Były prezydent Gliwic, senator Zygmunt Frankiewicz zgłosił do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy poprawkę, zgodnie z którą miasta na prawach powiatu, gdzie budżet obywatelski jest obowiązkowy, będą mogły go zawiesić w części lub całości, a nawet wstrzymać realizację projektów, które już zostały wybrane przez mieszkańców.
Senator Koalicji Obywatelskiej zapewnia, że o takie rozwiązanie wnioskowali sami przedstawiciele organizacji społecznych, które działają na terenie miast.
- Głównym powodem jest pełne zaangażowanie aktywistów w pomoc uchodźcom. Jednocześnie trwają procedury budżetów obywatelskich, normalnie angażujące ogromne grupy społeczników i urzędników. Nie da się tych działań dobrze prowadzić równolegle - mówi Zygmunt Frankiewicz.
Przypomina także, że obowiązkowe budżety obywatelskie zostały wprowadzone na początku rządów Prawa i Sprawiedliwości, a odbyło się to wbrew opinii samorządów.
- Zmuszanie miast do angażowania ludzi oraz znaczących funduszy z budżetów - już i tak osłabionych finansowo miast - na przedsięwzięcia o co najmniej drugorzędnym znaczeniu, w porównaniu z potrzebą wsparcia uchodźców, wydają się nieracjonalne i wątpliwe również etycznie - uważa senator KO.
- Nie sadzę, żeby miasta, leżące przy granicy z Ukrainą, najbardziej obciążone pomocą dla uchodźców miały fizyczną możliwość zajmowania się obecnie budżetami obywatelskimi - podkreśla Zygmunt Frankiewicz.
Budżet obywatelski Katowic ograniczony?
W poniedziałek, 14 marca, gościem Rozmowy Dnia Radia Piekary był prezydent Katowic Marcin Krupa, który przyznał, że poprawka Zygmunta Frankiewicza jest w jego ocenie dobra.
- Nie ma nic lepszego, niż pomoc drugiemu człowiekowi (...) Należy mieć świadomość, że jeśli dziś pomożemy Ukrainie, to uratujemy kolejne istnienia, kolejne życia. Kolejne dzieci i matki będą mogły czuć się bezpiecznie i myślę, że to bardzo, bardzo ważne dla społeczeństwa - powiedział Marcin Krupa.
- To dobry kierunek, choć widzimy, że zainteresowanie jest i mieszkańcy nie mają w tej kwestii jednolitego zdania, ale ja - jako obywatel - zrozumiałbym, gdyby taka decyzja zapadła - dodał.
Czy to oznacza, że Katowice w 2022 roku zrezygnują z budżetu obywatelskiego?
- Jako Katowice mamy jeden z najwyższych budżetów obywatelskich. Może go tylko ograniczymy i część przeznaczyć na pomoc obywatelom Ukrainy - powiedział Marcin Krupa.
Podkreślił, że to tylko pomysł na gorąco, a wszystko zależy od radnych.