Na Uniwersytecie Śląskim reaktywowano Centrum Badań nad Bizancjum
Na Uniwersytecie Śląskim ponownie rozpoczęło działalność Centrum Badań nad Bizancjum. Jest reaktywacją powstałego niegdyś Centrum Badań nad Literaturą i Recepcją Bizancjum, zawieszonego na skutek reformy uczelnianej, w tym zmiany struktury jednostek naukowych i dydaktycznych. Przedmiotem badań Centrum jest historia, kultura i literatura Cesarstwa Bizantyńskiego (330–1453) - państwa, które było polityczną i kulturową kontynuacją Cesarstwa Rzymskiego i grecko-rzymskiej kultury. Opiekunem centrum badawczego w nowej odsłonie został prof. dr hab. Przemysław Marciniak - bizantynolog, filolog klasyczny, literaturoznawca z Wydziału Humanistycznego UŚ.
- Bizancjum (sami nazywali się po prostu Rzymianami) trwało ponad tysiąc lat. Niemal od średniowiecza (dokładnie od czasów, kiedy w Konstantynopolu pojawili się pierwsi krzyżowcy) Bizancjum padło ofiarą czarnego PR-u. Bizantynizm stał się synonimem zbędnego luksusu (dzisiaj ciągle słychać w mediach o „Bizancjum” w różnych instytucjach państwowych), a sami Bizantyńczycy byli przedstawiani jako podstępni ludzie, pogrążenie w bezsensownych teologicznych dysputach. Tymczasem bizantyńska kultura jest fascynująca – mówi prof. dr hab. Przemysław Marciniak.
Wiele osób na hasło „Bizancjum” ma przed oczami ikony i religię. Profesor Marciniak tłumaczy, że za takie uproszczone postrzeganie Cesarstwa odpowiada właściwie przypadek. Po Bizancjum została głównie architektura sakralna, a dziedzictwo religijne (ortodoksja) zdominowało wszelkie inne aspekty kultury bizantyńskiej. Badacze z nowo powołanego Centrum mają nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu uda się im przyczynić do odkłamania tego ,,czarnego PR" Bizancjum.
Cel? Dalszy rozwój badań
Bizantynistyka jako nauka interdyscyplinarna obejmuje tematy badane m.in. przez literaturoznawców, historyków sztuki czy zooarcheologów. Jak zapowiedziano, zespół będzie dążył do włączenia w swoje szeregi przedstawicieli także innych dyscyplin.
Powstanie centrum ma na celu zwiększenie międzynarodowej widzialności naukowców zajmujących się Bizancjum oraz umożliwić dalszy rozwój prowadzonych badań na Uniwersytecie Śląskim. W ostatnich latach na uczelni organizowano konferencje międzynarodowe poświęcone temu zagadnieniu, w których uczestniczyli również zagraniczni eksperci.
- W centrum naszego zainteresowania będzie próba odtworzenia bizantyńskiego stosunku do przyrody i zwierząt, Katowice są już wiodącym ośrodkiem jeśli chodzi o badania nad tym aspektem bizantyńskiego świata - dodaje prof. Marciniak.
Może Cię zainteresować: