Byczyna 1

Byczyna, turystycznie najbardziej niedoceniane śląskie miasto. Gdzie jeszcze zachowały średniowieczne mury?

Wiemy podobno, że truskawka to afrodyzjak, że klimat się ociepla, a jakoś nikt nie przeprowadził jeszcze badań, dlaczego zabytkowe miasta opasane murami miejskimi są najciekawszymi z możliwych. Od kilku miesięcy bada to na swój sposób Przemysław Wiktorczyk z Gliwic, który pomiędzy lotami na Seszele czy Libanu odwiedza i fotografuje… miasteczka o zabytkowym średniowiecznym układzie urbanistycznym. Wiele z nich na Śląsku.

W słynnym festiwalu obrazowych przyrównań, porównanie do Wenecji czy Paryża (Wenecja Północy, Paryż Zagłębia itd…) nie ma sobie równych. W drugim szeregu czają się porównanie “florenckie”, “rzymskie”. Florencją Śląska jest Opole a Rzymem Nysa.

A gdzieś daleko przyczajone woła: - A ja! O mnie jeszcze nie pisałeś. Tak, to francuskie Carcassone, które stało się archetypem idealnie zachowanego średniowiecznego miasta i następnie często czytamy o porównaniu do tego langwedockiego skarbu. Wystarczy więc, że jakiemuś miastu poszczęściło się i zachowało choć trochę fragmentu swoich średniowiecznych murów i już mogło aspirować do miana “polskiego Carcassone”.

Fragment murów w Gliwicach
Fragment murów w Gliwicach

Dziś wiemy, że tak naprawdę marketingowo ogrywają to dwa: świętokrzyski Szydłów i śląski Paczków. Przemysław Wiktorczyk, na co dzień informatyk a po godzinach podróżnik i bloger z Gliwic, poszedł jednak o krok dalej. Postanowił sfotografować a nierzadko też nakręcić piękno tego typu miast nie tylko na Śląsku ale też Małopolsce, Ziemi lubuskiej, Pomorzu czy Wielkopolsce. Wszystko publikuje na swoim blogu i fanpage “Antek w Podróży”.

Wszystko zaczęło dwa lata temu się od Byczyny, która jest jednym z najmniej docenianych śląskich miast. A jeśli chodzi o autentyczność swoich średniowiecznych kształtów i murów miejskich jedno z najciekawszych miasteczek w Polsce.

Nikiszowiec

Może Cię zainteresować:

Marcin Nowak: Które miejsca na Śląsku możemy wypromować turystycznie tak jak Nikiszowiec?

Autor: Marcin Nowak

21/05/2022

Byczyna woła głośno na temat swojej obecności

- Wielokrotnie przejeżdżałem przez to miasteczko, gdyż niedaleko mieszka rodzina mojej żony, a ja nigdy tych murów nie widziałem (przejeżdżałem bokiem). Postanowiłem pojechać do Byczyny zobaczyć te słynne mury na własne oczy - opowiada Wiktoryczyk - Po publikacji artykułu o miasteczku odezwało się do mnie wielu czytelników, którzy zaczęli mi wysyłać nazwy miast z zachowanymi fragmentami murów miejskich. Zacząłem je spisywać i stopniowo odwiedzać. - dodaje.

Gdy lista propozycji zrobiła się dłuższa autor bloga pomiędzy swoimi podróżami po Europie i świecie postanowił zrealizować projekt “Miasta stojące murem”. Na swoim fanpage i mediach społecznościowych często publikuje zachwycające zdjęcia z drona, odkrywające najpiękniejsze możliwe oblicze średniowiecznych miast otoczonych murami. Czyli z lotu ptaka. Niesamowite wrażenie na czytelnikach oprócz wspomnianej Byczyny, zrobiły obrazy Bolkowa czy Głuchołazów.

- W tym roku rozpocząłem drugą część projektu, odwiedzając wybrane miasteczka ponownie nagrywam filmy, jako uzupełnienie przygotowanych wcześniej artykułów. W 2023 roku chciałbym kontynuować filmowanie miast zachodniej Polski oraz rozpocząć zwiedzanie północnej części kraju, z uwzględnieniem miast Warmii i Mazur.
Mury w Głubczycach
Mury w Głubczycach

Namyśl się chwilę i jedź tropić miejskie mury

Jednym z najbardziej popularnych miast Śląska w projekcie są Byczyna oraz Namysłów. Do Namysłowa autor wraca najczęściej a Byczyna stała się dla Przemka wyjątkowa, podczas zdjęć poznał wielu ciekawych ludzi z tego miasteczka, z którymi do dziś się przyjaźni. - Posty o Byczynie w social mediach były udostępniane przez dziesiątki a nawet osób. Co ciekawe nie tylko z Polski, bo projekt budzi wiele sentymentów wśród emigracji

- Często wpisy były również komentowane przez osoby, które nie mieszkają już tam, a przeprowadziły się w inne miejsca Europy. Tęsknią - opowiada Wiktorczyk.

Jeśli chodzi drugie z wymienionych miast Namysłów, jest to miejsce, do którego mam pewien sentyment i również często tam wracam. Jest to póki co najczęściej odwiedzane przeze mnie miasto w projekcie.

Raciborska toskania

Może Cię zainteresować:

Marcin Nowak o włosko-śląskich powidokach. Lędziny to śląska Toskania, a Opole to Florencja

Autor: Marcin Nowak

24/07/2024

Przepięknej urody mury oglądać można w Lwówku Śląskim, który leży na samym końcu historycznego Śląska, ale też w drodze do Opawy warto zatrzymać się w położonych nieco na uboczu Głubczycach, których rola w historii Śląska, była większa niż ich obecna sława. Co ciekawe duży fragment murów udało się uratować też w Żorach, które wielu po prostu mija w drodze w Beskidy, nie zastanawiając się nad pobytem tamże. Niesłusznie.

Lwówek Śląski
Lwówek Śląski
Namysłów
Namysłów
Żory
Żory

W Metropolii wiemy, że śladu murów miejskich szukać należy tam, gdzie mieliśmy do czynienia z prężnymi ośrodkami miejskimi już w czasach epizodów piastowskich. Gliwice faktycznie dość sporą część murów eksponują dziś blisko fragmentu Zamku Książęcego. Wbrew miejskim legendom nic nie zachowało się z murów bytomskich, Pozbawiony ordynarnie rynku i Starego Miasta Będzin postarał się o rewitalizację części swoich murów od strony południowej.

Niestety w toponimii śląskich i zagłębiowskich miast nie znalazłem ani jednej ulicy, bezpośrednio nawiązującej do istniejących murów miejskich. Są Wałowe, są Walne i Podwale ale nie ma Murowej. Dlatego też nie doczekaliśmy się lokalnego Wall Street?

Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim

Może Cię zainteresować:

Niektórzy porównują do Disneylandu, ale bądźmy poważni. Pałac w Nakle Śląskim jest piękny i... prawdziwy

Autor: Urszula Ważna

04/08/2023

Zamek bedzin jaroslaw lorenz 02

Może Cię zainteresować:

Zamek w Będzinie jest jak z nie tego świata. Przywołuje pamięć o dawnych dziejach grodu nad Czarną Przemszą

Autor: Redakcja

11/04/2024

Zamek w Siewierzu latem 2022

Może Cię zainteresować:

Zamek w Siewierzu: jesień średniowiecza dawnej rezydencji biskupów krakowskich zrobił Sejm Wielki

Autor: Tomasz Borówka

08/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon