Ceglany, minimalistyczny, ale nieskromny. Śląski nowoczesny Dom Industrialny wśród mikołowskich pól to projekt archistudia studniarek+pilinkiewicz

Wygląda jak dwie wielkie cegły rzucone gdzieś w sielskich okolicznościach mikołowskich pól. Ale ta cegła nie jest przypadkowa. Architekci Małgorzata Pilinkiewicz i Tomasz Studniarek zaproponowali inwestorom, którym zamarzyła się współczesna stodoła z industrialnymi akcentami, właśnie taką formę domu jednorodzinnego, nawiązującą architekturą bezpośrednio do indu­strialnej spuścizny Górnego Śląska. Zobaczcie, jak wygląda ten oryginalny dom.

Dom Industrialny stoi w Mikołowie, wśród łąk i pól. Został zbudowany w 2022 roku. Ma powierzchnię 285 m2, a kubaturę - 2.152 m3. Budynek zaprojektowali architekci z katowickiego archistudia - bryłę Małgorzata Pilinkiewicz i Tomasz Studniarek, a wnętrza - Janina Mruk-Maciagowska.

Śląska wersja współczesnej stodoły w Mikołowie

- Dom miał być współczesną stodołą z industrialny­mi akcentami. Kolejna współczesna stodoła? Takie rozwiązanie mogło korespondować z pierwotnie wiejskim krajobrazem Śląska. Zaproponowaliśmy architekturę nawiązującą bezpośrednio do indu­strialnej, bardziej charakterystycznej, współcze­śnie spuścizny tego regionu - tłumaczą swój zamysł architekci.

Parterowa, wydłużona bryła domu jest na wskroś współczesna, ale elewacja z czerwonej cegły, tak charakterystycznej dla śląskich familoków i podwójny szedowy dach, nawiązujący do fabrycznych zabudowań, nie pozostawiają wątpliwości - to budynek fest śląski.

Działka nie była łatwa do zabudowy, bo jest dość wąska. Teren opada w kierunku wschodnim, co powoduje, że obiekt jest w tej części nadwieszony nad terenem. W kompozy­cji dwóch brył dominuje część mieszkalna z jedno­przestrzennym, wysokim salonem, jadalnią i antre­solą, oraz sypialniami nadwieszonymi nad terenem. Druga, mniejsza, mieści garaż, część gospodarczą oraz kuchnię, połączoną z dużym zadaszonym tara­sem, salonem letnim.

Piękny taras zewnętrzny i gra światłem dzięki ażurowej ceglanej elewacji

Zachwyt budzi duży taras, zlokalizowany od strony południo­wo-zachodniej. Wraz z podcieniem od strony połu­dniowej, poprzez cofnięcie przeszklenia względem elewacji, tworzą wcięcie w bryle budynku. To świetne miejsce dla rodzinnych biesiad z grillowaniem, taras zresztą został wyposażony w odpowiednie sprzęty.

Ściany zewnętrzne są wykonane z cegły, ale nie są lite. Niektóre części mają ażurowe elementy wykończone cegłą klinkierową, co dodatkowo daje efekt plastycznej elewacji. Jednolita ceglana tekstu­ra południowego wgłębienia w bryle elewacji, w for­mie podcienia i tarasu, podkreśla płynne przejścia elewacji obiektu i relacje wnętrza z zewnętrzem.

Ele­wacje budynku od strony północnej i wschodniej są bardziej stonowane i pozornie pozbawione okien. Je­dynym wyraźnie widocznym otworem jest wycofane, w formie podcienia, wejście do budynku. Okna do po­mieszczeń od strony północnej osłania ceglany ażur.

- Industrialna kompozycja ma swoje odzwierciedle­nie zarówno w formie jak w materiałach wykończe­niowych dla zewnętrza i wnętrza budynku. Czerwona cegła, czarne panele ukrywające bramę garażową, czarna ślusarka okienna korespondują z elementa­mi wykończenia i wyposażenia wnętrz utrzymanych w tym samym charakterze - mówią architekci z archistudio studniarek+pilinkiewicz.

Poza tym ażurowa ceglana elewacja pięknie rozszczepia światło słoneczne, grając światłem i cieniem.

9 Dom w Siemianowicach Kubieniec Dlugosz

Może Cię zainteresować:

Dom z widokiem na pole golfowe. Majorka? Teneryfa? Nie, to środek metropolii i czarnego Śląska

Autor: Katarzyna Pachelska

18/08/2023

Zaleze katowice mieszkanie brokat 03

Może Cię zainteresować:

Mieszkanie. Na parterze kamienicy. W "najgorszej dzielnicy" Katowic. One zrobiły z tego perełkę

Autor: Katarzyna Pachelska

31/07/2023

Wiszaca stodola ustron projekt domu 16

Może Cię zainteresować:

Wisząca stodoła w Ustroniu to trzy domy w jednym. Luksusową willę ze strefą spa zaprojektowali architekci ze Śląska

Autor: Katarzyna Pachelska

07/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon