Budownictwo komunalne XXI wieku? W Mysłowicach powstał najnowocześniejszy w Polsce społeczny budynek wielorodzinny

W Mysłowicach, przy ulicy Miarki 28, powstał najnowocześniejszy w kraju społeczny budynek wielorodzinny. Jego budowa zajęła zaledwie kilka tygodni, a rodziny wprowadzą się do niego najprawdopodobniej jeszcze w styczniu. Tak wygląda budownictwo komunalne przyszłości?

Budownictwo komunalne przyszłości?

W poniedziałek, 11 grudnia, oficjalnie otwarto społeczny budynek wielorodzinny przy ulicy Karola Miarki w Mysłowicach, wykonany w innowacyjnej technologii 3D. Przy budowie wykorzystano 56 modułów, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane w fabryce spółki DMD Modular. Zastosowanie budownictwa modułowego przyczyniło się do znacznego skrócenia czasu realizacji inwestycji. Budynek stanął bowiem w zaledwie 10 miesięcy od przekazania placu budowy wykonawcom i w 4 miesiące od rozpoczęcia robót.

Nowy budynek komunalny w Mysłowicach liczy 4 kondygnacje i 29 mieszkań. Lokale mają powierzchnię od 48,73 do 68,21 metrów kwadratowych. Dwa z nich zostały przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zarządcą budynku jest Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej.

- Przy Karola Miarki 28 stanął najnowocześniejszy w kraju budynek modułowy. Dla naszych Mieszkańców, wspólnymi siłami, zbudowaliśmy 29 lokali o bardzo wysokim standardzie. Dziękuję pani dyrektor Małgorzacie Książek-Grelewicz oraz pracownikom MZGK za ciężką pracę, znakomite pomysły i determinację w działaniu, a pracownikom Urzędu Miasta za szybkie decyzje administracyjne - napisał na swoim oficjalnym profilu prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz.

Ekologiczny i tani w utrzymaniu

Budynek jest ekologiczny i tani w utrzymaniu. Posiada rozwiązania technologiczne ograniczające zużycie energii, m.in. innowacyjny system ogrzewania i chłodzenia sufitowego, magazyn energii cieplnej, czy panele fotowoltaiczne. Wyposażony jest w instalacje oczyszczania ścieków i odzysk wody szarej oraz instalacje wykorzystania wody deszczowej. Jak zapewniają inżynierowie z DMD Modular, budynek produkuje więcej energii niż będą potrzebowali jego przyszli mieszkańcy. Znaczące ograniczenie kosztów eksploatacji przyczyni się do oszczędności na rachunkach.

Projekt zrealizowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach przedsięwzięcia “Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, przy wsparciu finansowym ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Prace nad tym projektem rozpoczęły się już w 2020 roku, a jego głównym celem było opracowanie ekologicznych technologii budowy szybkich w realizacji i tanich w utrzymaniu obiektów mieszkalnych.

- Budynek powstał jako demonstrator technologii i gotowe rozwiązanie, które może zostać zaadaptowane przez samorządy w dowolnym miejscu w Polsce - informują eksperci Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Mieszkańcy wprowadzą się do budynku po nowym roku, najprawdopodobniej pod koniec stycznia. Wiosną przy budynku ma powstać plac zabaw i elementy małej architektury. Jak poinformował mysłowicki MOPS, zdecydowana większość lokali została już rozdysponowana.

Bwa katowice

Może Cię zainteresować:

Budynek BWA w Katowicach zabytkiem? Wojewódzki Konserwator wszczął postępowanie o wpis tego obiektu do rejestru zabytków

Autor: Katarzyna Pachelska

13/12/2023

Centrum przesiadkowe rybnik 01

Może Cię zainteresować:

Centrum Przesiadkowe w Rybniku - "ekonomiczne wykonanie, funkcjonalna forma". Poznaliśmy zwycięski projekt

Autor: Szymon Karpe

13/12/2023

Osiedle przy ul Naftowej w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Tłumy chętnych na nowe mieszkania w Sosnowcu. W sobotę drugi dzień otwarty

Autor: Michał Wroński

08/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon