania obiektu będzie można zobaczyć wewnętrzny dziedziniec, a także posłuchać o rozwiązaniach przestrzennych, technologicznych i aspektach funkcjonalnych.

Za projekt Wydziału Teologicznego odpowiedzialni byli:

  • mgr inż. arch. Jerzy Stysiał,
  • mgr inż. arch. Henryk Wilkosz.

Gmach Wydziału został wpisany w gęstą zabudowę centrum Katowic w sąsiedztwie Archikatedry Chrystusa Króla.

Spacer po kompleksie budynków Politechniki Śląskiej

Z kolei 10 lipca odbędzie się archispacer po katowickim kompleksie budynków Politechniki Śląskiej zlokalizowanych przy ul. Krasińskiego.

Modernistyczny kompleks budynków zaprojektowanych w 1928 roku przez

  • arch. Jadwigę Dobrzyńską,
  • arch. Zygmunta Łobodę

dla Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych, obecnie służy uczelni, mieszcząc w sobie Wydział Inżynierii Materiałowej, Wdział Transportu oraz katowickie oddziały Wydziału Informatyki i Automatyki oraz Wydziału Architektury. Spacer będzie okazją do zwiedzenia budynku, jego oryginalnie zachowanych pomieszczeń takich jak wielka aula, sale audytoryjne, monumentalne klatki schodowe, a także wybrane hale laboratoryjne i pracownie.

Po obiektach Politechniki oprowadzi prof. dr hab. inż. arch. Magdalena Żmudzińska, wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

W każdym z Archispacerów może wziąć udział maksymalnie 25 uczestników. Udział jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy poprzez formularze dostępne w wydarzeniach na profilu Facebook Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej lub pod tymi linkami:

Na trzeci Archispacer po obiektach Politechniki Śląskiej zapisy ruszą już wkrótce, o czym poinformują organizatorzy na swoich stronach internetowych. Więcej informacji można uzyskać pod adresem mailowym ida@bs.katowice.pl lub pod numerem telefonu 785 710 210.

Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej prowadzi działalność dokumentacyjno-archiwizacyjną, naukową i popularyzatorską, realizując szereg projektów badawczych, wydawniczych, filmowych i wystawienniczych, poświęconych dziedzictwu architektury Górnego Śląska drugiej połowy XX wieku.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Szkola pawilonowa katowice koszutka jurand jarecki 4

Może Cię zainteresować:

"Pawilonówka" w Koszutce. Jedyna taka szkoła w Katowicach. Nowoczesność made in PRL sprawdza się do dzisiaj

Autor: Katarzyna Pachelska

23/10/2023

Pomnik Powstańców Śląskich, Katowice

Może Cię zainteresować:

Spodek ma 51 lat! Zobaczcie, jak wyglądały Katowice bez Spodka i jak budowano ten niezwykły obiekt

Autor: Katarzyna Pachelska

08/05/2022

Haperowiec katowice jurand jarecki 02

Może Cię zainteresować:

Gdy "Żyleta" górowała nad Katowicami. Mrówkowiec z 200 mieszkaniami z charakterystycznym wcięciem w talii

Autor: Katarzyna Pachelska

14/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon