Cechownia dawnej kopalni "Saturn" w Czeladzi dostała nowe życie. Zobaczcie zdjęcia z drona

Choć Zagłębie Dąbrowskie od dawna nie ma żadnej działającej kopalni, nie odżegnuje się od kopalnianego dziedzictwa. Czeladź właśnie wyremontowała monumentalną cechownię dawnej kopalni "Saturn". Niszczejąca katowicka cechownia dawnej Huty Uthemann w Szopienicach może tylko zazdrościć. Zobaczcie zdjęcia z drona czeladzkiej cechowni. Ich autorem jest Tymoteusz Staniek.

Uroczyste otwarcie czeladzkiej cechowni miało się odbyć tuż przed Barbórką 2022. Już wiadomo, że ten termin nie zostanie dotrzymany. Choć obiekt jest już gotowy, wciąż trwają odbiory.

Więcej: Czeladzka Cechownia nie zostanie otwarta 3 grudnia. Uroczystość przełożona na 2023 rok

Czeladzka kopalnia "Saturn" fedrowała od 1887 roku. Zamknięto ją ponad 100 lat później, w 1996 roku.

Ponadstuletnia Cechownia przeszła metamorfozę

Jej zabudowania ostały się, i nieduże przecież zagłębiowskie miasteczko systematycznie je rewitalizuje. W 2016 roku oddano pięknie odrestaurowaną elektrownię, z zachowanym parkiem maszynowym, wybudowaną w latach 1903-1908, gdzie dzisiaj znajduje się Galeria Elektrownia. Z kolei w 2019 roku w wyremontowanych budynkach warsztatów elektrycznych i transformatorowni uruchomiono Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej „Saturn”.

Teraz przyszedł czas na najbardziej spektakularną metamorfozę. Bo i budynek cechowni przy ul. Dehnelów 45, wybudowany w latach 1907-1911, z wieżą zegarową, jest potężny.

Kończy się pierwszy etap tej inwestycji, czyli przebudowa i modernizacja zabytkowego budynku. Dobudowano do niego boczną część, gdzie znajdzie się nowoczesna biblioteka, mediateka. W samej cechowni powstała oryginalna sala konferencyjna w formie bryły węgla.

Z wieży zegarowej będzie można podziwiać panoramę Czeladzi i okolicznych miast

Inną atrakcją cechowni jest górująca nad okolicą wieża zegarowa, która będzie służyć jako wieża widokowa. By się na nią dostać, trzeba będzie pokonać ponad 100 schodów. Tarcze zegarów są przezroczyste, przez nie można oglądać okolicę.

Na zewnątrz już stoi oryginalny plac zabaw dla dzieci, z kopalnianym szybem, w kolorach czarno-żółtych. Na razie nie można z niego jeszcze korzystać.

Po otwarciu obiektu przyjdzie czas na wyposażenie go. W cechowni ma powstać m.in. Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego, czyli interaktywne muzeum prezentujące dziedzictwo górnicze nie tylko Czeladzi, ale całego Zagłębia Dąbrowskiego.

Finalnie część budowlana cechowni zamknie się w kwocie 40 mln złotych. W założeniach było 31 mln, z czego 20 mln to zewnętrzna, unijna, dotacja.

Będzin Cementownia Grodziec

Może Cię zainteresować:

Cementownia Grodziec mogłaby zagrać w "Star Wars" bez charakteryzacji. Postapokaliptyczny krajobraz w Będzinie

Autor: Katarzyna Pachelska

10/10/2023

Północne śródmieście Bytomia

Może Cię zainteresować:

Koniec żartów z Bytomia! Każde śląskie miasto powinno tak wyglądać. Świetne zdjęcia z drona

Autor: Marcin Zasada

07/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon