Dyskusja o kryptowalutach pt. „Od zera do miliona, czyli dlaczego „nic” ma wartość”
Wydarzenie skierowane do przedsiębiorców i osób zainteresowanych otoczeniem społeczno-gospodarczym. Dyskusję poprowadzi dr inż. Przemysław Kudłacik z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego, a jego gościem będzie dr Piotr Dąbrowski z Katedry Bankowości i Rynków Finansowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Poniedziałek
(11 marca), godz. 17.00 – 18.30. Lokalizacja:
Miejski
Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink (ul. Teatralna 17A,
Katowice). Limit
uczestników wynosi 35 osób. Na zajęcia obowiązują zapisy: przez
internetowy formularz zgłoszeniowy.
Warsztaty „Człowiek w centrum uwagi cyberprzestępców”
Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas 7-8 podstawówki, szkoły średniej oraz studentów. Poprowadzą je: Łukasz Rinkowski – Menedżer Zespołu w Biurze Antyfraudowym w PKO BP, od blisko 13 lat związany z tematyką przeciwdziałania nadużyciom wewnętrznym, przestępstwom gospodarczym i oszustwom transakcyjnym, a także Paweł Olszar – przeszło 25 lat związany z szeroko rozumianą tematyką cyberbezpieczeństwa, a od 5 lat ekspert w Biurze Architektury i Usług Cyberbezpieczeństwa w PKO BP.
W trakcie warsztatów przedstawią tematykę bezpieczeństwa w sieci, omówią najpopularniejsze w chwili obecnej rodzaje oszustw, podpowiedzą jak zidentyfikować swojego rozmówcę w sieci i jak sprawdzić, czy ponaglenie do zapłaty pochodzi z wiarygodnego źródła.
Poniedziałek
(11 marca), godz. 10.00
– 12.30. Lokalizacja:
(spinPLACE,
ul. Bankowa 5, Katowice, sala konferencyjna na parterze
budynku A.09). Na zajęcia obowiązują zapisy: przez
internetowy formularz zgłoszeniowy.
Wykład na temat generowania obrazów przy pomocy narzędzi AI „Sztuka ewolucyjna”
Wydarzenie skierowane do uczniów szkoły średniej. Zapoznają się z podstawami generatywnej sztuki i działaniem algorytmów ewolucyjnych i genetycznych. Wykład poprowadzi prof. Urszula Boryczka z Uniwersytetu Śląskiego. Limit uczestników wynosi 100 osób. Obowiązują zapisy przez internetowy formularz zgłoszeniowy.
Wtorek (12 marca), godz. 11.00 – 12.30. Lokalizacja: sala konferencyjna Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (ul. Bankowa 11a, Katowice).
Wykład stanowi wydarzenie towarzyszące wystawie obrazów generowanych przez Sztuczną Inteligencję. Ekspozycję będzie można oglądać od poniedziałku (11 marca) do środy (13 marca) w godz. 10 – 18. Wystawa dostępna jest dla wszystkich grup wiekowych. Brak rejestracji.
Warsztaty online o inwestowaniu w kryptowaluty” Od kryptografii do kryptowalut, czyli jak zapis cyfrowy może mieć wartość”
Zajęcia poprowadzi dr inż. Przemysław Kudłacik z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego. Wydarzenie skierowane do uczniów szkół, studentów oraz doktorantów. Brak limitów i rejestracji. Seminarium będzie dostępne na platformie You Tube.
Wtorek
(12 marca), godz. 17.00 – 18.30.
Koncert Akademickiej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego pod dyrekcją Mikhaila Meringa
Wtorek
(12 marca) oraz środa (13 marca), godz. 19.00 – 20.30.
Lokalizacja: Akademia
Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice. Udział
wymaga pobrania bezpłatnych wejściówek. Na występ obowiązują
zapisy
poprzez internetowy
formularz zgłoszeniowy.
Wykład z fizyki medycznej „Organizm w liczbach”
Wydarzenie poprowadzi prof. dr hab. Armand Cholewka. Jak czytamy w opisie wykładu ma to być „opowieść o budowie naszego organizmu, w której skupiamy się nie na samej budowie czy też wzajemnych relacjach poszczególnych narządów ale nieprawdopodobnych ich „rozmiarach” (…) oraz ilościach”.
Zajęcia przeznaczone dla seniorów i nie tylko. Limit uczestników wynosi 70 osób.
Środa
(13 marca), godz. 15.30 – 17.00. Lokalizacja:
Aula im. W. Pańki 420, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ
(Katowice,
ul.
Bankowa 14).
Warsztaty ciągłe dla dzieci i młodzieży „Zagadki logiczne”
Zajęcia organizuje Koło Naukowe Matematyków i Studenckie Koło Nauczyciele Matematyki i Informatyki. Studenci przygotowali pokój zagadek, w którym będzie trzeba się wykazać inteligencją, umiejętnością logicznego myślenia, a także sprawnością manualną.
Czwartek
(14 marca) i
piątek (15 marca),
godz. 9.00 – 13.30. Lokalizacja: Wydział
Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. Bankowa 14, Katowice, sala nr
209. Brak limitów zapisów.
Pokazy chemiczne „Chemiczne 2+2”
Wydarzenie przeznaczone dla dzieci, młodzieży i nauczycieli. Zajęcia poprowadzi dr Marzena Podgórna z Koła Naukowego Chemików.
Czwartek
(14 marca) i
piątek (15 marca),
godz. 9.30
– 13.30. Lokalizacja: Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, ul.
Bankowa 14, Katowice, sala nr 120)
Warsztaty z druku 3D „Technologie druku 3D w lotnictwie”
W ramach warsztatów przedstawione zostaną technologie druku 3D i ich zastosowanie w lotnictwie. Zaprezentowane zostaną gotowe wydruki (np. model silnika odrzutowego, ostrosłup Sierpińskiego), przy współudziale uczestników zostaną też wykonane nowe wydruki, które będzie można zabrać ze sobą na pamiątkę. Zajęcia poprowadzą dr inż. Piotr Duda oraz mgr Sławomir Kaptacz.
Wydarzenie przeznaczone dla uczniów szkoły podstawowej. Limit uczestników wynosi 15 osób na grupę. Na zajęcia obowiązują zapisy poprzez internetowy formularz zgłoszeniowy.
Piątek
(15 marca), godz. 9.00–9.45,
10.00–10.45, 11.00–11.45. Lokalizacja:
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. Będzińska 39,
Sosnowiec, sala 401A.
Bieg Liczby Pi
Bieg odbędzie się w pięciu kategoriach wiekowych: przedszkole (dystans 100 pi tj. 314 m. o godz. 10.00), podstawówka 1-4 (dystans 200 pi tj. 628 m. o godz. 10.30), podstawówka 4-8 (dystans 300 pi tj. 942 m. o godz. 11.00), szkoły średnie (dystans 500 pi tj. 1570 m. o godz. 11.30) oraz dorośli (dystans 1000 pi (tj. 3140 m. o godz. 12.00).
Uczestnicy wydarzenia mogą wziąć udział w akcji charytatywnej „biegnę dla…” - wystarczy, że do koszulki startowej przypną kartkę z napisem „biegnę dla Wojtusia” (można je będzie odbierać w biurze zawodów) i dotrą z nią do mety. Ponad 5-letni Wojtuś urodził się obciążony zespołem wad wrodzonych o podłożu genetycznym, co wiąże się z ciężkim uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Maluch wymaga wielopłaszczyznowej opieki medycznej i intensywnej rehabilitacji.
Sobota (16 marca), godz. 10.00 – 15.00. Lokalizacja: Stadion AWF, ul. Kościuszki 84, Katowice