Trwa 31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Jest to jeden z największych tego typu festiwali w Europie, do udziału w którym zgłaszają się setki wykonawców. Impreza cieszy się takim zainteresowaniem artystów – zarówno solistów, jak i zespołów – że do wyłonienia finalistów niezbędne jest organizowanie wielostopniowych eliminacji na terenie całego kraju. W ten sposób festiwal jest obecnie bardzo profesjonalnie zorganizowanym wydarzeniem, mimo że udział w nim biorą amatorzy.
Niedługo finał
Przesłuchania finałowe tegorocznej edycji odbędą się w dniach od czwartku do soboty (16 – 18 stycznia 2025), zaś koncert galowy odbędzie się w niedzielę, 19 stycznia, o godzinie 16:00, w hali widowiskowo-sportowej Będzin Arena przy ulicy Sportowej 20. Na wydarzenie obowiązują wejściówki, które można odebrać w Wydziale Promocji Urzędu Miejskiego w Będzinie przy ulicy Sportowej 4, w godzinach pracy urzędu.
„To przegląd najciekawszych i najbardziej barwnych występów bieżącej edycji festiwalu.” – mówi prezydent Będzina Łukasz Komoniewski – „Reżyserzy wydarzenia dbają o to, by koncert nie był jedynie zbiorem następujących po sobie utworów, ale by tworzył spójną, barwną sceniczną historię. Właśnie podczas Koncertu Galowego ogłoszona zostanie informacja o zdobywcy Grand Prix.”
Uczestnicy są podzieleni na kategorie. W każdej z nich przewidziano nagrody za zajęcie I, II i III miejsca oraz wyróżnienia. Ponadto przyznane będą nagrody dodatkowe:
- nagroda główna (Grand Prix), ufundowana przez Prezydenta Miasta Będzin,
- nagroda specjalna za najlepsze wykonanie tradycyjnej i współczesnej polskiej kolędy i pastorałki,
- nagroda za kultywowanie polskiej sakralnej kultury muzycznej na Kresach Wschodnich.
Jury w tym roku przewodzi dr hab. Katarzyna Sokołowska, prof. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W jego składzie zasiadają: dr hab. Ewa Biegas, prof. Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dr hab. Teresa Krasowska, prof. Instytutu Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz dr hab. ks. Paweł Sobierajski, prof. Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Finały w sieci!
Ciekawostką jest możliwość śledzenia przesłuchań finałowych w sieci poprzez transmisję bezpośrednią na kanale Youtube festiwalu. Można tam też zobaczyć fragmenty wcześniejszych etapów oraz materiały z lat ubiegłych.
Może Cię zainteresować: