Ostatnie cztery miesiące abp. Skworca. Ze stanowiska odejdzie, ale najpierw srebrny jubileusz

Abp Wiktor Skworc celebruje w święto Trzech Króli srebrny jubileusz święceń biskupich. Po swoich 75. urodzinach, przypadających w maju tego roku, złoży rezygnację z zajmowanego stanowiska metropolity katowickiego.

Abp Wiktor Skworc i nagroda Lux ex Silesia
Abp Wiktor Skworc

Msza w intencji arcybiskupa zostanie odprawiona 6 stycznia o godzinie 12.00 w katowickiej archikatedrze. Na ten dzień planowany był jeszcze niedawno wielki koncert w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z udziałem orkiestry symfonicznej praz zespołu „Śląsk”. Tak archidiecezja, z udziałem lokalnych władz, zamierzała uczcić potrójny jubileusz arcybiskupa Wiktora Skworca: 25. rocznicę święceń biskupich, 50. rocznicę święceń prezbiteriatu, a także 75. rocznicę urodzin, która przypada 19 maja. Odwołano koncert po fali krytyki, w której przywoływano fakt nierozliczenia się z przeszłością arcybiskupa. Obok uwikłania w agenturalność, wciąż kładzie się cieniem nie do końca oceniona sprawa ukrywania pedofilii w diecezji tarnowskiej, gdzie abp Wiktor Skworc był metropolitą w latach 1998–2011.

W porządku nabożeństw katowickiej archikatedry na 6 stycznia godzinę 12.00 jest tylko uwaga: „msza pontyfikalna”. Ale chodzi właśnie o ten srebrny jubileusz katowickiego metropolity. Jak czytamy w biografii arcybiskupa, święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1998 roku w bazylice św. Piotra na Watykanie, głównym konsekratorem był Jan Paweł II.

Arcybiskup Wiktor Skworc

Może Cię zainteresować:

Huczny jubileusz Wiktora Skworca w NOSPR. Łukasz Borkowski: Absolutnie bezwstydny pomysł

Autor: Patryk Osadnik

13/12/2022

Ponad rok temu Watykan podzielił niepokojące doniesienia o zaniedbaniach arcybiskupa Skworca w stosunku do księży pedofilów z kierowanej przez niego diecezji tarnowskiej. Arcybiskup wiedział o molestowaniu dzieci, ale zamiast księży ukarać, przenosił ich w inne miejsca.

Papież Franciszek przychylił się do wniosku abp Skworca i w grudniu 2021 roku wyznaczył jego następcę – arcybiskupa koadiutora. Został nim abp Adrian Galbas SAC. Na czym polega teraz jego posługa w Katowicach?

– Koadiutor jest jednym z biskupów pomocniczych, powołanym po to, żeby wspierać biskupa diecezjalnego w zarządzaniu diecezją – wyjaśnia ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik katowickiej archidiecezji. – Koadiutor m. in. przeprowadza, podobnie jak pozostali biskupi pomocniczy, wizytacje parafii, udziela sakramentu bierzmowania, spotyka się ze wspólnotami religijnymi w parafiach. Tym jednak różni się od pozostałych biskupów pomocniczych, że w momencie rezygnacji czy przejścia arcybiskupa Skworca na emeryturę, koadiutor zajmie jego miejsce. Stąd też abp Galbas wykorzystuje ten czas, aby poznać diecezję, której będzie posługiwał jako ordynariusz.

Kiedy ta rezygnacja ze stanowiska metropolity katowickiego może nastąpić?

– Wraz z ukończeniem 75. roku życia każdy biskup diecezjalny składa rezygnację na ręce papieża. Przewiduje to prawo kanoniczne – dodaje ks. dr Tomasz Wojtal. – Arcybiskup Skworc osiągnie wymagany wiek 19 maja 2023 roku i, zgodnie z obowiązującym prawem, też taką rezygnację złoży.
Abp skworc wawa

Może Cię zainteresować:

Dlaczego abp Skworc powinien ustąpić ze stanowiska metropolity katowickiego?

Autor: Teresa Semik

10/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon