Bezzałogowce z Gliwic pilnują polskiej granicy. Nowości pokazane zostaną w Kielcach podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego

Opracowany w Gliwicach przez firmę Flytronic bezzałogowy system FlyEye, a także Warmate zostały już wielokrotnie sprawdzone w najtrudniejszych warunkach bojowych, między innymi podczas wojny w Ukrainie. Podczas wrześniowego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Grupa WB, do której należy gliwickie przedsiębiorstwo, po raz pierwszy na targach zaprezentuje bezzałogowe systemy uderzeniowe Warmate 20 i Warmate 50, wyposażone w ciężkie głowice bojowe.

Mat. Grupa WB
FlyEye w Kielcach

Systemy rozpoznawcze FlyEye pilnują między innymi bezpieczeństwa na polskiej granicy, a systemy uderzeniowe Warmate z powodzeniem stosowane są nie tylko przez Siły Zbrojne RP. Zarówno system FlyEye, jak i Warmate wykorzystywane są z powodzeniem przez ukraińską armię.

Premiery w Kielcach

Podczas XXXII edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, która odbędzie się w dniach 3-6 września, Grupa WB pokaże kilka nowości, także z gliwickiego Flytronica. W Kielcach ponownie zaprezentowany zostanie indywidualny bezzałogowiec rozpoznawczo-uderzeniowy X-Fronter. Sprzęt ma niewielkie wymiary, jest przenoszony i obsługiwany przez jednego operatora. Jego zasięg to kilka kilometrów.

X-Fronter jest po wyciągnięciu z kieszeni transportowej natychmiast gotowy do użycia. Start odbywa się błyskawicznie, z ręki. To kolejny z systemów Grupy WB zaprojektowany jako rozwiązanie modułowe. Składa się z części centralnej z czterema składanymi wirnikami i zestawu sensorów oraz dołączanych wymiennych modułów misyjnych – podkreślają w Grupie WB.

Co istotne, po raz pierwszy na MSPO publicznie zostaną pokazane bezzałogowe systemy uderzeniowe Warmate 20 i Warmate 50, wyposażone w ciężkie głowice bojowe. W Kielcach odbędzie się ponadto premiera rozpoznawczego systemu bezzałogowego Warmate TL-R. To niewielki statek powietrzny, który startuje z wyrzutni.

– Nie zabraknie projektów bezzałogowców morskich i lądowych. Na przykładzie kołowej platformy robotycznej będzie można ocenić zastosowania takich pojazdów na polu walki, np. w roli nosicieli amunicji krążącej – informuje Grupa WB.

Sztuczna inteligencja

Nie zabraknie także sztucznej inteligencji, „zapakowanej” w taktyczny system rozpoznania pola walki EyeQ klasy AI-ISR, który jest przeznaczony do detekcji, identyfikacji i klasyfikacji pojazdów oraz sprzętu wojskowego w czasie rzeczywistym. Dzięki temu zwiększa się efektywność zarządzania dostępnymi zasobami oraz skraca proces decyzyjny.

System EyeQ zostanie pokazany w działaniu, w połączeniu z bezzałogowym systemem powietrznym FlyEye. Obok znanego i sprawdzonego w najtrudniejszych warunkach bojowych rozwiązania klasy mini, zaprezentowany zostanie również większy system FT-5. Bezzałogowiec ten wchodzi w skład systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius w kilku różnych wariantach – zapowiada Grupa WB.
Grupa WB Fly Eye

Może Cię zainteresować:

Wyprodukowano już tysiąc bezzałogowców FlyEye. To system, który opracowali inżynierowie gliwickiego Flytronica

Autor: Grzegorz Lisiecki

26/03/2024

Niemal 1700 bezzałogowych systemów powietrznych FlyEye trafi do polskiego wojska

Może Cię zainteresować:

FlyEye z Gliwic ponownie dla polskiego wojska: rekordowy kontrakt w historii naszych bezzałogowców. „To system sprawdzony w najtrudniejszych warunkach bojowych”

Autor: Grzegorz Lisiecki

06/09/2023

Spółka z Czechowic-Dziedzic w Grupie WB

Może Cię zainteresować:

Bezzałogowce z Gliwic będą jeszcze lepsze dzięki kosmicznej technologii. Grupa WB przejęła spółkę z Czechowic-Dziedzic

Autor: Grzegorz Lisiecki

03/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon