CEKUŚ w Nakle Śląskim zaprasza na małą wyprawę do Lwowa. Tego z początków XX wieku

Gotowi na podróż w czasie i przestrzeni? W Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim to możliwe. Dzięki wystawie "Lwów na starych fotografiach" goście będą mogli zajrzeć do codzienności galicyjskiego miasta sprzed wielu dekad. Podczas otwarcia wystawy dowiedzą się natomiast, co łączy go z nakielskim pałacem.

Wystawa "Lwów na starej fotografii"

Już w przyszłym tygodniu, 21 marca (piątek) w pałacu przy ulicy Parkowej 1 w Nakle Śląskim odbędzie się wernisaż nowej ekspozycji. Tematem przewodnim stanie się Lwów utrwalony na dawnych zdjęciach. Fotografie pochodzą ze zbiorów Joanny Dobosz-Dobrowolskiej oraz Adama Dobosza.

Można na nich będzie zobaczyć najważniejsze obiekty i zabytki Lwowa – kamienice Starego Miasta, teatry, uczelnie, biblioteki, siedziby urzędów, świątynie, wszak Lwów był zamieszkany przez wiele narodowości oraz wyznawców różnych religii. Syntetyczne opisy prezentowanych miejsc i obiektów pozwolą poznać ich dzieje oraz związki z polskością - zapraszają organizatorzy.

Otwarcie wystawy odbędzie się o godzinie 18:00. Wstęp jest wolny. Podczas spotkania zaplanowano kuratorskie oprowadzanie. Goście posłuchają historii, która wyjaśni im, co łączy stary Lwów z zabytkowym pałacem Henckel von Donnersmarcków. Ekspozycję będziemy mogli oglądać do 20 kwietnia 2025 r.

Poprzez wystawę "Lwów na starej fotografii" zapraszamy Państwa na spacer po ulicach tej galicyjskiej metropolii, dzięki któremu wczujemy się w klimat tętniącego niegdyś życiem naukowym i kulturalnym miasta sprzed I wojny światowej - zachęcają organizatorzy.

Pałac oraz jego sekrety

W ten sam weekend, 23 marca, CEKUŚ zaprasza także na zwiedzanie z oprowadzaniem. Podczas wydarzenia goście poznają dawnych właścicieli rezydencji, a także sam zabytek.

W czasie najbliższego spaceru po pałacu przewodniczka opowie m.in. o jego ostatnich mieszkańcach z rodziny Henckel von Donnersmarck, dramatycznych okolicznościach ich wyjazdu w 1945 r. oraz o współczesnych spotkaniach z przedstawicielami rodu. Można będzie zobaczyć, jak włamać się do słynnego sejfu, a prezentacja "Metamorfozy pałacu" pokaże, jak zmieniał się od chwili jego budowy po współczesność. W dwóch innych filmikach przybliżona zostanie wielka pasja nakielskich Donnersmarcków – hodowla koni wyścigowych, a także najważniejsze miejsca spoczynku nakielskich hrabiów - zapowiada CEKUŚ.

Zwiedzanie z przewodnikiem rozpocznie się o godzinie 15:00. Obowiązują bilety w cenie 20. Dzieci do 3 lat korzystają z bezpłatnego wejścia. Zabytek można także poznawać samemu według godzin otwarcia. Do dyspozycji gości są wystawy stałe oraz czasowe. Przejeżdżając w pobliżu warto także zerknąć do sąsiedniej miejscowości - Świerklańca. Odkryjemy tam pozostałości po dawnym kompleksie należącym do innej gałęzi rodu Henckel von Donnersmarck. Obecnie znajduje się tam rozległy park, Pałac Kawalera, amfiteatr czy kościółek z mauzoleum.

Pałac w Nakle Śląskim

Może Cię zainteresować:

Hrabiowie, damy i własny Disneyland. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądał pałac w Nakle Śląskim

Autor: Urszula Ważna

05/05/2022

Pałac w Świerklańcu

Może Cię zainteresować:

Tak kiedyś wyglądał pałac Donnersmarcków w Świerklańcu. Mały Wersal na fotografiach

Autor: Urszula Ważna

02/01/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama