Majówka 2025 w woj. śląskim. Najlepsze atrakcje i pomysły na spędzenie czasu. Także za darmo i na łonie natury

Chociaż do majowego długiego weekendu pozostało jeszcze trochę czasu, ci, którzy nie mają wyjazdowych planów szukają lokalnych alternatyw na ciekawe spędzenie zbliżającego się wolnego. Oprócz popularnych atrakcji, przy dobrej pogodzie wybrany dzień można spędzić także na świeżym powietrzu. Sprawdźcie te pomysły na majówkę 2025 w województwie śląskim.

AS
Zalew Nakło-Chechło

Bliskość gór. Sąsiedzi z województw nad nami mogą jej tylko pozazdrościć. Tym razem, Beskidy zostawmy tym, którzy z całą pewnością zaplanowali już trasy swoich majowych wędrówek. Nie będzie też poleceń pięknych, śląskich tras rowerowych. Na to, przyjdzie jeszcze czas.

Poniżej zbiór wybranych atrakcji i możliwości. Płatnych i darmowych. W zamkniętych obiektach i na łonie natury.

Największa pustynia w Europie

Tym, którym marzą się pejzaże typu saharyjskiego, z pewnością spodoba się wypad na Pustynię Błędowską. Tak się składa, że to największe takie miejsce nie tylko w Polsce, ale i Europie. Część pustyni spektakularnych jak na Polskę rozmiarów leży oczywiście w granicach województwa śląskiego. Wstęp jest bezpłatny, a jedynym problemem w dni wolne może być znalezienie miejsca parkingowego. Od strony Dąbrowy Górniczej, z dzielnicy Błędów do celu prowadzą malownicze trasy przez tzw. Lasy Błędowskie.

Samoloty z bliska

Ciekawym pomysłem na spędzenie czasu może okazać się wycieczka na jedną z platform widokowych zlokalizowanych w pobliżu lotniska w Pyrzowicach. W czasie, gdy jedni rozpoczynają swoje egzotyczne wakacje, ci, którzy zostali na miejscu - mają okazję do zobaczenia pokaźnych wielkości samolotów, a może nawet rozpoczęcia swojej spotterskiej przygody. Do zrobienia dobrego zdjęcia wystarczy telefon komórkowy.

Widoki z Kopca Wyzwolenia

W przypadku braku aspiracji na wędrówki górskie, ale z chęcią na widoki bardziej miejskie, z wysokiej perspektywy - dobrym miejscem może okazać się wizyta w Piekarach Śląskich. Wejście na szczyt Kopca Wyzwolenia przy odpowiedniej widoczności - pozwoli zobaczyć nawet Beskidy. A jeśli nie, to przynajmniej pobliskie miejscowości. Na terenie kopca są także altanki piknikowe, leżaki, ławki czy specjalne miejsca, w których można rozpalić ognisko.

Wypoczynek (i noc) nad wodą

Grill i związane z nim rozrywki - najlepiej właśnie nad wodą - to chyba majówkowy klasyk. A taki wypad (przy dobrej pogodzie) można połączyć także z opcją biwakową. Obleganym w tym czasie miejscem, jest oczywiście pole namiotowe przy Zalewie Nakło-Chechło. Ceny (za wjazd samochodem) zaczynają się od 20 złotych. Skromne zaplecze sanitarne być może nie przypadnie do gustu wymagającym, ale ostatecznie - noc na łonie natury, w lesie i nad wodą - jest tego warta. A wszystko legalnie. Z innych pewnych opcji, fanom noclegów pod chmurką poleca się także Kuźnica Warężyńska, potocznie zwana Pogorią IV. Dotarcie do plaży od strony Wojkowic Kościelnych wymaga wprawdzie samochodu z napędem 4x4 albo dobrej kondycji (droga przez piaski do łatwych nie należy) ale u celu, nad brzegiem, można „zarezerwować” całkiem przystępny kawałek przestrzeni. Na chill lub biwak. I choć w Polsce, takie aktywności na dziko są oczywiście zakazane, na Pogorii nie zdarzają się przykre kontrole, a gdy tylko robi się ciepło, nad brzegiem zbiornika jak grzyby po deszczu wyrastają kampery i namioty.

Zanocuj w lesie

Jeśli bliskość jeziora nie jest konieczna, pozostaje jeszcze darmowy las. Od okresu pandemii Lasy Państwowe udostępniły, w ramach kampanii Zanocuj w Lesie, specjalne przestrzenie, w których legalnie i bez konsekwencji można spędzić noc na łonie natury. Taka przygoda wymaga jednak minimalnego doświadczenia, dobrej orientacji w terenie i oczywiście rozwagi. Tu mapa dostępnych lokalizacji. W Śląskiem jest ich całkiem sporo!

Średniowieczne zamki

Weekend majowy może być dobrą okazją do odwiedzenia Szlaku Orlich Gniazd. To łańcuch 25 średniowiecznych zamków pomiędzy Krakowem a Częstochową. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów jest Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. Jego zwiedzenie kosztuje 29 złotych (dla dorosłych). W przypadku dzieci, za bilet ulgowy trzeba zapłacić 20 złotych.

1 maja 2025 roku na terenie zamku będzie można zobaczyć specjalne pokazy rycerskie. 2 maja 2025, odbędzie się Wieczór z duchami. Z kolei na 3 maja 2025 zaplanowano kolejny, z cyklicznych pokazów konnych.

Bieg dla Flagi 2025

Entuzjastów biegania (niekoniecznie w formie maratonowej) z całą pewnością przyciągnie wydarzenie organizowane 2 maja 2025 na terenie Parku Śląskiego. Punktualnie o godz. 20:05 rozpocznie się tam 5-kilometrowy, rekreacyjny Bieg dla Flagi 2025. Opłata startowa to jedyne 20 złotych. Zapisy online do 25 kwietnia 2025 lub do wyczerpania 2000 miejsc. Każdy uczestnik może liczyć na pamiątkowy medal i koszulkę.

W samym Parku Śląskim nie brakuje oczywiście innych atrakcji. Wśród nich jest oczywiście Kolej Linowa Elka. W części parku dozwolone jest także grillowanie. Są nawet specjalne altanki.

Spotkanie ze zwierzętami

Przy odrobinie pogodowego szczęścia wszyscy miłośnicy zwierząt mogą odwiedzić Śląski Ogród Zoologiczny. Od początku maja ogród będzie czynny od godz. 9:00 do 19:00. Wraz z rozkwitem wiosny, na swoich zewnętrznych wybiegach wdzięki zaprezentuje już z pewnością większość mieszkańców tego miejsca. Cena biletu dla osoby dorosłej to 38 złotych. Ulgowy kosztuje 19 złotych. Korzystnie wypada także cena wejścia rodzinnego (2 osoby dorosłe i 2 dzieci). Taki bilet kosztuje 100 złotych.

Bajkowy piknik z Mieszkiem i Dobrusią

Wspominając o ofercie zoo, ciężko pominąć atrakcję-sąsiadkę. W dniach 1-4 maja odbędzie się Magiczna Majówka w Legendii. Będą animacje ze skrzatami, piana party, grill&chill czy Bajkowy piknik z Mieszkiem i Dobrusią. W bogatym programie, każde dziecko (i opiekun) znajdzie coś dla siebie. Jednodniowy bilet w tym okresie, dla osoby dorosłej i juniora (dziecko w wieku 12-17) kosztuje 139 złotych. Dla dzieci w wieku 3-11 119 złotych. Dla seniorów 99 złotych. Warto sprawdzić także możliwości i kombinacje biletów rodzinnych.

Zjazd pod ziemię

A może weekend majowy z podziemną przygodą w roli głównej? Z okazji wolnego, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przygotowało niespodziankę dla wszystkich odwiedzających. Od 28 kwietnia do 4 maja 2025 r. bilety na wybrane atrakcje będą do nabycia w cenach ulgowych. Chodzi o Kopalnię Guido i Podziemny Spacer Górniczy, a także o Sztolnię Królowa Luiza i Podziemny Spływ Sztolnią, Podziemne Królestwo Maszyn, Podziemną Podróż w Czasie czy Rodzinną Szychtę. Bestsellerem zabrzańskiej instytucji jest Podziemny Spływ Sztolnią. Taka przygoda trwa niespełna 3 godziny. Bilet ulgowy kosztuje 55 złotych.

Z głową ponad chmurami

Jeśli nie to, co ukryte pod ziemią, może warto, przynajmniej na chwilę, zatonąć w tym, co nad nami? Tak się składa, że Planetarium - Śląski Park Nauki ma jeszcze wolne bilety na wybrane wydarzenia odbywające się właśnie w majówkę. Przykładowo, Geofizyka dla najmłodszych, czyli trwający 60 minut seans, można zobaczyć już za 12 złotych. Bilety warto kupić z wyprzedzeniem.

A może kąpiel?

Na koniec warto przypomnieć o możliwościach basenowych w Śląskiem. Oprócz obiektów miejskich, w majówkę odwiedzić można nasze parki wodne. Ten w Tarnowskich Górach, Rudzie Śląskiej, Tychach czy Dąbrowie Górniczej. Dla przykładu, pierwszy z wymienionych, oferuje bilety w cenie od 20 złotych za godzinę w dni świąteczne. Najkorzystniej wypada bilet na cały dzień. Ulgowy kosztuje 64 złote, normalny - 74 złote.

Spodek tarasy schody 6

Może Cię zainteresować:

Spodek ma szansę zostać pełnoprawnym zabytkiem. Machina ruszyła. Postępowanie w tej sprawie zostało rozpoczęte

Autor: Katarzyna Pachelska

11/04/2025

Domki fińskie

Może Cię zainteresować:

Fińskie domy w Polsce, na Śląsku i w Zagłębiu. Jak się w nich mieszka? Naukowcy z Finlandii zachęcają do wypełnienia ankiety

Autor: Redakcja

11/04/2025

Bieg dla Flagi w Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Bieg dla Flagi w Parku Śląskim, czyli świętowanie na sportowo

Autor: Maciej Poloczek

01/04/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama