Upadł dwutygodniowy rząd Mateusza Morawieckiego, który nie otrzymał wotum zaufania. Misję sformowania rządu – zgodnie z przewidywaniami – Sejm RP powierzył Donaldowi Tuskowi. We wtorek, 12 grudnia 2023 roku, lider Koalicji Obywatelskiej wygłosił swoje exposé.
Premier zaczął od tego, że jego pierwsze exposé, które wygłosił w 2007 roku, trwało ponad trzy godziny. – Odebrałem telefon z domu i usłyszałem, że Polacy zapamiętali tylko jedno, czyli to, że mówiłem trzy godziny. Tym razem mam zamiar skupić się na sprawach najważniejszych – powiedział i przemawiał przez… ponad dwie godziny.
Odczytał list pożegnalny „Szarego Człowieka”, czyli Piotra Szczęsnego, który w 2017 roku dokonał samospalenia w proteście przeciwko Prawu i Sprawiedliwości. To piętnaście punktów sprzeciwu wobec m.in. ograniczania wolności obywatelskich, nepotyzmu, niszczeniu lasów (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)
Bardzo dużo mówił o wzajemnym szacunku, odbudowaniu wspólnoty, ale także bezpieczeństwie Polski i przywróceniu jej wysokiej pozycji w Unii Europejskiej. Zapowiedział, że w pierwszej kolejności spełnionych zostanie kilka ważnych obietnic wyborczych, m.in.
- 30 proc. podwyżki dla nauczycieli,
- 20 proc. podwyżki dla pozostałych pracowników budżetówki,
- urlop dla przedsiębiorców.
– Pojadę do Brukseli i przywiozę stamtąd te upragnione, wyczekiwane przez polskich przedsiębiorców oraz samorządowców miliardy złotych – podkreślił Donald Tusk.
Borys Budka ma zrobić porządek w spółkach
Donald Tusk w końcu wyłożył karty na stół i potwierdził informacje dotyczące składu Rady Ministrów, które podawaliśmy. W jego rządzie znajdzie się troje ministrów z województwa śląskiego:
- Borys Budka – Ministerstwo Aktywów Państwowych,
- Marzena Czarnecka – Ministerstwo Przemysłu,
- Izabela Leszczyna – Ministerstwo Zdrowia.
Borys Budka na samym początku ma przygotować audyt i zająć się porządkami w spółkach Skarbu Państwa, gdzie przez osiem lat Prawo i Sprawiedliwość obsadzało stanowiska swoimi ludźmi. Przykład? Po przewrocie politycznym w Sejmiku Województwa Śląskiego, wszyscy byli wicemarszałkowie trafili do publicznych spółek:
- Wojciech Kałuża (Jastrzębska Spółka Węglowa),
- Dariusz Starzycki (Tauron Serwis),
- Beata Białowąs (Tauron Ekoenergia),
- Izabela Domogała (Tauron Inwestycje).
– To smutne, że naszą pracę, jeśli chodzi o spółki skarbu państwa, musi rozpocząć polityk, który był w przeszłości ministrem sprawiedliwości (…) Niestety aktywa państwowe, spółki Skarbu Państwa, stały się pod rządami Prawa i Sprawiedliwości symbolem nepotyzmu, partyjnego rozdawnictwa – ocenił Donald Tusk w exposé.
Prof. Marzena Czarnecka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach będzie musiała stworzyć w mieście prawdziwy resort (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)
– Jestem przekonany, że Śląsk może znów stać się przemysłowym sercem, nie tylko Polski, ale całej Europy. Nowoczesnym, które nie jest obarczone różnymi zaszłościami (…) Ministerstwo Przemysłu będzie koordynowało m.in. działania związane z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji, bo Śląsk czeka na te pieniądze, decyzje i nowoczesną wizję – powiedział Donald Tusk.
Z kolei Izabela Leszczyna, posłanka z okręgu częstochowskiego, rozpocznie reformę ochrony zdrowia od ustabilizowania finansów.