Cieszynioki swoja godka majom… na muralu. Będą kolejne nawiązujące do dziedzictwa Śląska Cieszyńskiego

Ćmok, babuć, dudrać, przikopa, rzić, zwyrtać i wiele innych. Na ścianie jednej z kamienic w Cieszynie powstał mural zatytułowany „Po naszymu”, a na nim 70 słów w cieszyńskiej odmianie ślōnskij godki.

Mural „Po naszymu” to część projektu „Murale po cieszyńsku” wybranego do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Cieszyna. Powstał na ścianie domu mieszkalnego przy ul. Barteczka 23 i jest pierwszym z czterech, które pojawią się w przestrzeni miasta i będą nawiązywać do materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Śląska Cieszyńskiego.

Murale po cieszyńsku – nawiązanie do dziedzictwa kulturowego Śląska Cieszyńskiego

- Każdy z murali będzie wyjątkowy, ale razem tworzą spójna całość i choć nie wyczerpują możliwości pokazania potencjału kulturowego Cieszyna i regionu, to mogą stanowić jego atrakcję i wizytówkę miasta oraz mogą stanowić nową propozycję na jego mapie kulturowej i turystycznej – podkreślali pomysłodawcy projektu z Fundacji aktywności społecznej Cieszynianka przy Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji.

Kolejne murale, które obejmuje projekt to: „Cieszynka” – przedstawiający broń myśliwską wytwarzaną w Cieszynie od XVI wieku, która dzięki bogatym zdobieniom (za pomocą intarsji i inkrustacji) jest też dziełem rzemiosła i sztuki, „Strój cieszyński” – prezentujący bogaty i elegancki wyznacznik tożsamości regionalnej, silnie rozwiniętej wśród mieszkańców Ziemi Cieszyńskiej oraz „Filigran cieszyński” – przedstawiający unikalny sposób tworzenia biżuterii ze skręconego, srebrnego drutu, który występuje tylko na Śląsku Cieszyńskim, a znany jest od XVIII wieku.

Mianujom mie Hanka nie pojedzie do Sejmu Wystawienie śląskiego monodramu nie będzie możliwe

Może Cię zainteresować:

„Mianujom mie Hanka” nie pojedzie do Sejmu. Wystawienie śląskiego monodramu „nie będzie możliwe”

Autor: Maciej Poloczek

12/07/2023

Dawid Koczur prowadzi Tik Toka po śląsku 01

Może Cię zainteresować:

Dawid Koczur - Synek ze Śląska - godo na Tik-Toku. Jego filmiki mają ponad milion wyświetleń

Autor: Martyna Urban

10/06/2023

Adrian Goretzki

Może Cię zainteresować:

Adrian Goretzki: Język śląski przestał pełnić funkcję wyłącznie kabaretową. Wolny rynek już to zweryfikował

Autor: Maciej Poloczek

07/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon