„Marilyn Monroe” śląskiego PiS-u
Barbara
Dziuk, o której mówiono „Czarna Marilyn Monroe”, to postać wyjątkowa w śląskiej polityce, pod wieloma względami. Czeki z kartonu rozdawało co prawda wielu polityków PiS,
z premierem tej partii na czele, jednak innowacją byłej posłanki
było umieszczanie na nich własnego zdjęcia. Zdjęcia są zresztą
domeną Barbary Dziuk, bo publikuje je chętnie i regularnie,
uwieczniając dla przyszłych pokoleń swoją szeroką aktywność,
niemal na każdym polu. Kilka miesięcy temu w rozmowach z naszą
redakcją tarnogórscy samorządowcy przyznawali, że -
nieraz trzeba było przekładać uroczyste przecięcie wstęgi lub
wręcz organizować je wtedy, kiedy coś już od dawna było otwarte
i funkcjonowało, aby tylko mogła pojawić się tam posłanka PiS.
Jak sama twierdzi, w działalność społeczną jest zaangażowana w zasadzie ,,od urodzenia”. Uratowała niejeden szpital, pomagała samorządom, a tarnogórskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO to ,,osobisty sukces”. Tego wszystkiego dokonała, zazwyczaj przy umownej świadomości zainteresowanych.
Donos na nauczyciela
W listopadzie 2020 r. ówczesna posłanka z Tarnowskich Gór złożyła donos na Michała Sporonia, nauczyciela języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica, do Śląskiego Kuratorium Oświaty. Pani poseł nie spodobał się udział nauczyciela w jednej z manifestacji Strajku Kobiet, jakie odbywały się po wyroku trybunału Julii Przyłębskiej, zaostrzającym przepisy antyaborcyjne. Sporoniowi groziło nawet wyrzucenie z zawodu. Sprawę przeciwko nauczycielowi umorzono. Zdeterminowana Barbara Dziuk złożyła kolejną skargę, tym razem już bez załączników. Druga próba ukarania polonisty także okazała się nieskuteczna.
- Posłanka Dziuk w drugim procesie wyssała dowody z palca. Świadkowie, którzy zostali wskazani w sprawie nie chcieli zeznawać, a część z nich nie znała nawet posłanki - mówił w rozmowie z naszą redakcją Michał Sporoń w maju 2022 r.
Kariera polityczna
Barbara Dziuk zaczęła swoją przygodę z polityką w 2006 r., od startu na urząd burmistrza Tarnowskich Gór. Zajęła wówczas ostatnie, ósme miejsce, z wynikiem 2,81% głosów. Niedługo później związała się z PiS-em. W latach 2007-2010 była dyrektorem biura poselskiego Nelli Rokity. W 2010 r. została wybrana radną sejmiku województwa śląskiego. W 2014 r. po raz drugi spróbowała zostać burmistrzem Tarnowskich Gór. Uzyskała 13,79% głosów, zajmując trzecie miejsce spośród czworga kandydatów. Odnowiła jednak mandat radnej sejmiku.
W latach 2015-2023 była posłanką. W wyniku wyborów parlamentarnych z 15 października 2023 r. PiS pożegnał się z władzą, a Dziuk z mandatem poselskim. Wdzięczni za jej pracę wyborcy dwa dni po wyborach zorganizowali pożegnanie przed biurem poselskim. Ponad 100 osób najpierw wykrzyczało ,,dziękujemy", a następnie ,,nigdy więcej". Wśród wielu haseł na banerach, jakie przynieśli ze sobą tarnogórzanie, jedno zwracało szczególną uwagę: - O Barbaro, królowo donosów i czeków z kartonu, Sułtanko nieróbstwa i dożynek cesarzowo! Nadszedł koniec PiSowskiego betonu, I twego trzymania się koryta kurczowo. Michał Sporoń pojawił się na happeningu z butelką szampana.
Wielki powrót?
Po przegranych wyborach Barbara Dziuk zapowiedziała, że z polityką nie żegna się na długo. - Ja dopiero teraz dostałam wigoru i siły, żeby jeszcze lepsze rzeczy osiągać w polityce - mówiła w rozmowie z redaktorem naczelnym Ślązaga Marcinem Zasadą na antenie Radia Piekary. Spekulowano o starcie do Sejmiku Województwa Śląskiego lub na urząd burmistrza Tarnowskich Gór. Okazuje się, że była posłanka ma inne plany i chce spróbować czegoś nowego. Barbara Dziuk będzie otwierać listę kandydatów PiS do Rady Powiatu Tarnogórskiego. Będzie to jej debiut jeśli chodzi o start w wyborach do powiatu, ale biorąc pod uwagę ,,jedynkę" na liście, rozpoznawalność oraz wynik listy PiS w wyborach z 2018 r., uzyskanie przez nią mandatu jest niemal pewne.
Aktualnie w 25-osobowej Radzie Powiatu Tarnogórskiego PiS ma 8 mandatów i drugi co do wielkości klub radnych. Znajduje się w opozycji wobec zarządu powiatu, na czele ze starostą Krystyną Kosmalą. (Interesujesz się śląską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).
Może Cię zainteresować: