Automaty biletowe na Śląsku będą zasilane słońcem. ZTM zamówił ponad 130 takich urządzeń

Zarząd Transportu Metropolitalnego zamówił kolejne 132 solarne automaty biletowe. Będzie można w nich nie tylko kupić bilet, ale też zasilić konto pieniądzem elektronicznym i zapoznać się z ofertą organizatora transportu. Koszt uruchomienia urządzeń to 16 milionów złotych. Ale najważniejsze, że są „eko"

fot. GZM
ZTM solarny biletomat

ZTM ogłosił właśnie przetarg na „Elektroniczne systemy sprzedaży biletów na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii”. Pod nazwą tego zamówienia kryją się 132 solarne automaty biletowe.

Finalizując ten projekt podwoimy liczbę automatów biletowych. To rozwiązanie dobre pod wieloma względami – mówi Klaudia Matuszna, zastępca rzecznika prasowego ZTM.

Po pierwsze urządzenia te są punktami sprzedaży działającymi przez całą dobę i 7 dni w tygodniu. Po drugie jest to rozwiązanie efektywne finansowo, ponieważ dzięki temu, że są to automaty solarne, unikamy kosztów związanych chociażby z koniecznością budowy i utrzymania przyłączy elektrycznych. Po trzecie - elastyczność, tzn. ewentualna relokacja urządzenia nie będzie stanowić większej trudności. Po czwarte urządzenia będą przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Ekran, otwory wrzutowe, czytnik kart płatniczych, miejsce odbioru biletów, znajdować się będą na wysokości pomiędzy 70 a 120 cm. To ważne m.in. dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Co istotne z automatów swobodnie będą mogli korzystać obcokrajowcy, ponieważ zaimplementowany zostanie język angielski, niemiecki i ukraiński – wymienia Matuszna.

Karta skup ztm plakaty

Może Cię zainteresować:

"ŚKUP. Rozstanie, którego nie będziesz żałować". Metropolii serdecznie gratulujemy autoironii

Autor: Patryk Osadnik

01/03/2023

Jak zapewniają przedstawiciele organizatora transportu w GZM, nowo zamawiane automaty solarne będą miały zdecydowanie więcej funkcjonalności niż ich wcześniej instalowane wersje. W przypadku tych urządzeń będzie można w nich kupić wszystkie bilety papierowe i elektroniczne oraz będzie można zapłacić za nie zarówno kartą płatniczą i BLIK, jak i monetami. Ponadto urządzenia będą umożliwiać m.in. zasilenie konta pieniądzem elektronicznym, zapoznanie się z taryfą, czy też sprawdzenie swoich danych w systemie.

Największy atut nowych automatów? Są „eko"

Automaty solarne będą wykorzystywać wyłącznie „czystą energię" pozyskaną z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na daszku. Dzięki wbudowanym akumulatorom/bateriom, będą działać również w niesłoneczne dni i w nocy – mówi Klaudia Matuszna.

Organizator transportu na razie nie wskazuje potencjalnych terminów oddania do użytku nowych urządzeń. Będzie to uzależnione od dnia rozstrzygnięcia postępowania przetargowego oraz podpisania umowy z wykonawcą. Jeśli chodzi o lokalizacje automatów to wiadomo, że będą brane pod uwagę dwa kryteria – będą to miejsca, gdzie ruch pasażerów jest największy, a dostępność biletów niska. Szacunkowa wartość zamówienia, uwzględniające m.in. dostawę, montaż i uruchomienie urządzeń, ich integrację z systemem informatycznym oraz 10-letnie utrzymanie, to ok. 16 mln zł brutto.

Na obszarze GZM znajdują się obecnie 135 automatów biletowych sprzedających bilety na komunikację miejską ZTM. Ich lokalizacje są wskazane na stronie internetowej w zakładce „Kup bilet lub ŚKUP”. Po sfinalizowaniu projektu liczba urządzeń zostanie niemal podwojona – wzrośnie do 267.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon