Bolko von Hochberg (1936-2022). Głowa rodu książąt pszczyńskich von Pless

Jego Książęca Wysokość, Bolko, książę von Pless, hrabia von Hochberg i baron na Książu odszedł 27 sierpnia 2022 r. Zmarły arystokrata był głową słynnego śląskiego rodu, wnukiem i dziedzicem ostatnich właścicieli Pszczyny i Książa.

Fundacja Księżnej Daisy von Pless/Facebook
Książę Bolko von Hochberg

Bolko Constantin Stanislaus Maria de la Paz Conrad Juan, książę von Pless, hrabia von Hochberg i baron na Książu, przyszedł na świat 3 kwietnia 1936 roku jako jako syn hrabiego Bolko von Hochberga i jego żony Clothilde, z domu de Silva y Gonzalez de Candamo. Dziadkami księcia ze strony ojca byli książę Hans Heinrich XV i księżna Daisy von Pless. Książę Bolko von Hochberg, zamieszkały na stałe w Monachium, od 1984 roku był seniorem i głową rodziny Hochbergów.

Potomek właścicieli Pszczyny i Książa bywał na Śląsku regularnie od lat 70-tych XX wieku. Był orędownikiem ponadregionalnej współpracy miast Wałbrzych i Pszczyna, od 2013 roku miast partnerskich, a będących przed laty wspólnym dominium połączonym unią personalną w osobie kolejnych właścicieli z rodziny von Pless.

Na zaledwie kilka miesięcy przed śmiercią Bolka von Pless ukazały się „Wspomnienia Śląskiego Księcia” - jego wzruszające miejscami pamiętniki, napisane przy pomocy prezesa Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Mateusza Mykytyszyna.

Staram się podchodzić do życia z pokorą. Zdaję sobie sprawę, że moje imię jest tu znane przede wszystkim dlatego, że nasze zamki w Książu i Pszczynie przetrwały wojnę i są dziś ważnymi da polskiej kultury zabytkami i popularnymi atrakcjami. Ludzie chcą wiedzieć, dla kogo były kiedyś domem rodzinnym i stąd zainteresowanie moja osobą. Sława ich mieszkanki, mojej angielskiej babci, Mammy Daisy, bo tak jak ją nazywaliśmy, nigdy w Polsce nie przeminęła. Majątki innych śląskich rodzin nie miały tyle szczęścia co nasze dawne domy. Rezydencje książąt von Pless przetrwały i dzięki wieloletnim staraniom dzisiejszych polskich właścicieli pięknieją z roku na rok. Ród Hochbergów i jego zasługi dla śląskiej ziemi są dziś przedstawiane w obu zamkach bez przekłamań czy ideologicznej nadbudowy - pisał książę Bolko.
Pogrzeb Bolka von Hochberg w roku 1936

Może Cię zainteresować:

Pogrzeb Bolka von Hochberg w 1936 roku. Historia jednego zdjęcia

Autor: Tomasz Borówka

30/08/2022

Aleksander von Hochberg-Pszczyński w mundurze PSZ

Może Cię zainteresować:

Hochbergowie, czyli wielokulturowi Ślązacy? Jeden z braci był internowany w Anglii, drugi walczył we Włoszech z Niemcami w II Korpusie Polskim

Autor: Tomasz Borówka

02/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon