Brama Trzeciego Tysiąclecia. W dodatku na Smutnej Górze. To po prostu Chełm Śląski

Ze Smutnej Góry nad Chełmem Śląskim, wsią po śląskiej stronie Przemszy, od lat czuwa Oko Opatrzności. I choć ten symbol może kojarzyć się z masonerią, lokalna Brama Trzeciego Tysiąclecia jest ważnym miejscem dla wiernych kościoła katolickiego.

Oko w oko z okiem

Chełm Śląski to wieś w powiecie bieruńsko-lędzińskim, położona na granicy dwóch województw. Podobnie jak do Bierunia, ale nie przez Wisłę a Przemszę - można tu przyjechać (z Małopolski) na rowerze, a za sprawą magicznego mostu (ten akurat nosi nazwę Galicyjski) zwiedzić miejscowość już na kole. Można też na piechotkę lub jak kto woli - piechty.

By dotrzeć do Chełmu Śląskiego, nie trzeba nawet mieć samochodu. Kursuje tam pociąg Kolei Śląskich. I choć ze stacji do monumentalnej Bramy Trzeciego Tysiąclecia trzeba przejść ponad 2 kilometry, perspektywa takiego doświadczenia, i to na własne oczy – wydaje się być całkiem kusząca…

Przełom nowego tysiąclecia

Na terenie obszaru zabudowanego, wśród raczej niewyróżniających się budynków, przy głównej ulicy - Śląskiej, stoi neobarokowy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim. Już w 1551, powstała tu pierwsza drewniana kaplica. W 1660 poświęcono pierwszy w okolicy kościół murowany. Po drodze, budynek doczekał się rozbudowy. W 1890 doszły nawy boczne, w 1907 r. dobudowano wieżę. Obecna organistówka powstała w 1935 r. Renowację zakończono w 1980. Pięć lat później wzniesiono jeszcze kaplicę cmentarną. Wśród wszystkich wspomnianych dat chyba największym przełomem był... przełom nowego tysiąclecia. Jednak przed podróżą do roku 2000 trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny przystanek historyczny.

Epidemia cholery w Chełmie

Chełm Śląski do 1966 r. nosił po prostu historyczną, polską nazwę Chełm. Jesienią 1831 r. wybuchła tam epidemia cholery. Odnotowano aż 218 ofiar śmiertelnych. Ze względu na próbę ochrony wody w gminnych studniach, zmarłych nie grzebano na miejscowym cmentarzu (przy dzisiejszym kościele Trójcy Przenajświętszej). W specjalnych skrzyniach z otwieranym dnem wszystkie zwłoki zakopywane były na zboczu wzgórza będącego własnością kościoła. Dawniej nosiło ono nazwę Chełmska Góra. Z uwagi na choleryczne okoliczności, nazwę zmieniono na Smutną Górę.

Do dziś to najwyższe wzniesienie w miejscowości. Liczy niespełna 290 metrów nad poziomem morza. Po dawnej epidemii, w miejscu zbiorowej mogiły, w 1831 roku wzniesiono krzyż upamiętniający wszystkich zmarłych. Wraz z wejściem w nowe - trzecie tysiąclecie, Smutna Góra doczekała się... swego rodzaju ukoronowania.

Jak Brama Ryba

Lednica 2000. Cykliczne spotkania katolickiej młodzieży, które, każdego lata, odbywają się na Polach Lednickich. To właśnie tam w 2000 roku stanęła... Brama Ryba. Ten sporych rozmiarów ichthys stał się znakiem wejścia w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Tytułowa ryba symbolizuje oczywiście Jezusa. Podczas Ogólnopolskich Spotkań Młodych, zgodnie z tradycją, wszyscy wierni w kulminacyjnym momencie przechodzą przez symboliczną bramę.

Na pomysł stworzenia własnej Bramy Trzeciego Tysiąclecia wpadli także duchowni z parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim. Monumentalny pomnik wzniesiono właśnie na szczycie Smutnej Góry. I chyba stało się tam, jakby weselej…

Bóg pilnuje ludzi

Źródła wszystkowidzącego oka sięgają aż do mitologii egipskiej. Jako symbol oka Horusa oznacza ono przede wszystkim odrodzenie i powracanie do zdrowia. Z czasem dla chrześcijan oko zamknięte w trójkącie zaczęło być postrzegane jako symbol Trójcy Świętej, a nawet - oko samego Boga Ojca, pilnującego wszystkich wierzących w niego ludzi. Taka symbolika jest z kolei powiązana z pojęciem tzw. Opatrzności. Bożej, rzecz jasna.

Z uwagi na wezwanie parafii w Chełmie Śląskim (czyli odwołania do konkretnego patrona danego kościoła, w tym wypadku jest to Trójca Przenajświętsza) nie było więc mowy o żadnej rybie. Powstała brama z okiem zamkniętym w trójkącie. Jest też pamiątkowa data. Anno Domini 2000.

Symboliczne przejście

Podczas uroczystości związanych z otwarciem Bramy Nowego Tysiąclecia, wierni uczestniczący w wydarzeniu dokonali symbolicznego wejścia w nowe tysiąclecie chrześcijaństwa. Po latach parafia nie zapomniała oczywiście o tym miejscu. Co roku wierni biorą udział w nabożeństwach, podczas których organizowane są specjalne procesje na szczyt Smutnej Góry. Zgodnie z tradycją chrześcijańską odbywają się w dniu święta Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września), a także podczas wybranych nabożeństw majowych. Wzorem wiernych z lokalnej parafii, warto więc odwiedzić Bramę Trzeciego Tysiąclecia w Chełmie Śląskim. Przejść (nią) lub po prostu przyjść (tam). Bo przecież z góry widać więcej.

Elektrownia Rybnik

Może Cię zainteresować:

Poza Śląskiem umowa społeczna nikogo nie wzrusza. PGE ani myśli dopłacać do bloków na węgiel w elektrowni Rybnik

Autor: Michał Wroński

11/10/2024

Święta wojna

Może Cię zainteresować:

Bercik, ty pieronie! Serial „Święta wojna”, czyli fałszywy obraz Ślązaka, poselska interpelacja i prostacki humor. Naprawdę było tak źle?

Autor: Mateusz Schuler

11/10/2024

Był w Świerklańcu wspaniały pałac. To Mały Wersal, po którym pozostały jedynie zdjęcia

Może Cię zainteresować:

Był w Świerklańcu wspaniały pałac. To Mały Wersal, po którym pozostały jedynie zdjęcia

Autor: Maciej Poloczek

11/10/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon