Była łaźnia... jest biblioteka. Świetna rewitalizacja pokopalnianego budynku KWK "Anna" w Pszowie

Rewitalizacje postindustrialnych przestrzeni już nas tak nie dziwią w Metropolii. Warto jednak czasem wybrać się do mniejszych miasteczek w regionie, gdzie lokalne społeczności zaciekle dbają o zachowanie dziedzictwa i historii. 13-tysięczny Pszów w powiecie wodzisławskim jest doskonałym tego przykładem. Właśniew budynku dawnej łaźni górniczej otworzyli tam nową siedzibę biblioteki .

Była łaźnia... jest biblioteka

Kopalnia Węgla Kamiennego Anna została wybudowana w 1832 roku. Funkcjonowała samodzielnie do marca 2004 r., a jako KWK Rydułtowy-Anna - „Ruch Anna” do lutego 2012 roku. W 2016 roku kopalnia Anna została przez Kompanię Węglową przekazana Spółce Restrukturyzacji Kopalń. W 2019 roku SRK przekazała teren kopalni gminie Pszów. Gmina od razu rozpoczęła projekt przekształcania industrialnego obszaru w tereny rekreacyjno-edukacyjne o nazwie ParkAny. Stworzono punkt widokowy na szybie "Jan", a ostatnio zamkniętym, pierwszym etapem rewitalizacji jest otwarcie siedziby Biblioteki Publicznej Miasta Pszów w dawnym budynku łaźni przy ul. ks. Pawła Skwary 48.

Koszt rewitalizacji budynku łaźni i szybu wyniósł 18 mln złotych. Poza biblioteką w odnowionym budynku funkcjonować będą Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Zespół Obsługi Placówek Oświaty.

Uroczyste otwarcie biblioteki w dawnej łaźni górniczej

Otwarcie nowej siedziby miejskiej biblioteki odbyło się w poniedziałek, 3 marca 2025 roku. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Biblioteki Śląskiej w Katowicach, dyrektorzy bibliotek z terenu powiatu wodzisławskiego, przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych i stowarzyszeń oraz działacze kultury. Obecni byli także przedstawiciele samorządu, byli dyrektorzy kopalni oraz poeta, ksiądz profesor Jerzy Szymik. Dygnitarzy gościła dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta Pszów - Dagmara Rak.

- Jestem niezmiernie dumny, że po wielu latach pracy możemy dziś otworzyć dla Was to miejsce. Biblioteka, która w tym wyjątkowym budynku ma swój nowy dom, nie tylko oferuje szeroki dostęp do literatury, ale także staje się przestrzenią spotkań i aktywności kulturalnej - mówił podczas wydarzenia burmistrz Pszowa, Piotr Kowol. - To symboliczne połączenie naszej industrialnej przeszłości z nowoczesnością, w której kultura ma swoje miejsce. Wierzę, że ta biblioteka stanie się centrum, w którym będą się odbywały wydarzenia kulturalne, edukacyjne i społeczne - dodał.

Mimo, że łaźnia zupełnie zmieniła swoje wnętrze, nadal można poczuć tam ducha historii. We współczesnej, jasnej przestrzeni nie zabrakło miejsca dla zachowanych industrialnych elementów dawnego budynku - takich jak maszyna wyciągowa czy suwnica. Biblioteka jest otwarta dla czytelników od wtorku, 4 marca.
Efekty zmian możecie zobaczyć w galerii.

Poniżej możecie zobaczyć film pokazujący zrewitalizowany teren KWK "Anna":

Tarnowskie gory biblioteka zsp4

Może Cię zainteresować:

Szkoła w Rybnej z dotacją. Kupiła prawie pół tysiąca książek dla uczniów

Autor: Urszula Ważna

05/03/2025

Targi Książki 2024

Może Cię zainteresować:

"W kolejce stałam od 7 rano". Targi Książki w Katowicach i fenomen literatury Young adult

Autor: Aleksandra Szlęzak

11/11/2024

Sosnowiec tablica zdjeta

Może Cię zainteresować:

Sosnowiec. Usunięto pamiątkową tablicę z dawnego hotelu. Powodem jest jej komunistyczna treść

Autor: Wojciech Sontowski

05/03/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama