O katastrofie hali przypomina pomnik, który stanął obok miejsca tragedii. Wyryto na nim nazwiska 65 ofiar. Na pozostałej części MTK jeszcze przez kilka lat prowadzona była działalność targowa. Ostatnie targi odbyły się tam w 2015 r. Przez kilkanaście lat ani MTK, ani Skarb Państwa czy miasto Chorzów nie rozebrało zawalonej hali.
Teren po hali MTK jest w rękach dewelopera
W 2018 r. teren ten kupiła spółka Atal i dopiero ona rozebrała pozostałości hali. Poza tymi pracami nic się tam na razie nie dzieje. Na razie, bo deweloper chce tam postawić osiedle mieszkaniowe. Zgodę na taką inwestycję musi jednak wyrazić Rada Miasta Chorzów, bo teren po MTK w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest pod usługi i handel. Inwestor zamierza jednak wykorzystać przepisy „lex deweloper”, czyli ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących z 2018 r.
Do Urzędu Miasta Chorzów wpłynął już wniosek do firmy Atal o „ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej i inwestycji towarzyszącej”. Datowany jest na 9 stycznia 2023 r. Czytamy tam, że inwestycja ma polegać na budowie zespołu trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami i garażami podziemnymi wraz z infrastrukturą techniczną i drogową. Z kolei inwestycja towarzysząca to budowa szkoły podstawowej.
Do 3 lutego 2023 r. w chorzowskim magistracie można składać uwagi do wniosku dewelopera. Radni zajmą się więc nim pewnie dopiero w marcu, bo najbliższa sesja Rady Miasta zaplanowana jest na 2 lutego 2023 r.
„Zielone osiedle” na miejscu zawalonej hali MTK
Przed złożeniem wniosku do urzędu, pod koniec 2022 r., Atal zaprezentował wizualizację osiedla przy ul. Targowej w Chorzowie. Jak zapewnia deweloper ma to być „zielone osiedle”. Inwestycja zakłada budowę trzech kaskadowych budynków mieszkalnych, które zajmą powierzchnię ok. 17% działki, która od 2018 r. jest własnością Atala. Oprócz mieszkań znajdą się w nich także lokale z przeznaczeniem na funkcje usługowe, np. przedszkole. Obok mają się pojawić elementy małej architektury, skwery, place zabaw oraz miejsca postojowe dla samochodów i rowerów.
- Powstanie inwestycji, wraz z nowoczesną szkołą podstawową, jest szansą na rewitalizację terenu po byłym Ośrodku Postępu Technicznego i nadanie mu nowej funkcji, z poszanowaniem istniejącej substancji przyrodniczej – zapewniają w spółce Atal.
Co zrobią chorzowscy radni?
Deweloper dodaje, że priorytetem było nadanie zabudowie takich cech, dzięki którym harmonijnie wkomponuje się ona w parkowe otoczenie. Wszystko w rękach chorzowskich radnych. Przypomnijmy, że wcześniej wielokrotnie zajmowali się budową osiedla na sąsiednim terenie przy ul. Targowej. W 2018 r. nie zgodzili się na budowę, ale dwa lat później wyrazili zgodę. Wtedy uchwała została uchylona przez nadzór prawny wojewody. Inwestor, spółka Green Park Silesia, złożył więc kolejny wniosek, który uwzględniał uwagi nadzoru wojewody. Chorzowscy radni zajęli się nim w maju 2021 r. i… tym razem nie zgodzili się na tę inwestycję.
Może Cię zainteresować:
ATAL pokazuje wizualizacje osiedla przy Targowej, na terenach byłego OPT, tuż przy Parku Śląskim
Może Cię zainteresować: