Bytom cały się wali? Wręcz przeciwnie! Bytomskie kamienice pięknieją

Dziesiątki lat rabunkowego fedrowania pod miastem zrobiły swoje. „Bytom się wali”, „Katastrofa budowlana w Bytomiu”, „Bytom. Zrujnowane miasto” – takie nagłówki jeszcze niedawno często pojawiały się w mediach. Dziś trafiają się rzadko, a miasto pięknieje. Realizowany jest tu duży projekt rewitalizacji zabytkowych kamienic. Wybraliśmy zaledwie pięć z takich odnowionych budynków, by pokazać jak zmienia się to miasto pokiereszowane przez przemysł.

Bytom, ul. Piłsudskiego 38

Bytom, kamienica przy ul. Piłsudskiego 38 (fot. H. Klimek/UM Bytom)
Bytom, kamienica przy ul. Piłsudskiego 38 (fot. H. Klimek/UM Bytom)

Dziurawy dach, zniszczona klatka schodowa, zawalone stropy i zniszczona elewacja – tak jeszcze niedawno prezentowała się zbudowana na początku XX wieku historyzująca kamienica przy ul. Piłsudskiego 38 w śródmieściu Bytomia. W lutym 2024 roku wprowadzili się tam nowi lokatorzy.

- Remont trwał kilka miesięcy i polegał na całkowitej wymianie dachu wraz z belkami, przemurowaniach parteru, wymianie okien, termoizolacji, oczyszczeniu i uzupełnieniu ceglanego licowania elewacji frontowej. Wykonawca zadbał też o izolację przeciwwilgociową, docieplenie stropów, a także wymienił wszystkie instalacje – informowano wtedy w bytomskim Urzędzie Miejskim.

W kamienicy powstało siedem mieszkań. Lokale na parterze budynku zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Bytom, ul. Jagiellońska 3

Bytom, ul. Jagiellońska 3 (fot. H. Klimek/UM Bytom)
Bytom, ul. Jagiellońska 3 (fot. H. Klimek/UM Bytom)

W kamienicy przy ul. Jagiellońskiej 3 w Bytomiu, wybudowanej pod koniec XIX wieku w stylu eklektyzmu, przeprowadzono remont elewacji frontowej, która przyciąga wzrok fantazyjnymi, misternie kutymi balustradami. Ściany kamienicy były popękane z powodu szkód górniczych, a balustrady balkonowe silnie skorodowane.

- Odtworzono większość detali architektonicznych na podstawie odlewów wykonanych z zachowanych elementów dekoracyjnych oraz fotografii archiwalnych. Stalowe balustrady z kutymi motywami roślinnymi stanowiące jeden z najbardziej wartościowych elementów fasady kamienicy przy dawnej Hohenzollernstraße, zostały pieczołowicie odrestaurowane. Prace wykonywano w konsultacji z Miejskim Konserwatorem Zabytków – czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Bytom, ul. Witczaka 37

Bytom, ul. Witczaka 37 (fot. H. Klimek/UM Bytom)
Bytom, ul. Witczaka 37 (fot. H. Klimek/UM Bytom)

Kompleksową rewitalizację przeszła także jedna z najpiękniejszych kamienic w Rozbarku, stojąca na rogu ul. Witczaka i Piłsudskiego. Wymieniono tam m.in. konstrukcję stropów i dachu, okna oraz drzwi. Przeprowadzono także termomodernizację, wyremontowano klatkę schodową oraz piwnice i odnowiono elewację.

- Kamienica przy ul. Witczaka 37 wybudowana została według projektu Carla Bulla w 1884 roku na zlecenie Petera Spyry I. W 1906 roku budynek został rozbudowany według projektu mistrza budowlanego Wilhelma Mokrossa, który powiększył kamienicę od dzisiejszej ulicy Piłsudskiego o jedną kondygnację i poddasze. Kamienica przez wiele lat pozostawała w rękach rodziny Spyrów a jego właścicielami byli m.in. w 1934 roku Hyazinth Spyra a po II wojnie światowej Elżbieta Spyra – przypominają w Bytomiu.

Bytom, ul. Staromiejska 2 i 3

Bytom, Staromiejska 2 i 3 (fot. H. Klimek/UM Bytom)
Bytom, Staromiejska 2 i 3 (fot. H. Klimek/UM Bytom)

Przy ul. Staromiejskiej 2 i 3 w Bytomiu stoi kamienica wybudowana w 1900 roku. To kolejny budynek, który wyremontowano w ostatnich miesiącach. Oczyszczona i odnowiona została ceglana elewacja oraz odświeżono architektoniczne detale. Przeprowadzono także termomodernizację tylnej elewacji. Bytomskie Mieszkania realizowały tam unijny projekt termomodernizacji oraz zmiany systemu ogrzewania.

- W ramach prac, których celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków, ocieplone zostały ściany zewnętrzne oraz dachy. Ekipy remontowe ociepliły także stropy nad piwnicą oraz wymieniły wszystkie okna i drzwi – dodają w bytomskim magistracie.

Bytom, ul. Piłsudskiego 44

Bytom, ul. Piłsudskiego 44 (fot. H. Klimek/UM Bytom)
Bytom, ul. Piłsudskiego 44 (fot. H. Klimek/UM Bytom)

W ramach projektu rewitalizacji śródmieścia Bytomia drugie życie dostała także secesyjna kamienica z początku XX wieku, stojąca przy ul. Piłsudskiego 44. Był to jeden z najbardziej zniszczonych budynków przy tej ulicy. Jest położona w jej najniższym punkcie i przy intensywnych deszczach była zalewana, a kilka lat temu pożar strawił klatkę schodową.

- W ramach prac remontowych zaizolowane zostały fundamenty, wymieniono stropy oraz dach. Zgodnie z programem konserwatorskim, zdemontowane zostały też wszystkie zabytkowe elementy do renowacji, jak: drzwi, okna, ramy, okładziny czy listwy ozdobne. Odnowione zostały też wszystkie elementy metaloplastyczne – wyliczają w bytomskim Urzędzie Miejskim.

To tylko pięć przykładów rewitalizacji bytomskich kamienic z ostatnich miesięcy. Odnowionych zostało ich więcej, a wiele remontów trwa. Warto się więc wybrać na spacer po Bytomiu i zobaczyć jak zmienia się to miasto.

Sąd Rejonowy w Bytomiu skrywa spektakularny, przeszklony dziedziniec.

Może Cię zainteresować:

Sąd Rejonowy w Bytomiu skrywa spektakularny, przeszklony dziedziniec. A wiecie, kto go zaprojektował?

Autor: Maciej Poloczek

11/06/2024

Georg bruning bytom

Może Cię zainteresować:

Georg Brüning: niemiecki burmistrz, który zbudował Bytom. Polacy żegnali go z honorami, ale w Polsce zlikwidowano mu grób

Autor: Tomasz Borówka

21/07/2024

Sredniowieczny bytom

Może Cię zainteresować:

Wszyske drōgi kludzōm do... Bytōmia. Jak miasto było skōmunikowane we strzedniowieczu?

Autor: Grzegorz Kulik

21/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon