Katowicka Prokuratura Okręgowa nadzoruje śledztwo dotyczące wprowadzania do obrotu „pustych” faktur VAT (czyli takich, które nie odzwierciedlają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych), jakie od 2021 r. prowadzą funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Delegatury w Łodzi.
W toku śledztwa dziewięć osób usłyszało do tej pory zarzuty udziału w zorganizowanej siatce spółek, zajmujących się wystawianiem pustych faktur VAT, które pozorowały transakcje gospodarcze. Teraz ta lista się wydłużyła, gdyż funkcjonariusze CBA zatrzymali na Śląsku kolejne trzy osoby, które nabywały puste faktury VAT.
- Dokumenty były wykorzystane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (branża handlowa i usługowa). Fikcyjne faktury służyły do wyłudzenia podatku VAT w rozliczeniach z fiskusem – tłumaczą śledczy, którzy oszacowali wartość nierzetelnych faktur na ponad 17 mln zł.
Jak informuje CBA w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące tzw. zbrodni VAT-owskiej (za takową uznaje się podrobienie lub przerobieniu faktury VAT, użycie jej jako autentycznej lub użycie lub wystawienie faktury i poświadczenie nieprawdy co do należnego zobowiązania w podatku VAT). Decyzją sądu zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani. Jak zastrzega CBA „śledztwo jest rozwojowe”.
Może Cię zainteresować:
CBA kontroluje Urząd Miasta w Katowicach. Agentów interesuje promocja
Może Cię zainteresować: