W Hanoi, na terenie portu lotniczego Gia Lâm, na wystawie zorganizowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej Wietnamu, swoje rozwiązania prezentowało w sumie 174 wystawców z trzydziestu państw. – Wietnamskie ministerstwo obrony przyjęło obecnie strategię dywersyfikacji zakupów sprzętu i uzbrojenia, aby zachować zdolność jego działania, wsparcie i dostawy części zamiennych w zmieniającej się sytuacji geopolitycznej. Systemy łączności, bezzałogowe i ochrony granic i obiektów Grupy WB budziły zainteresowanie odwiedzających przedstawicieli sił zbrojnych państw regionu i członków personelu placówek dyplomatycznych – informuje Grupa WB.
Wśród sprzętu zaprezentowanego przez Grupę WB znalazły się też bezzałogowce opracowane i produkowane przez gliwicką firmę Flytronic. Wielozadaniowy system bezzałogowy FlyEye został zawieszony nad polskim stoiskiem. – To jedyne rozwiązanie w swojej klasy, sprawdzone podczas wojny pełnoskalowej. System FlyEye jest używany w warunkach bojowych od 2015 roku – podkreślają w Grupie WB.
Bezzałogowiec, który został zaprezentowany w Hanoi to egzemplarz w wersji rozpoznawczej z modułem zadaniowym z głowicą obserwacyjną wyposażoną w kamerę dzienną i termowizyjną. – FlyEye można także wyposażyć w moduł z głowicą z chłodzoną kamerą termowizyjną oraz z routerem i powiększonym akumulatorem, dzięki czemu system uzyskuje o ponad 30 procent dłuższy czas lotu – informuje Grupa WB.
Gliwicka spółka Flytronic została założona w 2008 r. Od samego początku zajmuje się prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych związanych z mechaniką, elektroniką i informatyką. Ich efekty stosowane są w sektorze lotniczym. Z kolei FlyEye to system powietrzny, który tworzą lekkie (mogą być wypuszczane w powietrze z ręki) wielozadaniowe bezzałogowce. System może być używany na przykład do zadań rozpoznania obrazowego, akustycznego, radiolokacyjnego czy pomiarowego, a także jako środek transportu małych i wrażliwych ładunków. FlyEye był już wykorzystywany w warunkach bojowych przez Siły Zbrojne RP podczas misji zagranicznych, a dwa lata temu trafił do portfolio NSPA – agencji wsparcia i zamówień obronnych NATO.