Budynek Szpitala Klinicznego Nr 1 i wieża ciśnień w Zabrzu to przykłady architektury przemysłowej, która przetrwała próbę czasu. Zobaczcie zdjęcia

Przy ulicy 3 Maja 13-15 działa Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zajmuje część budynków wchodzących w skład zabytkowego zespołu zabudowy pochodzącego z połowy XIX i początku XX wieku. Należy do nich także wieża ciśnieniowo-kominowa. Dziś oba te obiekty wciąż prezentują się świetnie. Zobaczcie, jak wyglądają na zdjęciach Tymoteusza Stańka.

Zabrze stało się miastem w 1922 roku – powstało w wyniku połączenia się wielu mniejszych miejscowości, które wcześniej tworzyły powiat zabrski, ale ta historia zaczęła się znacznie wcześniej. Centrum dawnego Zabrza stanowiły dwie osady przemysłowe – Stare Zabrze (Alt-Zabrze) i Małe Zabrze (Klein-Zabrze). W Małym Zabrzu, przy ówczesnej Dorotheenstraße, w 1858 roku, wybudowano szpital górniczy zarządzany przez Górnośląską Spółkę Bracką.

Szpital przy Dorotheenstraße, czyli amerykańskie wzorce

Górnośląska Spółka Bracka (Oberschlesischer Knappschaftsverein), która swoją siedzibę miała w Tarnowskich Górach, była finansowana ze składek górników. Spółka zabezpieczała byt górników i ich rodzin w przypadku choroby, bądź inwalidztwa. Przykładowo – w 1857 roku wpłacała pieniądze 800 inwalidom, 1229 wdowom i 1428 sierotom. Spółka miała szpitale w wielu śląskich miastach (do 1914 roku było ich siedemnaście), a od 1858 roku także w Zabrzu. Szpital w Zabrzu był zresztą jednym z najstarszych należących do Górnośląskiej Spółki Brackiej.

Obiekt budowany był pod nadzorem inspektora górniczego Meissena, a także królewskiego majstra budowlanego Sassena. Co ciekawe, jeśli chodzi o projekt, to projekty szpital spółek brackich czerpały z doświadczeń amerykańskich, preferujących wyraźny rozdział budynków gospodarczych od medycznych, podobnie zresztą jak poszczególnych oddziałów. Zabrzańską placówkę rozbudowano w latach 1904-05 na podstawie planów wybitnego berlińskiego architekta, Arnolda Hartmanna, autora między innymi projektów gmachu dyrekcji huty Donnersmarcka w Zabrzu czy szpitala Górnośląskiej Spółki Brackiej w Chorzowie.

Ponad 100-letnia wieża ciśnieniowo-kominowa

Część szpitalnego kompleksu stanowi wieża ciśnieniowo-kominowej. Wieża powstała na początku XX wieku, w 1904 roku, wraz z całym zespołem kotłowni i maszynowni, centralą elektryczną, pralnią, a także kuchnią. Wybudowano ją podczas rozbudowy szpitala w oparciu o plany wspomnianego już Arnolda Hartmanna. Dzięki wieży szpital zawsze mógł korzystać z ciepłej wody.

Wieża nawiązuje do sztuki secesyjnej. Ma 33,5 m wysokości. Jest zbudowana z cegły licowanej klinkierem, jednak obudowie zbiornika nadano wygląd tzw. muru pruskiego, będącego rodzajem ściany szkieletowej. W wieży umieszczony został komin odprowadzający spaliny z kotłowni.

Zobaczcie, jak wygląda zabytkowy kompleks znajdujący się w Śródmieściu Zabrza na zdjęciach Tymoteusza Stańka.

Zandka, Zabrze

Może Cię zainteresować:

Zaniedbane zabytkowe familoki, urocze ogródki i obrzydliwe blaszane garaże. Taka jest Zandka w Zabrzu

Autor: Katarzyna Pachelska

02/02/2023

Centrum Zabrza, styczeń 2024

Może Cię zainteresować:

Zabrze. Historia i współczesność: Admiralspalast, wieża ciśnień, ponad stuletnie kościoły, a także centrum przesiadkowe, osiedle z PRL, estakada... Zimowe centrum Zabrza na zdjęciach z drona

Autor: Grzegorz Lisiecki

21/01/2024

Zabrze ul Wolności 1975

Może Cię zainteresować:

Najdłuższa ulica największej wsi Europy. Tak wyglądała Kronprinzenstrasse (dzisiejsza Wolności) w Zabrzu

Autor: Maciej Poloczek

01/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon