Zima roku 1980. Baśka i Marylka są pielęgniarkami, pracują w szpitalu w Katowicach. Barbara ma męża milicjanta, eleganckie M-3. Chętnie chodzi do kina, spotyka się z koleżankami. Uważa się za nowoczesną kobietę. Marylka ma typową, dużą i zżytą ze sobą śląską rodzinę. Jej mąż pracuje w kopalni Wujek, działa w Solidarności i niechętnie patrzy na pracę zawodową ukochanej żony.
Te dwie zwykłe, a jednocześnie silne i niezależne kobiety są koleżankami z pracy. Gdy wybuchają strajki, stają przed życiowymi dylematami. Jak ochronić bliskich, dzieci, które rwą się do protestu, jak znaleźć w tym wirze historii i codzienności miejsce na miłość i bliskość?
Dwie pielęgniarki są głównymi bohaterkami nowej powieści Sabiny Waszut pt. „Sztuczny miód”. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa WAB. Premiera jest planowana na 24 stycznia 2024 r. Można ją już zamawiać w przedsprzedaży.
Nowa książka Sabiny Waszut to wzruszająca opowieść o tym, jak żyło się u schyłku PRL-u, gdy czasy były niepewne, czuło się wiszące w powietrzu napięcie, ale ludzie nie skąpili sobie życzliwości. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)
"Piękna i wzruszająca historia o przyjaźni, sile rodzinnych więzi i szacunku do drugiego człowieka ponad podziałami" - recenzuje Magdalena Majcher, pisarka z Katowic.
Sabina Waszut to autorka kilkunastu powieści historycznych i obyczajowych. Debiutancka powieść „Rozdroża” (wyd. Muza) została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za rok 2014. Na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach książka zdobyła nagrodę główną kategorii „Pióro” dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014. Za powieść „Narzeczona z getta” (wyd. Książnica) i „Emigranci. Podróż za horyzont” (wyd. Książnica) została nominowana do nagrody „Książka Roku” portalu lubimyczytać. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Kultury. Mieszka na Śląsku. Najczęściej można ją spotkać na górskich szlakach.
Może Cię zainteresować: