Bana wolności ruszyła w trasę po GZM. Inicjatywa oddaje hołd bohaterom walki z komunizmem

Bana wolności ruszyła w trasę po aglomeracji górnośląsko-zagłębiowskiej. Tramwaj przypomina o ważnych wydarzeniach, które doprowadziły do obalenia komunizmu w Polsce. Inicjatywa Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności jest także formą upamiętnienia bohaterów antykomunistycznego podziemia. Specjalną baną można się przejechać w lipcu i sierpniu na wybranych liniach Tramwajów Śląskich.

Bana wolności ruszyła w trasę po GZM

Bana wolności przez następne dwa miesiące będzie kursować po aglomeracji górnośląsko-zagłębiowskiej, przewożąc pasażerów na różnych liniach Tramwajów Śląskich. Inicjatywa Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności ma na celu uczczenie przełomowych wydarzeń, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce i odzyskania wolności w 1989 roku. Oddaje hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia.

Wielki napis nad drzwiami tramwaju „Bana wolności 1980-1989” przypomina ważne i trudne lata 80. XX wieku. Fala nadziei, od której rozpoczęła się dekada, została brutalnie stłamszona wprowadzeniem stanu wojennego i jego konsekwencjami w kolejnych latach. Napis na tramwaju „Wystawa multimedialna w ŚCWiS” jest z kolei zaproszeniem do odwiedzenia ekspozycji w Centrum.

- Przede wszystkim chcieliśmy oddać głos ludziom, którzy tamte czasy pamiętali, często nam opowiadali, chcieliśmy się tym podzielić, jak to wyglądało z ich perspektywy, czym dla nich była wolność i czym była solidarność - skomentował dr Robert Ciupa, dyrektor ŚCWiS, na antenie TVP Katowice.
Bana wolności ruszyła w trasę po GZM.
Bana wolności ruszyła w trasę po GZM.

Tramwaj przypomina o ważnych wydarzeniach

Dwie archiwalne, czarno-białe fotografie wypełniające całą zewnętrzną ścianę środkowej części pojazdu, ukazują dwa wymowne epizody. Są to zdjęcia z odległych od siebie w czasie manifestacji w centrum Katowic - z początku i z końca lat 80. Oba wydarzenia łączy społeczna mobilizacja, bunt wobec totalitaryzmu i odwaga uczestników.

Przewrócona milicyjna nyska na jednej z fotografii oddaje napięcie, jakie towarzyszyło tej walce. Była to walka pełna nadziei i ostatecznie zakończona zwycięstwem, co przypomina widoczny również na tramwaju wizerunek dłoni ułożonej w wymowną literę V.

Trzecia fotografia na boku tramwaju przypomina, że walka o wolność miała wysoką cenę, nawet utraty życia. Zdjęcie pochodzi z ekspozycji ŚCWiS, na której uwieczniono nazwiska i wizerunki kilkudziesięciu znanych ofiar śmiertelnych stanu wojennego.

We wnętrzu pasażer również otrzyma porcję historii. Krótkie cytaty z wypowiedzi różnych uczestników pamiętnych wydarzeń oddają niepowtarzalny klimat tamtych dni. Przypominają też jak ważna była to historia i jak duże znaczenie może mieć dla polskiej dumy narodowej.

Są wśród nich zarówno tak proste, a jednocześnie wymowne słowa, jak Teresy Jasińskiej-Brodzkiej: „Myśmy po prostu czuli się wolni.”, jak też wiele mówiące Leszka Waliszewskiego: „Atmosfera w »Solidarności« była niezwykła. Czuliśmy, że jesteśmy przyjaciółmi. Obojętnie kto jaką funkcję pełnił.”

Kopalnia wujek

Może Cię zainteresować:

35. rocznica wyborów czerwcowych. Zobaczcie, jakie wydarzenia przygotowało Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

Autor: Arkadiusz Szymczak

04/06/2024

Historyczny Ślązag o Śląskim Centrum Wolności i Solidarności

Może Cię zainteresować:

Historyczny Ślązag. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności dobrze opowiada historię

Autor: Tomasz Borówka

28/07/2023

Robert ciupa

Może Cię zainteresować:

Ciupa: Na „Wujku” mamy dobrą opowieść o tym, do czego wszyscy dążymy i o tym, o co przychodzi nam walczyć

Autor: Tomasz Borówka

28/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon