Biskup Marek Szkudło to nowy administrator archidiecezji katowickiej. Czy 72-latek zostanie nowym metropolitą?

Jest nowy administrator apostolski archidiecezji katowickiej. To biskup Marek Szkudło, dotychczasowy biskup pomocniczy. Szkudło jest nim od niemal dokładnie 10 lat, tzn. od 13 grudnia 2014 r. Czy to on zostanie kolejnym arcybiskupem katowickim?

Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej
Biskup Marek Szkudło

Jak oficjalnie poinformowała archidiecezja katowicka, w poniedziałek 16 grudnia kolegium konsultorów wybrało bp. Marka Szkudło na jej administratora. Biskup Marek Szkudło ma pełnić swój urząd do czasu kanonicznego objęcia archidiecezji przez nowego arcybiskupa katowickiego. Tego mianuje papież.

W Kurii Metropolitalnej zmiana za zmianą

Przypomnijmy. 4 listopada 2024 r. papież Franciszek mianował na stanowisko arcybiskupa metropolity warszawskiego dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa. Dla archidiecezji katowickiej zwiastowało stratę cenionego arcybiskupa, który z niejakim powodzeniem zaczął odzyskiwać zaufanie do katowickiego Kościoła. To ostatnie zostało poważnie nadwyrężone w ostatnim okresie rządów arcybiskupa Wiktora Skworca. Poprzednik Adriana Galbasa odszedł z funkcji arcybiskupa metropolity katowickiego po ukończeniu 75 lat. Formalnie zrezygnował w związku z osiągnięciem wieku 75 lat (co teoretycznie jest wiekiem obligującym katolickiego biskupa do przejścia na emeryturę). Jednak w tle rezygnacji była nieprzynosząca mu chluby historia z czasów, gdy był biskupem w Tarnowie. Tam Stolica Apostolska przeprowadziła dochodzenie „w sprawach wykorzystywania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów”. Dotyczyło czasów, kiedy diecezją tarnowską zarządzał właśnie Wiktor Skworc. W efekcie arcybiskup zrezygnował z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Natomiast w archidiecezji katowickiej poprosił o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora. Został nim Adrian Galbas. I on też ostatecznie okazał się następcą Skworca na katowickim tronie arcybiskupim.

Kim będzie nowy arcybiskup katowicki?

Czy podobnie stanie się i tym razem? To znaczy, czy papież mianuje arcybiskupem katowickim mianowanego już na stanowisko administratora diecezji biskupa Szkudłę, będącego już biskupem pomocniczym w Katowicach? To możliwe, bo jest i taka praktyka. Aczkolwiek częściej w przypadku kształtujących się dopiero diecezji (analogicznie dzieje się też na szczeblu parafii). Więc tym razem niekoniecznie. Jednak biskup Marek Szkudło jest już w sile wieku. Choć to akurat samo w sobie o niczym jeszcze w kościele katolickim nie przesądza, nie zamykając drogi do najwyższych nawet urzędów. W latach 2023-2024 arcybiskup Galbas był administratorem sąsiedniej diecezji sosnowieckiej, w związku z dymisją jej biskupa Grzegorza Kaszaka. Jednak tamtejszym biskupem w 2024 r. mianowano Artura Ważnego. Nie zostali też biskupami katowickimi administratorzy diecezji z czasów III Rzeszy i okresu wygnania biskupów w latach stalinowskich PRL. Co było zresztą dosyć oczywiste, mimo iż ci drudzy, tzn. kolaborujący z komunistami ks. Filip Bednorz i ks. Jan Piskorz dokończyli budowę katedry. Oczywiście to tylko taka historyczna ciekawostka.

Kim jest biskup Marek Szkudło?

Biskup Szkudło pochodzi ze Śląska. Urodził się w Cielmicach, dzisiejszej dzielnicy Tychów, w rodzinie Ludwika i Florentyny z d. Sekuła. Marek Szkudło przyszedł na świat 28 lutego 1952 r. Zwróćmy więc uwagę, że i on zbliża się obecnie do kościelnego wielu emerytalnego. Z drugiej strony, sam papież Franciszek zasiadł na Tronie Piotrowym mając lat 77...

Marek Szkudło został ochrzczony w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tychach-Paprocanach. I tam też bierzmowany 17 września 1961 roku. Maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym im. L. Kruczkowskiego w Tychach w 1971 r. Po czym wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, mieszczącego się wówczas w Krakowie. Tam obronił pracę magisterską, zatytułowaną. „Przysposobienie do życia w rodzinie – studium krytyczne”. Święcenia prezbiteratu przyjął z rąk biskupa katowickiego Herberta Bednorza 23 marca 1978 r. w katowickiej katedrze. Po czym jako neoprezbiter został skierowany do w parafii NSPJ w Tychach-Paprocanach. Później był wikarym w parafiach:

  • św. Małgorzaty w Lyskach (1978-1981)
  • św. Michała Archanioła w Katowicach (1981-1987).

Został też diecezjalnym wizytatorem katechetycznym, diecezjalnym duszpasterzem harcerzy i członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej.

Od 1994 do 2012 t. był proboszczem parafii NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. Sprawował też m.in. funkcje archidiecezjalnego duszpasterza ludzi pracy oraz duszpasterza górników, członka rady kapłańskiej i kolegium konsultorów, moderatora prezbiterów młodszych roczników święceń, ojca duchownego księży, a także urząd dziekana. Obecnie biskup Szkudło jest honorowym obywatelem Jastrzębia-Zdroju.

W 2003 podniesiono go do godności prałata, a w 2012 r. został wikariuszem biskupim ds. stałej formacji kapłanów. Przewodniczył też Komisji ds. Duchowieństwa oraz był zasiadał w Komisji Głównej i Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

13 grudnia 2014 roku papież mianował Marka Szkudłę katowickim biskupem pomocniczym ze stolicą tytularną (czyli formalną) Wigry. Marek Szkudło został wyświęcony na biskupa 6 stycznia 2015 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Arcybiskup galbas

Może Cię zainteresować:

Archidiecezja katowicka traci cenionego arcybiskupa. Adrian Galbas przenosi się do Warszawy, gdzie będzie arcybiskupem metropolitą warszawskim

Autor: Katarzyna Pachelska

04/11/2024

Abp skworc wawa

Może Cię zainteresować:

Dlaczego abp Skworc powinien ustąpić ze stanowiska metropolity katowickiego?

Autor: Teresa Semik

10/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon