16. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywa się w miesiącu, w którym świętujemy 20. rocznicę członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Nic dziwnego, że Unia jest odmieniana w Katowicach przez wszystkie przypadki. Zwłaszcza, że w wydarzeniu uczestniczy Ursula von der Leyen, kandydatka EPL na stanowisko Przewodniczącej Komisji Europejskiej. Jednak również dwóch najcieplej witanych w Katowicach polskich polityków - prof. Jerzy Buzek oraz premier Donald Tusk, ma na koncie pracę w strukturach europejskich. Pierwszy jako przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012 (obecnie jest europosłem), drugi - jako przewodniczący Rady Europejskiej w latach 2014-2019.
Europejski Kongres Gospodarczy w roku 20-lecia Polski w Unii
- Jako kongresowa społeczność mogliśmy widzieć szerokie spektrum pozytywnych zmian w wyniku członkostwa w Unii Europejskiej - mówił w czasie sesji inauguracyjnej Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, organizatora Kongresu.
- To ewidentne korzyści dla biznesu, dla samorządu, dla świata nauki. Świętujemy, ale też nie stać nas na beztroskę. Ostatni czas przyniósł globalne zawirowania, dramatyczne zdarzenia. Trwa wojna w Ukrainie. Stoimy wobec nowych wyzwań wymagających energii, solidarności i mądrej współpracy. Stąd hasło tegorocznej edycji Kongresu - "Transformacja dla przyszłości". Musimy zmieniać wiele dziedzin naszego życia, abyśmy mogli te kolejne 20 lat Unii Europejskiej podsumować z taką satysfakcją, jak robimy to teraz. I by kolejny rozdział europejskiej historii i polskiej obecności w Unii był jeszcze lepszy - podsumował Kuśpik.
W podobnym tonie wypowiadał się Marcin Krupa, prezydent Katowic. - XVI edycja Kongresu jest szczególna, bo odbywa się w okresie 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. To właśnie 16 lat temu po raz pierwszy aplikowaliśmy o środki unijne i po raz pierwszy realizowaliśmy inwestycje we współudziale pieniędzy unijnych. Obiekt, w którym się znajdujemy wraz ze Spodkiem, który dzisiaj tworzy jedną z największych w Polsce przestrzeni konferencyjnych, został zrealizowany z wykorzystaniem środków unijnych. Cała strefa kultury, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, siedziba Narodowej Uniwersytecie Publicznej Polskiego Radia oraz Muzeum Śląskie, to są obiekty, które powstały przy współudziale środków unijnych. Półtorej miliarda złotych, z czego prawie połowa to środki unijne. Dzisiaj warto byłoby sobie zadać to pytanie, czy bylibyśmy w tym samym miejscu, gdyby nie Europa, gdyby nie wspólne działanie, gdyby nie wspólna gospodarka. Nie sądzę - dodał Marcin Krupa.
Z kolei prof. Jerzy Buzek mówił: Europa zjednoczyła się. Oddychamy dwoma płucami. Nastąpiło to w niezwykłym momencie dla nas, dla mojego pokolenia. Był to cud. Marzyliśmy o tym, jak byliśmy młodzi, ale nie śmieliśmy o tym myśleć poważnie. Z tego wynika, że trzeba mieć odważne, daleko idące marzenia. One się jednak spełniają - dodał.
Przyszłość zjednoczonej Europy
O przyszłości wspólnej Europy mówili Ursula von der Leyen i Donald Tusk. Przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreślała, że Europa nie może być zjednoczona tylko gospodarką, ale musi również być zjednoczona bezpieczeństwem. Zapowiedziała, że jeśli po wyborach do Parlamentu Europejskiego stanie na czele Komisji Europejskiej, zostanie do niej wprowadzone stałe stanowisko Komisarza do spraw Obrony. - Jestem za Unią, która jest gotowa do obrony praw, obrony Ukrainy, obrony Europy.
– Ostatnie lata były trudne, ale dzisiaj Polska powraca. Nie chodzi tylko o powrót do zasad. Polska powraca także jako lider Europy, napędza gospodarkę i zwraca uwagę na różne zagrożenia – mówiła Ursula von der Leyen.
Ursula von der Leyen, podczas inauguracji zauważyła, że Katowice są miastem, które „symbolizuje tak wiele z teraźniejszości i przeszłości Polski”.
– Stoimy na terenie jednej z najstarszej kopalni węgla w Katowicach. Kiedyś była ośrodkiem gospodarczym i społecznym, który tworzył miejsca pracy. Kiedy kopalnie zostały zamknięte, cały region ucierpiał i musiał zainwestować w nową przyszłość. Dzisiaj jest znowu tętniącym życiem ośrodkiem gospodarczym. Od regionu, w którym dominowały kopalnie, przeszliśmy do miejsca, w którym organizujemy konferencje klimatyczne i takie kongresy, jak ten – mówiła Ursula von der Leyen.
Zaznaczyła także, że cała Polska, Europa i świat przekonuje się teraz, że jesteśmy gotowi walczyć o wolność i demokrację. Przypomniała jednak, że po drugiej stronie granicy z Ukrainą widzimy teraz, jak wyglądałaby nasza przyszłość, gdybyśmy nie zadziałali w odpowiedni sposób. Wskazywała, że Polska zagrożenie Rosją zna lepiej od innych krajów i że już wcześniej Europa powinna była wsłuchać się w głos naszego kraju.
– Polska jest dzisiaj liderem w sprawach, które dotyczą przyszłości Europy – począwszy od bezpieczeństwa, a skończywszy na podejściu do instytucji i procedur europejskich – kontynuował myśl Ursuli von der Leyen Donald Tusk, prezes Rady Ministrów.
– Nigdy w historii Unii Europejskiej główne siły polityczne, instytucje, liderzy polityczni nie byli tak jednomyślni, jeśli chodzi o priorytety, o to, co najważniejsze, o to, co trzeba zrobić w Europie, w Polsce, w każdym innym kraju tu i teraz, bez chwili wahania – mówił.
Podczas swojego wystąpienia Donald Tusk wskazywał na potrzebę ochrony granic Unii Europejskiej.
– Chciałbym, żeby z Polski popłynęły jeszcze mocniej i wyraźniej te słowa: Dzisiaj to wrogie Europie państwa i reżimy, ręka w ręka, czy to jest Mińsk, Moskwa czy Iran, wspólnie organizują hybrydową agresję wykorzystując nieszczęście ludzi, wykorzystując słabość naszej granicy. Przedsiębiorcy muszą czuć się bezpiecznie. UE jest od wspierania swoich firm i nie może być ciężarem. Jako Europejczycy nie możemy być ofiarami nierównych warunków konkurencji – powiedział Prezes Rady Ministrów.
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.
Może Cię zainteresować: