Śląskie miasto z wielkim zabytkowym parkiem w centrum. Tak, mili państwo, to Bytom. Miasto upadłe? Sami zobaczcie

Kto kiedyś odwiedził Park Miejski im. Franciszka Kachla, z Bytomia się nie śmieje. Oaza jesiennych kolorów w samym centrum dużego miasta - tego Bytomiowi mogą o tej porze roku pozazdrościć Katowice. Wielki śródmiejski park jest wpisany do rejestru zabytków. Ma piękną historię, sięgającą 1840 roku. Zobaczcie, jak wygląda w październikowym anturażu na zdjęciach z drona, których autorem jest Tymoteusz Staniek.

Park Kościuszki, którym szczycą się Katowice, zaczął powstawać około 1888 roku. Wtedy już od ponad 40 lat mieszkańcy Bytomia cieszyli się 43-hektarami zadbanej przestrzeni w miejscu dawnych wyrobisk górniczych.

Piękny stary park w miejscu dawnych wyrobisk górniczych

Jak widać rewitalizacja to nie jest wymysł XX czy XXI wieku, i w Bytomiu (wtedy Beuthen) udała się już w XIX wieku. Park krajobrazowy w północno-zachodniej części centrum miasta (pomiędzy dzisiejszymi ulicami: Tarnogórską, Wrocławską i Olimpijską) cieszył się wielkim powodzeniem jako główny teren wypoczynkowy coraz bardziej rozrastającego się przemysłowego miasta. W 1860 r. powiat bytomski ze swoimi 145,5 tysiącami mieszkańców był najludniejszym powiatem całego państwa pruskiego.

Za założyciela parku uznaje się Adolfa Wermunda - ówczesnego radnego miejskiego. To właśnie według jego zamysłu zaprojektowano park i ogród zoologiczny. Zoo funkcjonowało na terenie parku w latach 1898-1957. Było to pierwsze zoo na Górnym Śląsku, w którym znajdowało się tu 89 zwierząt z 25 gatunków.

Na terenie parku, zgodnie z projektem Wermunda, powstała łaźnia miejska. Pomiędzy I a II wojną światową w parku ustawiono pomnik pamięci poległych żołnierzy bytomskiego 156 Pułku Piechoty. Po zakończeniu II wojny światowej na jego miejscu stanął pomnik gen. Karola Świerczewskiego. Ostatecznie pomnik zlikwidowano, a na jego miejscu urządzono kwietnik. W 1992 roku bytomski Park Miejski został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Kasztanowce z Budapesztu świetnie się przyjęły w Bytomiu

Park Kachla do dziś robi wrażenie swoimi potężnymi drzewami. To nie żadne posadzone 10 czy 20 lat temu "okazy", a szlachetne kasztanowce z Budapesztu, zasadzone na początku XX wieku przez Parkdirektora Koehlera. Do ciekawszych gatunków drzew spotykanych w Parku Miejskim i liczących sobie przeważnie ponad 100 lat należą:

  • klon Ginnala,
  • miłorząb dwuklapowy,
  • tulipanowiec amerykański,
  • wierzba mandżurska,
  • buk pospolity - odm. czerwonolistna,
  • cis zwyczajny,
  • dąb korkowy.

Urząd Miejski w parku

Może to będzie niespodzianka, ale Bytom ma prawdopodobnie jedyny Urząd Miejski położony w parku. Dawniej znajdował się w tym gmachu Sąd Cywilny. Nieco dalej, ale również jeszcze w granicach parku, znajduje się piękny przykład modernizmu niemieckiego - wybudowany w 1932 r. Zakład Kąpielowy, zaprojektowany przez Carla Schmidta.

Co roku w Parku im. Kachla następują zmiany, zwykle na lepsze. Wyremontowano już dwa stawy leżące w obrębie parku (Staw Północny oraz Staw Południowy). Nowe oblicze zyskały Góra Miłości, szczególnie oblegana w walentynki (pojawia się wtedy specjalne oświetlenie tej górki) i różany zakątek obok kortów tenisowych. W 2023 r. zakończył się remont amfiteatru. Latem w parku działają okryty basen i wodny plac zabaw, zimą - plenerowa ślizgawka. W letnie miesiące po stawie można popływać rowerkiem wodnym.

No i przez część parku, położoną wzdłuż ul. Wrocławskiej, przebiega chyba najbardziej spektakularny fragment linii tramwajowej w całej Metropolii, z obu stron otoczony dużymi drzewami. To jakby teleportacja z miasta do innego świata.

Historyczny spacer ulicą Piekarską

Może Cię zainteresować:

Fotograficzny spacer ulicą Piekarską. Tu mieszkali, działali i spoczęli znani bytomianie

Autor: Tomasz Borówka

28/10/2023

Blok Kalidego w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Blok Kalidego: taki mały Wiedeń w Bytomiu. 100 lat temu na Śląsku wiedzieli, kto najlepiej potrafi w mieszkaniówkę

Autor: Marcin Zasada

19/01/2024

Browar w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Knajfeld, Kleinfeld czy Małe Pole? Nieważne. Po prostu podziwiajcie zapomniany urok Bytomia

Autor: Patryk Osadnik

08/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon