Bieruński Szlak Historyczny w komplecie
Zakończył się trzeci, ostatni etap montażu Bieruńskiego Szlaku Historycznego. Nowe tablice informacyjne pojawiły się w trzech punktach: na Rynku, przy kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła i przy sanktuarium św. Walentego (zabytkowy kościół, przez mieszkańców nazywany pieszczotliwie ,,Walencikiem").
Łącznie na Bieruński Szlak Historyczny składa się 16 tablic, z których można dowiedzieć się wielu ciekawostek o ważnych historycznie miejscach i obiektach w mieście. Każda z nich jest oznakowana kodem QR, który po zeskanowaniu odsyła do kolejnych informacji na temat danego punktu.
- Chcemy, by nasz szlak historyczny nie był jedynie źródłem wiedzy, ale również miejscem, które przyciąga mieszkańców i turystów. Stąd pomysł na umieszczenie tablic w miejscach intensywnie odwiedzanych i przy ścieżkach rowerowych – mówi Agnieszka Kijas, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Bieruniu.
Bieruński Szlak Historyczny realizowany był w trzech etapach, w latach 2021-2024, jako jeden z elementów uchwalonej w 2017 roku Strategii Promocji Miasta. Jego celem jest budowanie świadomości historycznej i promowanie zabytków Bierunia. Łączny koszt zadania wyniósł 140 tys. zł.
Podróż po historii miasta dla mieszkańców i turystów
Bieruński Szlak Historyczny dzieli się na dwie części: nowobieruńską, która obejmuje również Czarnuchowice, Bijasowice i Solec oraz starobieruńską wraz ze Ścierniami i Jajostami.
Teksty historyczne na tablicach informacyjnych zostały opracowane przez Muzeum Miejskie w Bieruniu. Przy projektach dla Nowego Bierunia współpracowano z Henrykiem Ganobisem, Norbertem Jarominem i Jarosławem Mokrym. Dla Starego Bierunia do zespołu dołączyli: Roman Golus, Alojzy Lysko, Sławomir Pastuszka, Ryszard Sapka oraz Maria Sitko, przy merytorycznym wsparciu Józefa Bergera.
- Każda tablica zawiera opis w języku polskim i angielskim, rycinę obrazującą punkt historyczny, mapę na której zaznaczona jest dana lokalizacja i jej odniesienie do innych punktów w mieście oraz komiksową ilustrację, na której Utopiec w gwarze śląskiej opowiada o danym miejscu. Teksty wygłaszane przez Utopca są autorstwa Marcina Melona – mówi Magdalena Kutynia, naczelnik Wydziału Promocji UM, która nadzorowała realizację.
Wykaz lokalizacji dostępnych w ramach Bieruńskiego Szlaku Historycznego
BIERUŃ STARY
- Bieruński rynek,
- Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła,
- Sanktuarium św. Walentego,
- Starobieruńska Grobla,
- Cmentarz żydowski – przy skrzyżowaniu ulic Wita i Chemików,
- Kopiec – przy nowo powstałej ścieżce rowerowej „Za Kopcem”,
- Ściernie – przy tzw. stacji regeneracji,
- Jajosty – przy zajeździe.
BIERUŃ NOWY
- Granica na Wiśle i restauracja Degolówka,
- Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa,
- Budynek dworca kolejowego w Bieruniu Nowym,
- Historyczne Centrum Bierunia Nowego (Skwer Powstańców Śląskich),
- Dwór i stadnina koni na Solcu (przy Przedszkolu nr 3),
- Kopalnia Węgla Kamiennego „Piast” i Kościół pw. św. Barbary,
- Czarnuchowice – Starorzecze Wisły (przy pętli autobusowej),
- Bijasowice – Dwór i Mini Arboretum.
Może Cię zainteresować: