Były marszałek na liście Trzeciej Drogi do Sejmu RP. "Nie ma ludzi, którzy nie zmieniają poglądów"

Mirosław Sekuła jako marszałek woj. śląskiego był przeciwnikiem koalicji z Ruchem Autonomii Śląska, nie uznawał odrębności języka śląskiego. Do Sejmu RP startuje z listy Trzeciej Drogi, choć Szymon Hołownia zadeklarował wsparcie w sprawie uznania Ślązaczek i Ślązaków za mniejszość etniczną. - Nie rozmawialiśmy o tym, ale jestem pewien, że będę w stanie przekonać go do naszych racji. Nie ma ludzi, którzy nie zmieniają poglądów - powiedział Michał Gramatyka w Radiu Piekary.

fot. Katarzyna Pachelska
Konferencja Trzeciej Drogi w Katowicach

Poseł Michał Gramatyka, który jest liderem listy Trzeciej Drogi (Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego) do Sejmu RP w Katowicach, podtrzymał deklarację Szymona Hołowni dotyczącą wsparcia w sprawie uznania Ślązaczek i Ślązaków za mniejszość etniczną.

- To rzeczywiście największa grupa etniczna, która nie jest nawet uprawniona do swojego języka. Nikt tego nie załatwił, ani Prawo i Sprawiedliwość, ani Platforma Obywatelska, choć były takie możliwości (…) Szymon Hołownia zawsze apelował o to, aby w różnorodności znajdować siłę - powiedział Michał Gramatyka w Radiu Piekary.

Były marszałek na liście Trzeciej Drogi

Na liście Trzeciej Drogi z rekomendacji PSL-u ma znaleźć się Mirosław Sekuła - były prezes Najwyższej Izby Kontroli, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, a także były marszałek województwa śląskiego.

Co ciekawe, w Sejmiku Województwa Śląskiego Mirosław Sekuła był zaciekłym przeciwnikiem koalicji Platformy Obywatelskiej z Ruchem Autonomii Śląska, a w kwestii śląskości miał poglądy zbliżone do ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, m.in. nie uznawał odrębności języka śląskiego.

- Nie rozmawialiśmy o tym, ale jestem pewien, że będę w stanie przekonać go do naszych racji. Nie ma ludzi, którzy nie zmieniają poglądów, a kolejne spisy powszechne pokazują, że śląska mniejszość jest silna (…) Nie można lekceważyć ponad pół miliona obywateli - podkreślił Michał Gramatyka.

W wyborach do Sejmu RP swoich sił spróbują samorządowcy: Rafał Łataś (Świętochłowice), Aleksandra Poloczek (Ruda Śląska) i Dawid Durał (Katowice), a także Jolanta Milas, która niedawno startowała w wyborach prezydenckich w Rudzie Śląskiej.

Mirosław Sekuła. Konferencja Trzeciej Drogi w Katowicach
Mirosław Sekuła. Konferencja Trzeciej Drogi w Katowicach

Dwie Polski 2050. Jak to możliwe?

Kolejny raz większość w Senacie RP tzw. opozycji ma zapewnić Pakt Senacki, czyli wspólni kandydaci we wszystkich stu okręgach w całej Polsce. W województwie śląskim nie będą się oni mierzyć wyłącznie z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości.

Najbardziej zagmatwana sytuacja jest w okręgu 73. (pow. mikołowski, rybnicki oraz Rybnik), gdzie kandydatem Paktu Senackiego jest wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski z Polski 2050 Szymona Hołowni (to pełna nazwa partii). Natomiast Piotr Małek ma być kandydatem… Polski 2050.

- W Polsce są pewne patologie prawne i partie mogą nazywać się bardzo podobnie. Istniała jakaś partia, a kiedy Szymon Hołownia wystartował z ruchem Polska 2050, złożono wniosek o nazwanie jej tak samo, czyli Polska 2050. Stąd były problemy z rejestracją partii przez Szymona Hołownię - wyjaśnił Michał Gramatyka w Radiu Piekary.

Podobnie było cztery lata wcześniej w okręgu 74. (Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie i Świętochłowice), gdzie kandydatem Pakty Senackiego, który współtworzyła Koalicja Obywatelska, był Henryk Mercik, a Dawid Kostempski wystartował z „Koalicji Obywatelskiej Dawid Kostempski”.

Marta Golbik

Może Cię zainteresować:

PiS zwleka z ogłoszeniem kandydatów do Sejmu RP. „Obawa, że zagłosują wbrew woli Jarosława Kaczyńskiego”

Autor: Patryk Osadnik

22/08/2023

Senat RP

Może Cię zainteresować:

Paktowi Senackiemu rośnie konkurencja w Chorzowie, Gliwicach i Rybniku. Gotowi regionaliści i dwie Polski 2050

Autor: Patryk Osadnik

22/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon