Centrum tworzy nowoczesna hala warsztatowo-technologiczno-laboratoryjna. Przeznaczona jest dla studentów Politechniki Śląskiej, którzy realizują projekty w ramach studenckich kół naukowych i tzw. projektów PBL (uczestniczą w nich studenci w grupach międzynarodowych, międzywydziałowych oraz współpracując z uczniami liceów i techników).
Centrum Aktywności Studenckiej Politechniki Śląskiej powstało w Katowicach
To kolejna, obok działającej już od 2021 r. Przestrzeni Innowacji i Kreatywności, tego typu strefa w katowickim kampusie uczelni w Katowicach. Młodzi naukowcy mogą w niej pracować nad autorskimi pomysłami inżynierskimi, realizowanymi także poza zajęciami. To także miejsce do współpracy i prezentacji osiągnięć podczas pokazów, konferencji i szkoleń.
– W CAS znajdują się m.in. nowoczesna wypalarka plazmowa sterowana numerycznie, tokarka i elektrodrążarka CNC, system do skanowania i drukowania 3D, zestaw pieców do obróbki cieplej, topienia i odlewania nawet do temperatury 2200 stopni C. Dodatkowo do dyspozycji studentów znajduje się pełny zestaw elektronarzędzi, pras, komora do malowania i piaskowania – wylicza prof. Janusz Adamiec, koordynator projektu CAS.
Koszt wyposażenia pracowni w nowo otwartym Centrum pochłonął 500 tys. zł. Jak podkreśla rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk, tego typu centra aktywności studenckiej powstają we wszystkich kampusach uczelni.
- W tej chwili jesteśmy w trakcie tworzenia dużego centrum w Gliwicach, a następnie będziemy uruchamiać centrum w Zabrzu – zapowiada prof. Mężyk.
Rozwijać kompetencje przyszłości
- Obecnie musimy rozwijać te umiejętności naszych studentów, które są postrzegane jako kompetencje przyszłości, czyli kreatywność, działanie w złożonych środowiskach, także międzykulturowych. Te cechy powinien mieć przyszły absolwent wyższej szkoły technicznej – kreator rozwoju technologicznego, a tym samym postępu cywilizacyjnego – dodaje.
– Dostęp do unikatowego wyposażenia i sprzętu oraz tak nowoczesnych pracowni ma dla nas bardzo duże znaczenie, ponieważ jest to możliwość rozwijania naszych projektów na bazie bardzo nowoczesnych rozwiązań technologicznych, bardzo nowoczesnych maszyn. Dzięki temu nasze projekty mogą też powstawać na światową skalę. To przede wszystkim okazja by nauczyć się pracy na nowoczesnych technologiach, które są wykorzystywane w przemyśle, a także rozwoju swoich pomysłów, swojej kreatywności i inwencji twórczej – mówi Anna Piechowska z Samorządu Studentów Politechniki Śląskiej.
Może Cię zainteresować: