Bieg to za duże słowo. Ubrani w uniformy z pracy kelnerzy 31 lipca 1938 roku szybkim jak Robert Korzeniowski krokiem przemierzali Wisłę, niosąc w ręku tacę z butelką piwa oraz dwoma szklankami napełnionymi wodą.
Biegli 3 km przez Wisłę z tacami w ręku
Na mecie równie ważna co szybkość była zwinność. Im więcej wody opuściło szklanki, tym większą liczbę punktów karnych dostawali pracownicy gastronomii. Niekoniecznie ten, kto stawił się pierwszy na mecie, wygrywał zawody.
I Ogólnopolskie Zawody Zręcznościowe Pracowników Gastronomicznych w Wiśle - Bieg Kelnerów - zgromadziły blisko 100 zawodników. Impreza wzbudziła niemałe zainteresowanie gawiedzi i mediów. Przyjechała nawet ekipa kroniki filmowej, by nakręcić te niecodzienne zawody.
Podobnie może być w najbliższy weekend w Wiśle, która akurat w ostatni weekend czerwca urządza Dni Wisły. Wyjątkowe, bo z okazji 60-lecia nadania praw miejskich miastu.
Więcej o Dniach Wisły: Dni Wisły z okazji 60-lecia miasta będą już w czerwcu. Sporo atrakcji dla mieszkańców i lufciorzy, m.in. Bieg Kelnerów, koncerty i piknik familijny
Bieg Kelnerów 2022 atrakcją Dni Wisły
Jedną z imprez towarzyszących jest - reaktywowany po raz drugi - Bieg Kelnerów. Po raz drugi - bo w 2009 r. grupa zapaleńców reaktywowała go po raz pierwszy na kilka lat. Teraz Urząd Miejski w Wiśle oraz Wiślańskie Centrum Kultury podjęli się organizacji tej historycznej i kultowej imprezy z udziałem kelnerów. Odbędzie się ona w sobotę 25 czerwca w samo południe. Start biegu na placu Hoffa w centrum Wisły.
Do Biegu Kelnerów można się zgłosić do 22 czerwca 2022 r. za pomocą formularza: LINK DO FORMULARZA
Dobra wiadomość dla wszystkich potencjalnych zawodników: trasa nie będzie liczyć 3 km, jak w oryginale, a zaledwie 1 km.
- Zapraszamy bardzo serdecznie do udziału wszystkich, którzy chcieliby zmierzyć się z innymi specami kelnerskiego fachu. Ważna będzie zwinność, jak również precyzja. Każdy kelner na dystansie 1 km na tacy poniesie butelkę oraz dwie szklanki wypełnione wodą. Sędziowie będą oceniali ile wody ubyło ze szklanek. Za każdy brakujący 1 mm wody do czasu mety naliczane będą karne sekundy – tłumaczy zasady Tadeusz Papierzyński z Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu wiślańskiego magistratu.
Na najlepszego kelnera czeka nagroda główna 2000 zł, a dla dwóch kolejnych nagrody finansowe oraz rzeczowe. Zaś każdy uczestnik otrzyma pamiątkowe upominki.
Restauracja lub hotel, który będzie reprezentowany przez najlepszego kelnera otrzyma pamiątkowy dyplom i będzie mogła się szczycić najszybszym kelnerem.
Liczba miejsc w biegu jest ograniczona.
Może Cię zainteresować: