„Czas próby. Grudzień 1981 r. w Halembie”. Powstał film o pierwszych dniach stanu wojennego. Kiedy premiera?

13 grudnia 1981 roku komuniści wprowadzili stan wojenny, a najwyższą władzę w kraju objęła niezgodna z konstytucja PRL Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Data ta na zawsze w dramatyczny sposób wpisała się w historię Polski. Zaraz po ogłoszeniu stanu wojennego w zakładach pracy na Śląsku i w Zagłębiu zaczęły wybuchać strajki okupacyjne. Pierwszą kopalnią do której weszło ZOMO była kopalnia ,,Halemba". O tragicznych wydarzeniach z tamtego okresu przypomina film dokumentalny pt. „Czas próby. Grudzień 1981 r. w Halembie”, który powstał z zupełnie oddolnej inicjatywy, przy współpracy grupy zapaleńców i miłośników historii oraz uczniów. Premiera filmu odbędzie się 17 grudnia 2024 r. w Miejskim Domu Kultury w Rudzie Śląskiej.

,,Halemba" była pierwszą kopalnią, do której weszło ZOMO

W niedzielny poranek 13 grudnia 1981 r. Polacy obudzili się w nowej rzeczywistości. Tego dnia na kilkanaście miesięcy wprowadzono stan wojenny (do lipca 1983 r.), w czasie którego obywatelom Polski Ludowej odebrano resztki swobód.

Pierwsze dni stanu wojennego miały szczególnie dramatyczny przebieg w Halembie, jednej z dzielnic Rudy Śląskiej. Nocne internowania, strajk w obronie zatrzymanych, pacyfikacja przez ZOMO, dramatyczna ucieczka górników do kościoła, kilkutygodniowy pobyt w dzielnicy jednostki pancernej i wreszcie pełna napięcia konsekracja nowej świątyni w tydzień po słynnym wystąpieniu generała Wojciecha Jaruzelskiego. Ten ciąg dramatycznych wypadków był dla mieszkańców Halemby czasem ciężkiej próby.

Premiera filmu dokumentalnego „Czas próby. Grudzień 1981 r. w Halembie”

Z oddolnej inicjatywy mieszkańców Rudy Śląskiej powstał film dokumentalny pt. „Czas próby. Grudzień 1981 r. w Halembie”, który przypomina o tamtych wydarzeniach. W jego realizację włączyło się wielu pasjonatów historii, uczniów oraz instytucji.

Muzykę do filmu stworzył Szymon Szuchaja, a zdjęcia lotnicze Halemby przygotowali Michał Wolski, Marek Kawęcki oraz Tomasz Botór. Swój udział w pracach nad filmem mieli również uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej nr 6 w Mikołowie, którzy zbierali materiały oraz rozmawiali ze świadkami.

W filmie wystąpiło kilku uczestników wydarzeń z grudnia 1981 roku: Stanisław Kiermes, którego internowanie było powodem strajku na kopalni, a także Janusz Siboń, Paweł Nowok, Erwin Nowak, Jan Pyrek oraz Herbert Morcinek. Patronat merytoryczny nad projektem objęła dr Katarzyna Wilczok z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, badająca dzieje opozycji antykomunistycznej na Górnym Śląsku.

Uroczysta premiera filmu odbędzie się 17 grudnia 2024 r., o godz. 17:00 w Miejskim Domu Kultury w Rudzie Śląskiej (ul. Kokota 170). Wstęp na wydarzenie jest darmowy, ale obowiązuje rezerwacja bezpłatnych wejściówek, które będą dostępne od 4 listopada w kasie MDK - tel. 32 2402 125.

Zmarla dr iwona swietochowska

Może Cię zainteresować:

Zmarła dr n. med. Iwona Świętochowska. Lekarz, adiunkt, pracownik ŚUM, działaczka opozycji antykomunistycznej internowana w stanie wojennym

Autor: Redakcja Bytomski

18/10/2024

Pacyfikacja kopalni Wujek

Może Cię zainteresować:

Rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek". Zapis godzina po godzinie największej tragedii stanu wojennego

Autor: Teresa Semik

15/12/2023

Stan wojenny

Może Cię zainteresować:

"Kopalnie odblokować przy użyciu maksymalnych sił i środków". Stan wojenny mógł paść z powodu zimna

Autor: Teresa Semik

13/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon