ŚLĄZAG Młodych to cykl wideo, w których rozmawiamy z osobami, których głos w mediach zbyt często nie wybrzmiewa lub nie jest traktowany dość poważnie, czyli z osobami młodymi. Tym razem naszą gościnią była Alicja Musiał - inżynierka systemowa w branży kosmicznej, która pracuje w gliwickim KP Labs.
Jesienią w kosmos poleci satelita Intuition-1, wyposażony w jednostkę przetwarzania danych Leopard, stworzoną przez KP Labs.
- Intuition-1 jest wyposażony w kamerę hiperspektralną. My widzimy w trzech kanałach barw (RGB - red, green blue), a satelity hiperspektralne mogą mieć prawie 200 takich kanałów. Leopard, czyli nasze kosmiczne zwierze, będzie na bieżąco analizować zebrane dane - odsiewać chmury, sprawdzać glebę pod kątem zawartości różnych pierwiastków itd. Dla KP Labs to pierwsza misja, misja demonstracyjna, podczas której chcemy przetestować nasze możliwości, a przede wszystkim jak najwięcej się nauczyć - tłumaczy Alicja Musiał w ŚLĄZAG-u Młodych.
Na orbitę trafi także Antylopa, czyli inna jednostka przetwarzania danych KP Labs.
- Antylopa będzie przetwarzać dane z sensorów pod kątem anomalii. Środowisko kosmiczne jest bardzo nieprzyjazne. Mamy tam ciągłe promieniowanie, które uderza w satelity - zera w kodzie zmieniają się w jedynki, jedynki w zera. Do tego znaczne różnice temperatur, jeśli jedna strona satelity jest zwrócona w kierunku Słońca, a druga w kierunku ciemni kosmosu - mówi Alicja Musiał.
Standardowo na Ziemi ktoś odbiera i analizuje informacje z satelity. Zajmuje to jednak sporo czasu. Antylopa ma przyspieszyć cały proces, wykrywając anomalie i zagrożenia.
Zobacz całą rozmowę z Alicją Musiał w ŚLĄZAG-u Młodych:
„Brakuje przemyślanej strategii” dla branży kosmicznej w Polsce
W Polsce prężnie działa przynajmniej kilkanaście firm w branży kosmicznej. Wiele projektów jest realizowanych dzięki Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i współpracy z zagranicznymi przedsiębiorstwami.
- Rynek kosmiczny w Polsce zaczął porządnie rozwijać się 5-6 lat temu, ale wciąż są pewne niedopatrzenia, takie jak Krajowy Program Kosmiczny, który od kilku lat nie został wdrożony, choć jest gotowy i lezy na stole. Pojawiają się ogólne wymówki związane z brakiem finansowania - mówi Alicja Musiał.
Kłopoty mają m.in. inicjatywy studenckie. Zespół z Politechnik Warszawskiej przygotowuje satelitę PW-Sat3. Niemal wszystko jest już gotowe, brakuje jednak dofinansowania, aby wysłać go na orbitę.
- Wydaje się, że teraz powinno być lepiej. Zwiększono składkę Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także ogłoszono, że na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleci drugi Polak (Sławosz Uznański). Ale to wszystko wrzutki. Brakuje przemyślanej strategii. Obecny rząd nie do końca wie, co robi. Mam nadzieję, że w jesiennych wyborach to się zmieni i wygra partia, która ma dobry program związany z nauką oraz technologią. To będzie szansa na lepszy rozwój sektora kosmicznego. To coś, w czym Polska powinna brać udział. Mamy duży potencjał, bardzo dobrych inżynierów i inżynierki, ale brakuje sensownego finansowania oraz strategii - ocenia Alicja Musiał w ŚLĄZAG-u Młodych.